Czy po roku pandemii wierzymy jeszcze politykom? Czy mamy nadzieję, że 2021 rok przyniesie pozytywne zmiany?

Czytaj dalej
Fot. www.pixabay.com
Dorota Witt

Czy po roku pandemii wierzymy jeszcze politykom? Czy mamy nadzieję, że 2021 rok przyniesie pozytywne zmiany?

Dorota Witt

Polacy są najbardziej niezadowoleni z polityki krajowej, nie wierzą, że rząd radzi sobie z pandemią, a nadzieje na zmianę w 2021 roku pokładają tylko w życiu osobistym. Taki nasz obraz wyłania się z badania Barometr Nadziei, który porównuje nastroje ludzi z 13 krajów świata. Rozmawiamy z jego polską koordynatorką, dr hab. Elżbietą Kasprzak, prof. UKW.

Analizuje pani wyniki badania Barometr Nadziei od sześciu lat. Jak rysują się nadzieje i subiektywne poczucie zadowolenia z życia Polaków w pandemicznym roku?

Badanie przeprowadziliśmy w listopadzie i grudniu 2020 r. Wzięli w nim udział mieszkańcy 13 krajów z całego świata (m.in. Francji, Włoch, Czech, ale i Nigerii, Kolumbii, Australii czy Izraela). Tegoroczne wyniki zdecydowanie różnią się od rezultatów, jakie znamy z badaniach w poprzednich latach. Mówiąc ogólnie: Polacy na tle innych narodów wypadli jako ci, którzy są bardziej niezadowoleni z życia i jako ci, którzy mają mniejszą nadzieję na poprawę w 2021 roku. Polacy, na tle innych narodów, cechują się najwyższym poziomem zadowolenia z życia osobistego. Jesteśmy za to na ostatnim miejscu, jeśli chodzi o poziom zadowolenia z polityki krajowej, rozczarowuje nas też rozwój problemów społecznych w kraju. Nigdy dotąd nie ocenialiśmy tych dwóch aspektów naszego życia tak nisko.

Może dlatego, że sytuacja pandemii pokazała nam wyraźnie, jak duży wpływ na nasze codzienne życie mają decyzje podejmowane przez polityków?

Dodatkowo zobaczyliśmy, jak bardzo jako społeczeństwo, jesteśmy podzieleni, skłóceni, jak jesteśmy różni i jak te różnice nie są nieakceptowane społecznie. To nam przeszkadza. Badani oceniali, jak państwo radzi sobie z pandemią - w skali od 1 do 5. Polacy wystawiali rządowi (bo to on przecież wziął na siebie lwią część tego zadania) niską ocenę: 2,02. Uplasowało to Polskę na trzecim miejscu - od końca.

Pozostało jeszcze 65% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Dorota Witt

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.echodnia.eu/swietokrzyskie

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.