Słodkie tango retro… Koncert życzeń w TVP3 Kraków

Czytaj dalej
Wlodzimierz Jurasz

Słodkie tango retro… Koncert życzeń w TVP3 Kraków

Wlodzimierz Jurasz

Przeglądając program TVP3 Kraków postanowiłem sprawdzić, co też kryje się za prościutkim tytułem „Piosenka dla Ciebie”. Zaintrygowało mnie, że rzecz nadawana jest w porze dość nietypowej, w sobotę o godzinie 20, czyli w tzw. prime timie, kiedy stacje telewizyjne ostro walczą o widza, oferując mu albo efektowne cykliczne programy rozrywkowe, albo atrakcyjne filmy. I co się okazało? To normalny, regularny koncert życzeń. Ergo - program całkowicie retro.

W zamierzchłych czasach koncerty życzeń stanowiły żelazny punkt programu radia i telewizji. Teraz także można na nie trafić, choć nie w tzw. telewizjach wiodących. Koncerty życzeń nadaje Telewizja Trwam, z natury rzeczy promująca wartości rodzinne, są obecne także w regionalnej TVS (dawniej Telewizja Silesia), niewielkiej stacji nadającej na Śląsku, acz cieszącej się tam wielkim powodzeniem i takoż pozostającej w zgodzie ze wspomnianymi wartościami, w tym regionie szczególnie silnie kultywowanymi.

Młodszym Czytelnikom wypada może wyjaśnić, na czym to polega. Ktoś obchodzi imieniny, urodziny, czy jakąś rocznicę, bliscy wysyłają mu życzenia, odczytywane na antenie przez prezenterów, a na koniec pojawia się dedykowana adresatowi życzeń piosenka.

Dominują oczywiście evergreeny, stare, dobre przeboje wykonywane przez niekiedy zapomnianych już wykonawców, wciąż mających jednak swoją wierną publiczność (pierwsze przykłady z brzegu: Irena Santor, Alibabki, Ewa Śnieżanka, Halina Frąckowiak, Anna Jantar, trafiłem nawet na Wały Jagiellońskie).

Przywołany wyżej przykład TV Trwam i TVS dowodzi, że chociaż kogoś ta formuła może śmieszyć, ewidentnie istnieje jednak na tego typu programy tzw. target.

Trzeba więc pochwalić TVP („Piosenkę dla Ciebie” emituje nie tylko TVP Kraków, ale wspólnie wszystkie stacje regionalne telewizji publicznej), za wprowadzenie tego programu do ramówki. Niewykluczone, że to element szerszego zjawiska, to znaczy deklarowanego (i wyraźnie widocznego) otwarcia rządu Zjednoczonej Prawicy na tzw. zwykłego Polaka, w czym TVP takoż uczestniczy.

A tych, którym ta formuła nie odpowiada, mogą przecież zainteresować same nadawane tam przeboje sprzed lat. W końcu sam mistrz Wojciech Młynarski śpiewał (oczywiście przed laty): słodkie tango retro, serc niewieścich wstrząs…

Wlodzimierz Jurasz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.