MIJA KOLEJNY ROK WYZWAŃ DLA GMINY SIENNO

Czytaj dalej
Materiał informacyjny

MIJA KOLEJNY ROK WYZWAŃ DLA GMINY SIENNO

Materiał informacyjny

MIJA KOLEJNY ROK WYZWAŃ DLA GMINY SIENNO
MIJA KOLEJNY ROK WYZWAŃ DLA GMINY SIENNO
MIJA KOLEJNY ROK WYZWAŃ DLA GMINY SIENNO
MIJA KOLEJNY ROK WYZWAŃ DLA GMINY SIENNO
MIJA KOLEJNY ROK WYZWAŃ DLA GMINY SIENNO
MIJA KOLEJNY ROK WYZWAŃ DLA GMINY SIENNO
MIJA KOLEJNY ROK WYZWAŃ DLA GMINY SIENNO
MIJA KOLEJNY ROK WYZWAŃ DLA GMINY SIENNO
MIJA KOLEJNY ROK WYZWAŃ DLA GMINY SIENNO
MIJA KOLEJNY ROK WYZWAŃ DLA GMINY SIENNO

Rok 2023 jest dla gminy Sienno czasem dużej aktywności i wytężonej pracy. Ma to odzwierciedlenie w realizowanych inwestycjach. Największe środki przeznaczono na te zadania, na które samorząd gminy pozyskał zewnętrzne, zarówno dofinansowania rządowe jak i samorządowe.

W celu podniesienia jakości życia, bezpieczeństwa przy zachowaniu zasad niskoemisyjności rozpoczęła się wymiana blisko 400 lamp oświetlenia ulicznego na lampy LED w części północnej gminy. Na wymianę pozostałych lamp sodowych oświetlenia ulicznego złożono wniosek o dofinansowanie.

W 2023 roku mieszkańcy gminy otrzymali możliwość ubiegania się o wsparcie finansowe w wysokości do 8 tysięcy złotych na wymianę źródeł ciepła w budynkach mieszkalnych nie spełniających wymogów klasy 5, opalanych węglem bądź paliwami węglopochodnymi. Na ten cel Gmina Sienno pozyskała wsparcie finansowe ze środków budżetu Województwa Mazowieckiego. Do dnia 15 listopada gmina podpisała umowy przyznające dotacje dla 8 Wnioskodawców.

Zrealizowano zadanie inwestycyjne polegające na przebudowie świetlicy wiejskiej w miejscowości Hieronimów. Tym samym mieszkańcy zyskali odnowione miejsce do wspólnych spotkań. Wokół świetlicy wybudowano ogrodzenie, które poprawia bezpieczeństwo z uwagi na pobliskie skrzyżowanie dróg. Zadania pn.: „Przebudowa budynku świetlicy wiejskiej w Hieronimowie” oraz „Budowa ogrodzenia placu przy świetlicy wiejskiej w Hieronimowie” zostały współfinansowane ze środków budżetu Województwa Mazowieckiego.

Ponadto została gruntownie wyremontowana remiza strażacka jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Nowej Wsi. Na działce przy remizie wykonano nasadzenia 40 szt. tuj. Remont przeprowadzono również w strażnicy w Kochanówce – tu dokonano remontu pomieszczeń i łazienki. Dzięki inwestycjom rośnie poziom i komfort służby druhów ochotników oraz następuje wzrost zainteresowania służbą w jednostkach OSP. W październiku zakupiono średni samochód ratowniczo-gaśniczy dla jednostki OSP w Jaworze Soleckim, który podniósł gotowość bojową jednostki.

Nie ustają inwestycje w urządzenia służące do zaopatrywania w sposób zorganizowany i ciągły odbiorców w wodę oraz odbierających nieczystości ciekłe. W 2023 doprowadzono wodociąg do miejscowości Dębowe Pole od nitki biegnącej przez Kochanówkę oraz położono nitkę wodociągu w miejscowości Jaworska Wola. Dokonano budowy nowego odcinka kanalizacji w miejscowościach: Sienno (ul. Bałtowska), Trzemcha Dolna, Trzemcha Górna.

Gmina Sienno inwestuje w drogi. W ramach pozyskanych środków w październiku ukończono remont drogi w Adamowie i przebudowę drogi w Eugeniowie. Podpisano umowę na wykonanie kolejnych 24 odcinków dróg. Dzięki inwestycjom wzrośnie bezpieczeństwo ruchu drogowego, komfort i bezpieczeństwo ruchu pojazdów i pieszych, poprawi się estetyka poszczególnych miejscowości.

Gmina zakupiła zamiatarkę umożliwiającą mycie ulic na mokro. Urządzenie zostało zakupione głównie z powodu bezpieczeństwa. Piasek na ulicach wydłuża drogę hamowania pojazdów i zwiększa prawdopodobieństwo poślizgów. Ponadto duże jego ilości, wraz z liśćmi i innymi odpadami sprzyjają zatykaniu odpływów i studzienek, co przy dużych opadach deszczu może przynieść spore szkody.

Trwają prace związane z infrastrukturą szkolną. W ramach pozyskanych środków przeprowadzana jest modernizacja i poprawa efektywności energetycznej w budynkach Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Siennie oraz w Publicznej Szkole Podstawowej w Jaworze Soleckim. Ponadto w ZSO w Siennie trwają prace adaptacyjne pomieszczenia z przeznaczeniem na wirtualną strzelnicę. Uczniowie otrzymają możliwość ćwiczenia umiejętności strzeleckich z wykorzystaniem różnych rodzajów broni treningowej, na różnych wirtualnych odległościach i z różnych postaw strzeleckich, w warunkach zbliżonych do naturalnych. Z kolei w Publicznej Szkole Podstawowej w Jaworze Soleckim na podstawie programu "Posiłek w szkole i w domu" wyposażona została istniejąca kuchnia w niezbędne meble i sprzęt kuchenny oraz zostały wykonane prace remontowo – adaptacyjne w pomieszczeniu kuchni. Doposażona została szkoła w urządzenia służące do nauczania zdalnego m.in.: monitory, komputery czy tablice multimedialne.

W miejscowości Jawor Solecki w niedzielne popołudnie dnia 5 listopada uroczyście obchodzono 160 rocznicę powstania styczniowego oraz tragiczną śmierć Płk. Dionizego Czachowskiego (zmarłego 6 listopada 1863 roku). Uroczystości rozpoczęła Msza Św. w Kościele pw. Apostołów Piotra i Pawła w Krępie Kościelnej. Następnie nastąpił uroczysty przemarsz pochodu w skład którego weszli: Grupa Rekonstrukcyjna Ułanów Ciepielowski Klub Jeździecki, Korpus Artylerii Wojewody Podolskiego Marcina Kazanowskiego, który oddał salwy honorowe za pośrednictwem armaty, Orkiestra Dęta Sienno, poczty sztandarowe (PSP w  Jaworze Soleckim, Jednostki Strzeleckiej "Strzelec" nr 1005 im. Dionizego Czachowskiego w Lipsku, Jednostki OSP w Jaworze Soleckim,  ZST im. ks. Stanisława Domańskiego w Siennie), uczniowie i nauczyciele Publicznej Szkoły Podstawowej w Jaworze Soleckim, strzelcy, harcerze, delegacje, goście, mieszkańcy gminy Sienno i powiatu lipskiego. Pochód wyruszył spod szkoły w Jaworze Soleckim, następnie przemaszerował przed pomnik - obelisk upamiętniający Płk. Dionizego Czachowskiego oraz pod płytę. Mimo deszczowej pogody chwilą zadumy i refleksji, uroczystym Apelem Poległych, występem artystycznym uczczono walczących za niepodległość Polski. W szkole można było podziwiać wystawę pt.: „Pamiętamy 1863 – 1864“ przygotowaną przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Radomiu poświęconą powstaniu styczniowemu oraz kolekcję broni z epoki wystawioną przez Izbę Tradycji i Dziedzictwa Kulturowego w Gminie Brody.

Z kolei w Dębowym Polu odnowiono Miejsce Pamięci Narodowej – pomnik i krzyż upamiętniające tragiczne losy mieszkańców w latach 1939-1944 i wydarzenia pamiętnego sierpnia 1944 roku.

Na kartach historii Sienna dużymi złotymi literami zapisała się także data 12 października 2023 r. jako dzień nadania imienia Szkole Muzycznej I stopnia w Siennie imienia Jana Chorosińskiego, lokalnego działacza, muzyka, folklorysty, człowieka wielkiego serca oraz założyciela Państwowego Ogniska Muzycznego w Siennie. W tym dniu szkoła otrzymała sztandar.

Miesiąc później 11 listopada świętowano dzień odzyskania Niepodległości – Mszą Św. w Kościele pw. Św. Zygmunta w Siennie za Ojczyznę, następnie na rynku uroczyście wciągnięto flagę Państwową na maszt w takt „Mazurka Dąbrowskiego” wygrywanego przez Orkiestrę Dętą Sienno oraz Apelem Pamięci, złożeniem wieńców.

Plany, zamierzenia i pomysły nie miałyby racji bytu gdyby nie wsparcie ludzi, którym na sercu leży nasza mała ojczyzna. Podziękowania za współpracę należą się wielu osobom, bez których nie udałoby się m.in. pozyskać środków na dofinansowania czy zrealizować wielu inwestycji.

Dziękujemy naszym mieszkańcom za cierpliwość, wyrozumiałość i wsparcie. Wkrótce przed nami będzie nowy rok. Jako gmina podejmujemy kolejne działania dla lepszej przyszłości Naszej Gminy.

Materiał informacyjny

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.