Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Artur Bogacki

25 dyscyplin sportowych, o których pewnie nie słyszałeś

25 dyscyplin sportowych, o których pewnie nie słyszałeś  Fot. AP Photo/Jens Meyer/east news
Artur Bogacki

Ceniona dyscyplina sportowa, wywodząca się z komiksu. Zawody dla królików. Brutalna piłka nożna dla „gladiatorów”. Rozgrywka, w której w jednym momencie bierze udział aż 300 osób. Walka o martwą kozę. Oto 25 dziwnych gier i dyscyplin sportowych, o których pewnie nie słyszałeś.

1. Kaninhop

Fani sportu znają konne konkursy skoków przez przeszkody, ale mało kto w Polsce słyszał o podobnych zawodach dla... królików.

Kaninhop zapoczątkowane zostało w latach 70. ub. wieku w Szwecji, gdzie stowarzyszenie miłośników tych zwierząt zorganizowało zawody wzorowane na jeździectwie. W 1994 r. powstała krajowa federacja króliczych skoków (SKHRF). Podobne organizacje są także w Norwegii i Finlandii, Niemczech, USA, Australii i Nowej Zelandii. Aby odnosić sukcesy, króliczka trzeba wytresować. Są różne poziomy trudności torów i przeszkód. Odnotowane rekordy - wysokość skoku: 99,5 cm, długość: 3 m.

2. Calcio Fiorentino

„Starożytna piłka nożna” to jeden z najbrutalniejszych sportów na świecie, związany z włoską Florencją. Mecz piłkarski rozgrywają dwie drużyny, których celem jest zdobycie jak największej liczby bramek. Od tradycyjnego futbolu różni go to, że wszystkie chwyty są dozwolone, czyli - można się bić. Rozgrywka przypomina rugby z elementami sportów walki. Król Francji Henryk III, który w XVI wieku oglądał taki mecz, miał powiedzieć: „Zbyt małe na prawdziwą wojnę, zbyt brutalne na grę”.

Mecz trwa 50 minut, bez przerwy (nie ma ich nawet, gdy zawodnik na noszach musi opuścić boisko). Drużyny liczą 27 osób, nie ma zmian. To atrakcja turystyczna Florencji. W trzecim tygodniu czerwca cztery drużyny z dzielnic tego miasta przystępują do rywalizacji. Na usypanym z piasku boisku na placu Świętego Krzyża uczestnicy mogą się poczuć jak gladiatorzy. Rozgrywka, przypominająca kibolską „ustawkę”, ma jednak pewne zasady. M.in. nie wolno kopać w głowę. Bezpośrednio bić się mogą tylko dwie osoby, nie można grupą atakować rywala.

3. Szachoboks

Połączenie dwóch dyscyplin: szachów i boksu. Zawodnicy rozgrywają 11 trzyminutowych rund - naprzemiennie sześć rund szachowych (nieparzyste) i pięć pięściarskich.

Wygrać można na kilka sposobów, np. przez zamatowanie rywala lub znokautowanie go w ringu. Pierwszy koncepcję takiej nietypowej rywalizacji przedstawił Francuz Enki Bilal w 1992 r. w jedynym ze swoich... komiksów („Zimny Równik”). Najważniejszą postacią w historii dyscypliny jest holenderski artysta Iepe Rubingh, uznawany za twórcę szachoboksu.

Czytaj więcej:

 • Jakie jeszcze dyscypliny pojawiły się w naszm zestawieniu?
Pozostało jeszcze 85% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

  już od
  2,46
  /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Artur Bogacki

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.echodnia.eu/swietokrzyskie

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.