RED

Sondaż Polska Press Grupy w województwie mazowieckim. PiS górą, ale PO goni

RED

W Mazowieckiem rośnie poparcie dla Platformy Obywatelskiej. Prawo i Sprawiedliwość wciąż górą

Prezentujemy wyniki sondażu zrealizowanego w dniach 30 marca – 3 kwietnia przez „Echo Dnia” we współpracy z Ośrodkiem Badawczym Dobra Opinia na reprezentatywnej dla województwa mazowieckiego próbie 500 dorosłych osób.

PiS na czele, ale nieco słabsze

Najnowszy odczyt w zakresie preferencji partyjnych w regionie jasno wskazuje, że największym poparciem nadal cieszy się rządzące Prawo i Sprawiedliwość. Formacja ta straciła tylko nieco (-0,3 procent) w odniesieniu do wyników sondażu „Echa Dnia” i Dobrej Opinii z października 2016 roku, ale straciła bardzo dużo w porównaniu do twardych rezultatów wyborów parlamentarnych z 2015 roku (miała wówczas 38,3 procent).

Najwięcej zyskuje Platforma

Duży awans sondażowy uzyskała w województwie Platforma Obywatelska. Porównując obecny sondaż z tym z 2016 roku, PO poszybowało o siedem punktów procentowych do 23,9 procent w obecnym badaniu. Biorąc pod uwagę, że w sondażu z 2016 roku PO wyprzedziła .Nowoczesna, skok jest imponujący. W porównaniu do wyników wyborów z 2015 roku partia zyskuje jednak tylko 1,3 procenta (miała 22,6 procent poparcia w wyborach 2015 roku w województwie).

Spadek .Nowoczesnej oraz KUKIZ 15

Porównując sondaże, pozycja .Nowoczesnej bardzo mocno spadła, bo aż o 11,4 procenta. Formacja Ryszarda Petru ma dziś 12,4 procent poparcia respondentów. Spadek jest jednak czysto teoretyczny, gdyż w wyborach z 2015 roku uzyskała w województwie poparcie 9,53 procent wyborców. Spada również poparcie (-7 procent) dla KUKIZ’15. Również i ten ruch traci swoją pozycję na wojewódzkiej scenie politycznej. Dziś wskazuje na nią 7,5 procent respondentów, względem 7,89 procent poparcia z wyborów 2015.

Wzrost ludowców

W odniesieniu do wyników sondażowych z października 2016 roku, wzrost o cztery punkty procentowe notuje Polskie Stronnictwo Ludowe, które miało 7,5 procent poparcia respondentów w kwietniowym sondażu. To prawie drugie tyle co w wyborach (4,21 procent).

Lewica ma problem

W trudnej sytuacji nadal znajduje się Sojusz Lewicy Demokratycznej. Partia, która przez całe lata mocno tkwiła na scenie politycznej, podniosła swoje sondażowe poparcie o 1,4 procenta, osiągając aktualnie 6,8 procent. Pozostałe ugrupowania nie potrafiły zjednać sobie sympatii większej liczby badanych. Najwięcej straciła jeszcze bardziej lewicowa Partia Razem, bo choć sondażowo ma niewielki wzrost, to w wyborach 2015 miała 12,6 procent. Dziś zagłosowałoby na nią 6,2 procent mieszkańców Mazowsza.

Jakie elektoraty?

Jak pokazują szczegółowe analizy, bazą elektoratu Prawa i Sprawiedliwości oraz Polskiego Stronnictwa Ludowego jest wieś oraz osoby starsze. Na .Nowoczesną stawiają z kolei mieszkańcy ośrodków miejskich i przedstawiciele młodszej generacji. Elektorat Platformy jest hybrydą mieszkańców miast i wsi oraz młodszych i starszych. Z kolei fundamentem wyborców KUKIZ’15 są najmłodsi mieszkańcy regionu i jest to odbicie ogólnopolskiego zjawiska.

Prezydent? Donald Tusk!

W ramach sondażu przeprowadzono także symulację wyborów prezydenckich. W takiej hipotetycznej pierwszej turze w województwie mazowieckim to Donald Tusk nokautuje konkurentów, uzyskując aż 32,8 procent wskazań. Obecny prezydent Andrzej Duda gromadzi 27,4 procent głosów ankietowanych. Trzeci według wskazań respondentów byłby Robert Biedroń (10,1 procent wskazań). Bez żadnych szansą w sondażu są Paweł Kukiz i Ryszard Petru.

Ważne

Przez kolejne dni będziemy omawiać wyniki najnowszego sondażu Polska Press Grupy:

W sobotę, 8 kwietnia komentarze liderów głównych partii politycznych z naszego regionu.

W poniedziałek, 10 kwietnia kolejne analizy ekspertów oraz polityków partii spoza Sejmu.

We wtorek 11 kwietnia wyniki sondażu - jak oceniasz rządy Prawa i Sprawiedliwości w odniesieniu do obietnic
wyborczych.

W środę 12 kwietnia, wyniki sondażu - o co chodzi w reformie sądownictwa?

W czwartek, 13 kwietnia wyniki sondażu - pozycja Polski w UE podczas rządów PiS - osłabła czy wzrosła?

RED

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.