Tomasz Trepka

Brawurowa akcja „Robota” w Wąsoszu Koneckim

Głaz upamiętniający akcję partyzancką z 19 na 20 sierpnia 1943 roku w Wąsoszu Koneckim. Pomnik został objęty opieką przez uczniów Szkoły Podstawowej Głaz upamiętniający akcję partyzancką z 19 na 20 sierpnia 1943 roku w Wąsoszu Koneckim. Pomnik został objęty opieką przez uczniów Szkoły Podstawowej numer 2 imienia Stanisława Staszica w Końskich
Tomasz Trepka

Akcja dywersyjna przeprowadzona w nocy z 19 na 20 sierpnia 1943 roku przez II Zgrupowanie Zgrupowań Partyzanckich AK „Ponury” pod dowództwem podporucznika cichociemnego Waldemara Szwieca pseudonim „Robot”, poprzedziła represyjne działania niemieckiego okupanta skierowane między innymi w ludność Końskich. W ich wyniku aresztowano ponad dwieście osób.

W Wielkiej Brytanii
Na kilka dni przed wybuchem wojny Waldemar Szwiec został zmobilizowany do polskiej armii. Znalazł się w szeregach wojsk artyleryjskich. Niepomyślna sytuacja na froncie spowodowała, że przedostał się do Warszawy, gdzie brał udział w obronie przeciwlotniczej miasta.
Według ustaleń doktora Marka Jedynaka z Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach, przedostał się on następnie na Podkarpacie do domu swojego dziadka.

Kim był bohater akcji w Wąsoszu Koneckim? Waldemar Szwiec urodził się 13 sierpnia 1915 roku w Chicago w Stanach Zjednoczonych, przez co posiadał podwójne obywatelstwo – polskie i amerykańskie. Był synem Józefa Szwieca oraz Marii Wolgemuth. Kilka lat później rodzina przeprowadziła się do niepodległej Polski. Zamieszkała w Toruniu.

Pozostało jeszcze 90% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Tomasz Trepka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.