Materiał informacyjny

Gmina Waśniów - Samorząd pozyskuje pieniądze

Gmina Waśniów - Samorząd pozyskuje pieniądze
Materiał informacyjny

Gmina Waśniów otrzymała w bieżącym roku na poprawę infrastruktury drogowej 1 milion 100 tysięcy złotych z budżetu Województwa Świętokrzyskiego i Funduszu Dróg Samorządowych. Wykonany został remont drogi gminnej w miejscowości Boleszyn o długości 414 metrów. Zadanie kosztowało 283 589 zł, w tym 170 936 zł to dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych. Poprawił się standard na drodze Sarnia Zwola - Wronów o długości 1 kilometr 263 metrów, co kosztowało 686 334 zł. Na to zadanie samorząd pozyskał 413 695 zł z Funduszu Dróg Samorządowych. Zrealizowana została naprawa nawierzchni w miejscowości Momina na odcinku o długości 675 metrów. Na poprawę infrastruktury drogowej w tej części gminy, samorząd przeznaczył 324 854 zł, z czego 195 809 zł to było wsparcie z Funduszu Dróg Samorządowych. Ważne jest też zadanie drogowe w Witosławicach. Na odcinku 570 metrów jest nowa nawierzchnia asfaltowa, co kosztowało 415 922 zł, zaś dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych to 207 961 zł. Kolejna inwestycja drogowa została zrealizowana w Grzegorzowicach na odcinku o długości 200 metrów. Prace kosztowały 104 417 zł, a 50 000 zł Gmina dostała z budżetu Województwa Świętokrzyskiego. Z tego samego źródła dofinansowanie w wysokości 38 000 zł udało się pozyskać na remont drogi w Czażowie. Poprawa standardów na odcinku 357 metrów kosztowała 105 606 zł, a zadanie jest w trakcie realizacji. Natomiast z nowej nawierzchni już korzystają mieszkańcy Nowego Skoszyna, gdzie Gmina wyremontowała 412 merów drogi. Prace kosztowały 229 618 zł i co ważne, w całości zostały pokryte z budżetu Gminy Waśniów.

W rozwój Gminy wpisują się również działania proekologiczne. Takim przykładem jest podpisanie umowy na odbiór i utylizację wyrobów zawierających azbest. Sukcesywnie z krajobrazu gminy zniknie około 120 ton niebezpiecznego tworzywa, za co Gmina zapłaci 39 000 zł. Warto podkreślić, iż w całości środki te pochodzą z dofinansowania pozyskanego z Wojewódzkiego i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska.

Gmina Waśniów wraz z gminami Obrazów, Wilczyce, Sadowie, Wojciechowice, uzyskała dofinansowanie do realizacji zadania pod nazwą „Nowoczesne zarządzanie gospodarką niskoemisyjną poprzez budowę instalacji odnawialnych źródeł energii w budynkach mieszkalnych mieszkańców Gminy Waśniów”. Przedsięwzięcie uzyskało wsparcie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu

Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020- Wytwarzanie i dystrybucja energii. Efektem tego projektu będzie około sześćdziesięciu instalacji fotowoltaicznych i solarnych, które pojawią się na terenie gminy. Wartość pozyskanych środków na ten cel przekroczy milion.

Obiekty gminne nowoczesne i funkcjonalne

Na gruntowne odnowienie i docieplenie czterech budynków użyteczności publicznej w Mominie i Grzegorzowicach samorząd pozyskał dofinansowanie w kwocie 1 milion 096 613 zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego.

Lada dzień zakończy się remont dawnego Domu Nauczyciela w Mominie, gdzie zostanie wykonana termoizolacja stropodachu, wymienione okna i drzwi zewnętrznych oraz zamontowane będą instalacje fotowoltaiczne. Kolejnym obiektem w Mominie, który otrzyma drugie życie, jest budynek po byłej Bibliotece Gminnej. Dużym zadaniem, które z pewnością przyniesie wymierne efekty, jest termomodernizacja budynku Szkoły Podstawowej w Mominie.

Zakres prac obejmuje docieplenie i pomalowanie elewacji, wymianę okien i drzwi zewnętrznych, zamontowanie instalacji fotowoltaicznej. Prace w obu obiektach są na ukończeniu. W ramach projektu poprawiony został stan techniczny budynku świetlicy Ochotniczej Straży Pożarnej w Grzegorzowicach. Remiza jest docieplona łącznie ze stropem, zamontowane są nowe drzwi wejściowe oraz wymienione okna.

Aktywność władz Gminy skupia się również na dbaniu o poprawę bazy lokalowej jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej, które bardzo często pełnią funkcję lokalnych świetlic. Z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich za pośrednictwem Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Świętokrzyskiej, udało się pozyskać 300 000 zł do budowy nowego budynku świetlicy wiejskiej przy OSP w Garbaczu. To bardzo dużo, bowiem cały projekt opiewa na 460 tysięcy złotych. Budynek, który będzie służył mieszkańcom, został wybudowany od podstaw i obecnie jest na ukończeniu. Jest w nim zainstalowane ogrzewanie elektryczne, a do dyspozycji mieszkańców jest łazienka, pomieszczenie pod zaplecze kuchenne oraz duża sala spotkań. Trzeba podkreślić, iż samo centrum Garbacza bardzo się zmieni. W sąsiedztwie nowej remizy i odnowionego ośrodka zdrowia będą chodniki, plac zabaw, parking oraz teren do rekreacji dla mieszkańców. Estetykę terenu dopełnią kolorowe krzewy.

Komfortowo jest już w świetlicy OSP w Witosławicach. Obiekt został kompleksowo przebudowany i rozbudowany o nową część, dodatkowo odnowiono tę starą . Ponadto w całym budynku zainstalowano ogrzewanie elektryczne, a źródła światła wymieniono na energooszczędne.

Waśniów był w tym roku gospodarzem Powiatowego Święta Plonów. Wójt Krzysztof Gajewski przekazał na ołtarz dary ziemi, a starosta Marzena Dębniak, bochen chleba upieczony z tegorocznych zbóż. O muzyczną oprawę nabożeństwa zadbał chór parafialny „Con Anima”. Dożynki to przede wszystkim święto rolników i wsi. Każda z gmin przywiozła do Waśniowa przepiękne wieńce dożynkowe, zrobione ze zbóż, owoców i kwiatów. Prezentację otwierał wieniec Powiatu Ostrowieckiego, a zaszczyt „obśpiewania” przypadł zespołowi "Witosławianki”.

Gmina Waśniów również reprezentowała Powiat Ostrowiecki na wojewódzkich dożynkach w Opatowie.

Bardzo prężnie działa Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Waśniowe. Młodzież uczestnicząca na zajęcia muzyczne regularnie zdobywa laury na przeglądach młodych talentów, a Grupa „Sami Swoi” reprezentuje Gminę na wielu imprezach. Doskonale znanym, nie tylko w Powiecie Ostrowieckim, ambasadorem Gminy Waśniów jest zespół „Miniatiurka”. W tym roku dziecięca formacja, działająca przy Szkole Podstawowej w Mominie, świętowała jubileusz 20-lecia istnienia. Zespół pod kierunkiem Danuty Kłonicy pielęgnuje, kultywuje a przede wszystkim propaguje zwyczaje i obrzędy naszego regionu. Poprzez swoją działalność artystyczną, organizowanie warsztatów plastyki obrzędowej, prowadzenie projektów oraz szereg innych działań w ramach edukacji regionalnej, jak również występy zespołu na wszystkich uroczystościach lokalnych, gminnych, powiatowych, występy w ostrowieckich szkołach, przedszkolach oraz na imprezach krajowych, reprezentuje Gminę Waśniów i Powiat Ostrowiecki.

Gmina Waśniów dba również o zabytki. W lipcu bieżącego roku została podpisana umowa z parafią w Grzegorzowicach na przekazanie 7100 zł z budżetu Gminy na prace konserwatorskie i restauracyjne kamiennej chrzcielnicy i kropielnicy. Kościół w Grzegorzowicach to jeden z najstarszych zabytków sakralnych w regionie. W 2004 roku został wpisany do rejestru zabytków województwa świętokrzyskiego.

Inwestowanie w rozwój uczniów, doposażenie placówek, rozbudowę bazy przynoszą wymierne skutki. Doskonałym tego przykładem jest fakt, że uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Mominie najlepiej, spośród placówek publicznych w Powiecie Ostrowieckim, napisali tegoroczny egzamin gimnazjalny.

Dzięki udziałowi Gminy w projekcie „ Szkolne Pracownie Informatyczne Województwa Świętokrzyskiego”, szkoły w Waśniowie i Mominie zyskały nowoczesne komputery wraz z oprogramowaniem. Publiczna Szkoła Podstawowa im. mjr Jana Piwnika „Ponurego” w Mominie wzbogaciła się między innymi o 23 komputery wraz z systemami operacyjnymi i pakietami biurowymi. Z kolei uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Waśniowie mają do dyspozycji 25 komputerów wraz z pełnym oprogramowaniem. Ponad to każda szkoła otrzymała po 1 urządzeniu dostępowym.
Przy szkołach podstawowych w Nowym Skoszynie i Boleszynie powstaną boiska sportowe. Do dyspozycji uczniów będą boiska wielofunkcyjne o wymiarach 24x44m, z przeznaczeniem do piłki nożnej i ręcznej, koszykówki i siatkówki oraz bieżnia czterotorowa z zeskocznią w dal. Teren wokół zostanie zagospodarowany, będą ciągi piesze utwardzone kostką, ławki i oświetlenie całego terenu.

Dodatkowo, w ramach otrzymanego wsparcia obie szkoły otrzymają ponad 40 kompletów różnego nowoczesnego wyposażenie, dzięki którym lekcje będą mogły być prowadzone na najwyższym poziomie. Będą to min: drukarka 3D, mikroskopy, tablety, globusy, modele części człowieka, walizkę ekobadacza, bryły magnetyczne, klocki logiczne i wiele innych.

Do rozbudowy bazy sportowej oraz na wyposażenie pracowni tematycznych w obu szkołach Gmina dostała dofinansowanie po 559 529 zł.

Ponadto przy szkole w Nowym Skoszynie oddano do użytku salę gimnastyczną, co zdecydowanie poprawiło warunki prowadzenia zajęć z wychowania fizycznego.

Wójt- strażak na medal

Krzysztof Gajewski został uhonorowany tytułem „Strażak Roku 2019” w plebiscycie dziennika „Echo Dnia”. Warto przypomnieć, że w etapie ogólnopolskim zajął czwarte miejsce w kraju.

Jego zaangażowanie w krzewienie wiedzy o pożarnictwie, zostało docenione przez władze Powiatu Ostrowieckiego, za co, z rąk starosty Marzeny Dębniak, wicestarosty Andrzeja Jabłońskiego i przewodniczącego Rady Powiatu Mariusza Pasternaka, otrzymał pamiątkowy grawerton.

Materiał informacyjny

plus.echodnia.eu/swietokrzyskie

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.