Kategoria: Edukacja specjalna: Stowarzyszenie "Karuzela"

Czytaj dalej
.

Kategoria: Edukacja specjalna: Stowarzyszenie "Karuzela"

.

Katarzyna Ziętek, wiceprezes Stowarzyszenia Karuzela: - Od początku celem opieki nad dziećmi było zapewnienie przestrzeni do rozwoju i wspieranie dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Podejmując się trudu wychowania i edukacji przedszkolnej dokładamy starań, by proces edukacyjny, wychowawczy, terapeutyczny był dostosowany do indywidualnych potrzeb dzieci oraz zaspakajał ich potrzeby rozwojowe w sposób kompleksowy.

TO MIEJSCE DLA WYJĄTKOWYCH DZIECI

Stowarzyszenie "Karuzela" powołane zostało w 2007 roku do pomocy osobom z ADHD, ZA, Autyzmem oraz innymi dysfunkcjami. Najpierw powstał żłobek, niedawno przedszkole, a wkrótce za kilka miesięcy postanie również szkoła.
"Karuzela" prowadzi specjalistyczne placówki przedszkolne dla autystów oraz wczesne wspomaganie rozwoju. Organizuje szkolenia, warsztaty, wyjazdy integracyjne. Stowarzyszenie pomaga nie tylko dzieciom, ale również nauczycielom i rodzicom dzieci z różnymi niepełnosprawnościami.

Zarząd Stowarzyszenia "Karuzela" tworzą prezes Sylwia Waśkiewicz, wiceprezes Katarzyna Ziętek i wiceprezes Aneta Kośla.
Stowarzyszenie Karuzela najpierw otworzyło żłobek, czyli miejsce dla najmłodszych mieszkańców Radomia. Jak mówią władze, w tej placówce najważniejsze jest stworzenie optymalnych warunków do wszechstronnego rozwoju, w atmosferze bezpieczeństwa i spokoju. Bezpośrednią opiekę opiekuńczo-wychowawczą nad dziećmi sprawuje personel o wysokich kwalifikacjach (nauczyciele, opiekunki dziecięce oraz personel pomocniczy). Do dyspozycji maluchów są pokoje zabaw wyposażone w najnowsze zabawki, będące jednocześnie stymulatorami rozwoju dziecka.

Ponadto są sale rozwoju, gdzie nauczyciel, pedagog lub psycholog podnosi możliwości edukacyjne maluchów. Jest też nowoczesny plac zabaw. W tym żłobku dzieci mogą liczyć na: opiekę pielęgniarki i kadry z odpowiednimi kwalifikacjami, dla alergików indywidualną dietę, trening uwagi słuchowej i chęci mówienia.

W 2011 roku organizacja pozarządowa zorganizowała pierwszy klubik dla dzieci, w kolejnych latach otwarte zostały punkty przedszkolne. - Od początku celem opieki nad dziećmi było zapewnienie przestrzeni do rozwoju i wspieranie dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi - mówiła Katarzyna Ziętek, wiceprezes.

W ubiegłym roku dzięki wsparciu Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego otwarto kolejne przedszkole. Aktualnie uczęszcza tam 70 dzieci w wieku od do 3 do 7 roku życia. Jest dziewięć grup przedszkolnych. Docelowo władze Stowarzyszenia chcą, aby do przedszkola uczęszczało sto maluchów. W placówce są komfortowo wyposażone sale oraz nowoczesny sprzęt do terapii. Przedszkole jest otwarte od poniedziałku do piątku, w godzinach od 6.30 do 16.30.

- Podejmując się trudu wychowania i edukacji przedszkolnej dokładamy starań, by proces edukacyjny, wychowawczy, terapeutyczny był dostosowany do indywidualnych potrzeb dzieci oraz zaspakajał ich potrzeby rozwojowe w sposób kompleksowy - kontynuowała Ziętek. Do przedszkola Karuzela uczęszczają dzieci z autyzmem oraz ADHD.
W przedszkolu kładziony jest nacisk na: budowanie dobrych relacji w grupie, szacunek i tolerancję dla innych, rozwijanie samodzielności w myśleniu, przygotowanie dziecka do nauki w szkole oraz wsparcie rodziców.

Najpierw był Żłobek Karuzela, potem powstało Przedszkole Karuzela, teraz czas na Szkołę Karuzela. Placówka jest na razie w budowie, ale już wiemy, że będzie ona wyjątkowa‼ Cały kompleks, czyli żłobek, przedszkole i szkoła mieścić się będą w jednym kompleksie przy ul. Starokrakowskiej.

- Myślę, że do końca roku budynek szkoły będzie ukończony i wraz z początkiem drugiego półroczna dzieci będą mogły już zacząć naukę - zapowiada Zbigniew Sitkowski, prezes firmy Hydrotruck, który od wielu lat jest mocno zaangażowany w rozwój stowarzyszenia "Karuzela".

W stowarzyszeniu powstał też niedawno nowy projekt Akademia Umiejętności Społecznych. Jest przeznaczony dla dzieci z podejrzeniem zaburzeń w kierunku Zespołu Aspergera oraz dla dzieci z już postawioną diagnozą ZA i ich rodziców. Wsparciem w projekcie zostaną objęci również rodzice i opiekunowie dzieci. W ramach powstałej grupy wsparcia będą mogli wymienić się swoimi doświadczeniami z innymi rodzicami oraz skorzystać z różnego rodzaju porad specjalistów w trakcie szkoleń i warsztatów pt. „Ja i moje wyjątkowe dziecko. ZA w codzienności i procesie terapii” a także wziąć udział w spotkaniach integracyjnych, które pozwolą im poznać się, a także zadbać o ich dobre samopoczucie: zajęcia z jogi śmiechu, kurs makijażu dla Mam (względnie Tatusiów); wspólny seans filmowy (film o Temple Grandin, znanej biotechnolog z zespołem Aspergera); wspólne wyjścia min. kręgielni, pizzerii, na lody.

Nabór do placówek prowadzonych przez stowarzyszenie Karuzela trwa praktycznie cały rok.

Stowarzyszenie "Karuzela"
Adres: Starokrakowska 135, 26-600 Radom
e-mail [email protected]
www.karuzela.org

.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.