Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Domy z dużego i małego ekranu

Czytaj dalej
reklama

Domy z dużego i małego ekranu

reklama

Czy pamiętasz je wszystkie?

Filmowe domy i nieruchomości zachwycają widzów na całym świecie. Często serialowe wnętrza są imitacją prawdziwych przestrzeni – zdjęcia kręcone są w studio czy w halach produkcyjnych, jednak niektóre domy czy mieszkania istnieją naprawdę.

Posiadłość Batmana w filmie "Batman: Początek"
Filmy o Batmanie zna każdy mężczyzna, zaś posiadłość, w której mieszka to pragnienie każdej kobiety. W pierwszym filmie o super bohaterze, w którym tytułową rolę zagrał Michael Keaton, akcja kręcona była w rezydencji Knebworth House położonej w hrabstwie Hertfordshire w Anglii. W kolejnych dwóch filmach – „Batman Forever” oraz „Batman i Robin” sceny rozgrywały się w Instytucie Weba czyli prywatnej szkole wyższej, znajdującej się w Nord Shore na Long Island.

Dom Weasleyów - seria filmów o Harrym Potterze
Budynek znany głównie z serii książek i filmów o Harrym Potterze. Dom zwany Norą należał do rodziców najlepszego przyjaciela młodego czarodzieja - Rona Weasleya. Budynek pojawia się w niemal wszystkich książkach i filmach z serii - niestety, w rzeczywistości nie istnieje. Za każdym razem budynek był tworzony na planie zdjęciowym w okolicach Leavesden Studios w Watford. Jego tworzeniem zajmowała się specjalna ekipa, a prace trwały 24 tygodnie. Nora stała się tak popularnym budynkiem, że doczekała się nawet własnego zestawu klocków LEGO.

Kevin sam w domu
Nie ma osoby, która nie znałaby tego filmu… i domu. Znajduje się w miejscowości Winnetka, w stanie Illinois (ok. 30 km od Chicago) i stał się klasykiem zupełnie, jak produkcja, w której wystąpił. Dzięki filmowi „Kevin sam w domu” mogliśmy poznać każdy zakamarek tego klasycznego domu. Ceglana fasada z dużymi, białymi oknami dopełniona jest czarnymi okiennicami. Dom stał się niemal świątynią dla fanów Kevina - codziennie jest odwiedzany przez tysiące gości.

Big Lebowski
Dom z filmu „Big Lebowski” sam również zyskał status kultowego. Został zbudowany między 1961 a 1963 rokiem w Beverly Crest, nieopodal Beverly Hills, zaprojektował go amerykański architekt John Lautner. Budynek został wbudowany w skalną półkę na wzgórzu i wyróżnia go nietypowa, modernistyczna konstrukcja wykonana z betonu.

Łowca androidów w Los Angeles
Stojący w Los Angeles dom zapadł w pamięć jako miejsce zamieszkania Ricka Deckerda z „Łowcy androidów”. Architekt projektujący dom inspirował się kulturą Majów, a budynek został zbudowany z 27 tysięcy ręcznie wykonanych betonowych bloczków. Ennis House wystąpił także m.in. w serialu „Buffy, postrach wampirów”, filmach „Czarny deszcz”, „Godziny szczytu” i „Trzynaste piętro” oraz w teledysku do utworu „Why” zespołu 3T.

Bezsenność w domu na łodzi
„Bezsenność w Seattle” w reżyserii Nory Roberts to niepodważalny klasyk komedii romantycznych. W filmie nie mogło zabraknąć także romantycznych lokalizacji. Główny bohater (grany przez Toma Hanksa) mieszka w domu na wodzie, faktycznie zacumowanym w Seattle obok przystani Jeziora Unii. Został zbudowany w 1978 roku na fali mody na takie właśnie mieszkania. Jest jednym z największych budynków tego typu w Seattle i do dziś chętnie fotografują się przy nim zakochani.

Akademia pana Kleksa w Nieborowie
Tytułową Akademię zarządzaną przez ekscentrycznego pana Kleksa zagrał piękny barokowy pałac w Nieborowie – obecnie oddział Muzeum Narodowego. Sceny plenerowe kręcone były w słynnym romantycznym ogrodzie Arkadii założonej przez Helenę Radziwiłłównę. Tu wykonywano także zdjęcia do takich produkcji, jak „Kariera Nikodema Dyzmy”, „Plebania”, „Ojciec Mateusz”, „Chłopi”, „Lalka”, „Szuler” czy „Złoto dezerterów”.

Rodzinka.pl
Boscy z "Rodzinki.pl" mieszkają na malowniczym osiedlu jednorodzinnych domków, nawiązujących swą stylistyką do tradycyjnej urbanistyki i architektury małego amerykańskiego miasteczka. Domy tworzą tu zwartą zabudowę bezpośrednio przy ogólnodostępnych krętych uliczkach. Serial kręcony jest przy ulicy Pokrętnej w Nowej Iwicznej. To jeden z najmodniejszych adresów pod Warszawą, gdzie w rzeczywistości mieszka sporo gwiazd.

Plebania Ojca Mateusza
Dom Ojca Mateusza - bohatera serialu Jedynki - utrzymany jest w rustykalnym stylu. Ciekawostką jest, że serialowa plebania nie znajduje się w Sandomierzu, ale w podwarszawskiej Radości.

reklama

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.echodnia.eu/swietokrzyskie

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Polska Press Sp. z o.o.