Materiał informacyjny

„RADKOM” - Inwestujemy w ochronę środowiska

„RADKOM” - Inwestujemy w ochronę środowiska
Materiał informacyjny

Przedsiębiorstwo Produkcyjno Usługowo Handlowe „RADKOM” Sp. z o.o. od ponad dwudziestu pięciu lat działa w obszarze gospodarki odpadami. Zajmując się odpadami wytwarzanymi w Radomiu i regionie radomskim, Spółka minimalizuje ich wpływ na środowisko naturalne, troszcząc się w ten sposób o jego czystość i stan.

Inwestujemy w ochronę środowiska

Staraniem Spółki w roku 2010 oddany został do użytku budowany od roku 2007 Zakład Utylizacji Odpadów Komunalnych (ZUOK). Przez niemal dekadę, jako jeden z nowocześniejszych tego typu zakładów w Polsce, stanowił zaplecze technologiczne funkcjonującego w Radomiu i regionie kompleksowego systemu gospodarki odpadami komunalnymi. Rozwój technologii i wymagania stawiane gospodarce odpadami przez zmieniające się regulacje prawne, po kilku latach eksploatacji zakładu, ujawniły potrzebę jego udoskonalenia. Celem zwiększenia ilości odpadów odzyskiwanych do ponownego wykorzystania (recyklingu) podjęto więc decyzję o modernizacji i rozbudowie linii segregacji.

W marcu 2017 roku podpisana została umowa na wykonanie projektu i rozbudowę części mechanicznej instalacji mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów komunalnych, wraz z dostawą i montażem maszyn i urządzeń technologicznych. Zmodernizowana linia, po rozbudowie, zapewni przetwarzanie 210 tyś. ton zmieszanych odpadów komunalnych rocznie (przy początkowej wydajności 112 tyś. ton), przy wykorzystaniu dwóch równoległych linii technologicznych, zainstalowanych w powiększonej dwukrotnie hali sortowni. Wyposażenie linii technologicznych w rozrywarki worków, sita bębnowe, sita kaskadowe, separatory balistyczne, układ separatorów optycznych, separatory metali żelaznych i nieżelaznych zapewni najwyższy możliwy poziom odzysku materiałowego surowców wtórnych, frakcji przewidzianej do odzysku energetycznego oraz frakcji do przetwarzania biologicznego. Przy modernizacji zostaną wykorzystane również maszyny i urządzenia funkcjonującej obecnie linii technologicznej.

Modernizacja zapewni funkcjonowanie ciągów technologicznych, pozwalających podać
do układu sit bębnowych i kaskadowych odpady z dwóch rozrywarek worków, a następnie na układ sortowania z separatorami balistycznymi, optycznymi, metali żelaznych i nieżelaznych. Zastosowanie nowego układu technologicznego sortowni pozwoli
również na przetwarzanie odpadów komunalnych zbieranych selektywnie z różnych systemów zbiórki. Uzyskane to zostanie dzięki zastosowaniu odpowiednich rozwiązań technologicznych, zapewniających wysoką przepustowość roczną oraz efektywność procesu sortowania.

Zwiększenie przepustowości instalacji do mechanicznego przetwarzania odpadów komunalnych do poziomu 210 tyś. ton odpadów komunalnych rocznie umożliwi zwiększenie poziomów odzysku tworzyw sztucznych, papieru i metali, jako frakcji materiałowych kierowanych do recyklingu. Poprawi to efektywność sortowania i zapewni wariantowość pracy instalacji, dostosowanej do rodzaju odpadów kierowanych do przetworzenia (odpady zbierane selektywnie lub odpady zmieszane). Automatyczne wydzielanie kilkunastu jednorodnych frakcji materiałowych spowoduje również ograniczenie strumienia odpadów kierowanych na składowisko.

Na przełomie czerwca i lipca 2019 roku rozpoczął się trzymiesięczny rozruch technologiczny linii sortowania odpadów. Jej modernizacja i rozbudowa pozwoli na dwukrotne zwiększenie wydajności zakładu, który stanie się wzorcowym dla innych tego typu instalacji przykładem, co do przepustowości i ilości odzyskiwanych materiałów.

Radomski ZUOK będzie najnowocześniejszym w kraju zakładem, dostosowanym do najwyższych standardów obowiązujących w Europie, oraz ze względu na przepustowość - 210 tyś. ton odpadów rocznie, największym w Polsce. Spełni wszelkie normy europejskie, dotyczące odzysku odpadów po roku 2020, będzie również gotowy na następne, planowane w latach 2025 i 2030 wzrosty poziomów odpadów, koniecznych do odzysku i recyklingu.

Należy przypomnieć, że radomski Zakład Utylizacji Odpadów Komunalnych wskazany został w Wojewódzkim Planie Gospodarki Odpadami dla Mazowsza na lata 2012–2023 jako regionalna instalacja do obsługi regionu radomskiego. Region ten obejmuje teren 63 gmin powiatów: białobrzeskiego, grójeckiego, lipskiego, kozienickiego, przysuskiego, radomskiego, szydłowieckiego, zwoleńskiego, piaseczyńskiego oraz miasto Radom, zamieszkany przez ponad 700 tysięcy osób, wytwarzających niemal 240 tysięcy ton odpadów rocznie. Modernizacja i rozbudowa Zakładu pozwoli na bezproblemowy odbiór i zagospodarowanie powstających w regionie odpadów.

PPUH „RADKOM” zajmuje się również odbiorem odpadów komunalnych w ramach zorganizowanego systemu gospodarki odpadami komunalnymi w gminach oraz oferuje usługę odbioru i zagospodarowania odpadów, pochodzących z działalności gospodarczej. Wykorzystywane do tego pojazdy „smieciarki” wyposażone są w wagi, czytniki do identyfikacji miejsc odbioru odpadów oraz inne elementy służące do bieżącego monitoringu systemu zbiórki. Posiadają również urządzenie do mycia i dezynfekcji pojemników, co w znacznej mierze podnosi standard świadczonych usług oraz zapewnia utrzymanie wymogów sanitarnych. Ponadto Spółka dzierżawi pojemniki do gromadzenia odpadów oraz oferuje odbiór odpadów medycznych, niebezpiecznych i pochodzących z awarii oraz ich czasowe przechowywanie w rotacyjnym magazynie odpadów niebezpiecznych i innych niż niebezpieczne. Zajmuje się również sprzedażą surowców wtórnych odzyskanych w procesach segregacji.

Ponieważ gospodarka odpadami dla prawidłowego funkcjonowania wymaga propagowania zasad właściwego postępowania z nimi, „RADKOM” organizuje zakrojone na szeroką skalą działania edukacyjne, obejmujące wszystkie grupy wiekowe mieszkańców. Poprzez konkursy w szkołach, organizację warsztatów ekologicznych w Spółce i realizację festynów i imprez ekologicznych „RADKOM” dociera z informacją w zakresie prawidłowego postępowania i selektywnej zbiórki odpadów do jak największej liczby osób. Te działania przynoszą skutek w postaci stałego zwiększania świadomości ekologicznej społeczeństwa, które coraz mocniej zdaje sobie sprawę, że warto i należy segregować odpady i dbać o nasze wspólne środowisko. Dzięki temu efekty w postaci czystszego środowiska odczuwać będziemy wszyscy.

PPUH „RADKOM” Sp. z o.o.

ul. Witosa 76, 26-600 Radom
Centrala: 48 380-20-00, fax: 48 380-20-33
e-mail: [email protected]
www.radkom.com.pl

Materiał informacyjny

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.