Piwo tak, wódka nie. Lekarz radzi jak przetrwać upały

Czytaj dalej
(imo)

Piwo tak, wódka nie. Lekarz radzi jak przetrwać upały

(imo)

Fala upałów trwa. O tym, jak dbać o siebie w tym czasie, rozmawiamy z doktorem Maciejem Ślefarskim, internistą.

Jaki wpływ na nasz organizm mają upały?
Przede wszystkim powodują nadmierne pocenie się organizmu, który w ten sposób próbuje obniżyć temperaturę ciała. W związku z tym zachodzi ryzyko odwodnienia. Dotyczy to absolutnie wszystkich. Proszę nie zapominać tu również o dzieciach. Wysokie temperatury w skrajnych przypadkach mogą być przyczynami wystąpienia udaru - wtedy mówimy nie tylko o zagrożeniu zdrowia, lecz także życia.

Jak nie dopuścić do odwodnienia organizmu?
Zalecam w trakcie upałów wypijać minimum 3 litry wody dziennie. Taka ilość powinna nas zabezpieczyć przed odwodnieniem. Zwróćmy też uwagę na sposób picia - róbmy to powoli, nie wypijajmy dużej ilości wody na raz. Wspierać możemy się także elektrolitami, które dostarczą nam niezbędnych składników, w tym magnezu, potasu.

Gdy słonko przygrzewa, wiele osób szuka ochłody nad wodą. To dobre rozwiązanie?
Trudno go zabraniać, skoro w takich dniach to największa przyjemność. Radziłbym jednak, by nie przebywać zbyt długo na otwartej przestrzeni, lecz raczej szukać schronienia w cieniu, pod parasolami. Uważajmy też na poparzenia skóry, zabezpieczajmy się kremami z filtrem.

A lody albo zimne piwo? Wiele osób lubi się w ten sposób ochładzać.
Mam do tego zdroworozsądkowe podejście. Jeśli mamy ochotę na loda i przyniesie nam chwilową ulgę, czemu nie. Odradzałbym kategorycznie napojów alkoholowych wysokoprocentowych typu wódka, koniak, natomiast piwo - niskoprocentowe i w małych ilościach nie powinno szczególnie zaszkodzić. Radziłbym z kolei uważać na kawę - ta ma działanie odwadniające.

Komu odradzałby Pan Doktor wychodzenie z domów w takie upały?

Dobrze, aby wyjście na zewnątrz odpuściły sobie osoby starsze, a także chorzy, którzy leczą się na choroby układu krążenia, ponieważ wysokie temperatury to dodatkowe obciążenie dla serca.

(imo)

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.