Gmina Górno w 2019 r. – inwestycje za ponad 80 mln zł

Czytaj dalej
Materiał informacyjny

Gmina Górno w 2019 r. – inwestycje za ponad 80 mln zł

Materiał informacyjny

Górno po wyborach 2018 nie zwalnia tempa budowania gminy. Spełniło się kilka moich samorządowych marzeń. One będą służyły pokoleniom. O zaszczyty dbamy mniej - mówi Przemysław Łysak, Wójt Gminy Górno.

Oto realizowane inwestycje tylko w 2019 r.:

OCZYSZCZALNIA ŚCIEKÓW I KANALIZACJA

Trwa realizacja inwestycji za prawie 43 mln zł. Z Unii Europejskiej pozyskaliśmy ponad 25 mln zł. Budowana jest oczyszczalnia i kanalizacja w Skorzeszycach, kanalizacja w Woli Jachowej i części Górna. Po objęciu przeze mnie funkcji wójta, wybudowaliśmy już kanalizację w Bęczkowie, części Krajna, Cedzyny i Radlina. Po wybudowaniu kilkanaście lat temu przez Związek Gmin Gór Świętokrzyskich oczyszczalni ścieków w Cedzynie, budowana przez nas oczyszczalnia w Skorzeszycach w całości zabezpieczy odbiór ścieków z całej gminy. Ponadto wyraziliśmy zgodę na włączenie się, a tym samym umożliwili skanalizowanie kilku miejscowości z sąsiedniej gminy Bieliny, którą też zasilamy w wodę.

ŻŁOBEK

To dosłowna przyszłość gminy, rozwój dzieci od najmłodszych lat i większe możliwości dla ich rodziców. Budowany żłobek w Cedzynie (otwarcie 1 grudnia br.), za 4 mln zł z pozyskanymi dofinansowaniami - 1 mln zł z programu Maluch Plus oraz 1.6 mln zł z RPO WŚ na jego funkcjonowanie, razem z wybudowanym 2 lata temu żłobkiem w Radlinie dadzą ok. 110 miejsc dla naszych milusińskich.

Budowę oczyszczalni ścieków w Skorzeszycach dogląda wójt Łysak i sołtys Janus
Żłobek w Cedzynie

SZKOŁA INTEGRACYJNA W LESZCZYNACH

Budowa skrzydła budynku za 2 mln zł m.in. ze świetlicą, stołówką, salami specjalistycznymi, nowym dachem i windą ze środków PEFRON przyczyni się do poprawy warunków. Przypomnijmy, że ta świetna placówka licząca teraz blisko 150 dzieci, w tym 25 dzieci z orzeczeniami była przecież szykowana do zamknięcia, lub przekazania stowarzyszeniu.

Budowę oczyszczalni ścieków w Skorzeszycach dogląda wójt Łysak i sołtys Janus
Szkoła w Leszczynach po rozbudowie

DOM KULTURY W SKORZESZYCACH

Duży dwukondygnacyjny gmach (otwarcie 25 stycznia) posadowiony na miejscu zniszczonej rudery. Budowany ze wsparciem pozyskanych w maksymalnej kwocie 0,5 mln zł środków PROW, jest bardzo oczekiwanym miejscem dla aktywnej społeczności Skorzeszyc.

MAŁA KADZIELNIA W GÓRNIE

Zagospodarowanie terenu starej kopalni poprawiło bezpieczeństwo i estetykę tego miejsca. Koszt inwestycji wyniósł 1,6 mln zł, z ZIT KOF pozyskano na ten cel 1 mln zł. Od tego roku jest potrzebnym i lubianym miejscem spotkań mieszkańców, tym bardziej że w gminie nie ma rynku, czy parku. Wymiana murawy stadionu klubu Góral Górno, wraz z nowoczesnym systemem nawadniającym za 140 tys. zł w 100 procentach sfinansowanych z funduszy unijnych, dopełniło atrakcyjności.

Budowę oczyszczalni ścieków w Skorzeszycach dogląda wójt Łysak i sołtys Janus
Mała Kadzielnia w Górnie

ŚWIETLICA W BĘCZKOWIE

Dwukondygnacyjny wyremontowany budynek, wcześniej wykorzystywany jako kaplica (wybudowany jest nowy kościół) to inicjatywa prężnie działającego i współpracującego z gminą Stowarzyszenia św. Jana z Dukli. Inwestycja w 100 procentach sfinansowana ze środków unijnych w kwocie 100 tys. zł.

INSTALACJE FOTOWOLTAICZNE

W tym roku gmina zrealizowała projekt parasolowy instalacji fotowoltaicznych dla mieszkańców. Wykonana na 240 prywatnych domach inwestycja kosztowała 3,7 mln zł, a pozyskane dofinansowanie 2 mln zł i ok. 0,5 mln zł to pomoc ze strony budżetu gminy. Obecnie istnieje bardzo duże zainteresowanie w gminie takimi działaniami, dlatego czekamy, aż pojawią się nowe programy.

INSTALACJE SOLARNE

Podobnie jak w przypadku fotowoltaiki, gmina wybudowała instalacje gorącej wody na 90 domach mieszkalnych. Koszt inwestycji to 900 tys. zł, dofinansowanie 0,5 mln zł, oraz pomoc z budżetu gminy.

LEDOWE OŚWIETLENIE ULIC

Trwająca wymiana w całej gminie aż 1400 starych lamp na nowoczesne, energooszczędne, ledowe, to inwestycja za 3,7 mln zł, a pozyskane z ZIT KOF środki wyniosły 2,7 mln zł.

ZALEW CEDZYNA – LESZCZYNY

Zagospodarowanie terenu wokół zalewu: parkingi, chodniki, ścieżka rowerowa (asfalt, kostka), 51 latarni, budynek z sanitariatami, to inwestycja za 2,7 mln zł, a pozyskane środki unijne z ZIT KOF to 1,5 mln zł. Wraz z nowym wizerunkiem bazy Ś(WOPR) stworzonym przez nowego, po 20 latach, dzierżawcę – ŚWOPR, miejsce to od tego roku oferuje wiele atrakcji.

GAZYFIKACJA GMINY

Ruszyła budowa sieci gazu ziemnego od strony Kielc przez Cedzynę, aż do Leszczyn. Podpisane 2,5 roku temu przez wójta Przemysława Łysaka porozumienie – list intencyjny z Polską Spółką Gazownictwa przynosi rezultaty. To daje na przyszłość ogromne możliwości rozwojowe dla gminy.

DROGI

Ponad 9,5 mln zł pozyskaliśmy w tegorocznej pierwszej edycji programu Funduszu Dróg Samorządowych. Po oddaniu terenu i podpisaniu umów na wykonawstwo w realizacji są drogi w Krajnie Wymyślona, Radlinie Ogrodzenie i Górnie za Ośrodkiem Zdrowia. Składamy następne wnioski. Wspólnie z powiatem wykonaliśmy w tym roku chodnik w Skorzeszycach w połowie finansowany i zaprojektowany przez nas. Koszt 1,3 mln zł.

TERMOMODERNIZACJA

W tej kadencji zakończyliśmy termomodernizację pięciu budynków, w tym dwóch szkół. Interesanci Poczty, czy Urzędu Gminy mają bardziej komfortowe warunki obsługi. Koszt ponad 5 mln zł, pozyskane środki unijne to 3,5 mln zł. Ponadto przeznaczyliśmy 100 tys. zł z budżetu gminy na wkład własny milionowego projektu termomodernizacji zabytkowego kościoła w Krajnie.

Poza wymienionymi głównymi pracami samorządu tylko w 2019 r., realizujemy wiele działań w oświacie, np. projekt Erasmus Plus za pozyskane 100 tys. euro. W Woli Jachowej budujemy boisko ze sztuczną nawierzchnią i bieżnię. Pozyskane środki to 0,5 mln zł. Realizowanych jest wiele zadań kulturalnych we współpracy z GOK, np. ZS Górnianecki wygrał Jawora Świętokrzyskiego 2019, KGW Skorzeszyce wiele laurów np. na najlepszą potrawę powiatu w 2019 r., czy Hubertus 2019. Ponadto dziecięcy zespół ludowy Górne Nutki, jedyne Gminne Koło Gospodarzy, Orkiestra Dęta i wiele innych grup występuje, często wygrywając, i promując gminę. Wiele projektów z wielomilionowym dofinansowaniem realizuje nasza Pomoc Społeczna. W Woli Jachowej przy ŚDS funkcjonuje w ramach NFZ rehabilitacja. W tym roku jeszcze, kolejna jednostka OSP – Leszczyny, za prawie 1 mln zł otrzyma nowy samochód. Nie sposób opisać szeregu mniejszych działań i inwestycji.

Dziękuję wszystkim pracownikom inwestycji, finansów, gospodarki komunalnej, służby zdrowia, kultury, oświaty, pomocy społecznej za ogrom pracy w kończącym się, pierwszym roku nowej kadencji. Nie ma zbyt wiele czasu na udział w konkursach, rankingach, nagrodach, jednak mimo to, jak widać, mieszkańcy docenili - właśnie efekty naszej pracy. Nadal będziemy pożytkować czas na takie działania, które budują gminę i trwale pozostaną.

Materiał informacyjny

plus.echodnia.eu/swietokrzyskie

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.