Region radomski będzie w tak zwanej Polsce Wschodniej? To daje szanse na dodatkowe dotacje z Unii

Czytaj dalej
jp

Region radomski będzie w tak zwanej Polsce Wschodniej? To daje szanse na dodatkowe dotacje z Unii

jp

Od 1 stycznia Mazowsze funkcjonuje jako dwie odrębne jednostki statystyczne podzielone na bogatą Warszawę i ościenne powiaty oraz biedne peryferia województwa. Daje to szansę na dotacje unijne po roku 2020. Samorząd województwa chce teraz włączyć biedne Mazowsze do tak zwanej Polski Wschodniej.

Region radomski funkcjonował bowiem jako część stosunkowo bogatego województwa mazowieckiego. Stąd z pieniędzy przeznaczonych na zasypywanie różnic cywilizacyjnych korzystała zarówno Warszawa, jak i biedny powiat szydłowiecki. Tych pieniędzy było jednak mniej niż w przypadku Polski Wschodniej, czyli województw warmińsko - mazurskiego, podlaskiego, lubelskiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego.

Od 1 stycznia  Mazowsze funkcjonuje jako dwie odrębne jednostki staystyczne podzielone na bogatą Warszawę i ościenne powiaty oraz biedne peryferia województwa. Daje to szansę na dotacje unijne po roku 2020. Samorząd województwa chce teraz włączyć biedne Mazowsze do tak zwanej Polski Wschodniej.

O tym, jak jest to ważne przekonali się na przykład mieszkańcy Olsztyna, gdzie z pieniędzy dedykowanych tak zwanej Ścianie Wschodniej zbudowano linię tramwajową, albo Lublina, gdzie z udziałem dotacji unijnych wymieniono większość taboru autobusowego i trolejbusowego. Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji w Radomiu nie miało takiej szansy, choć Olsztyn i Lublin to nieprównanie bogatsze miasta niż Radom.

Pozostało jeszcze 88% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
jp

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.