Gmina Przyłęk – Lider Regionu 2023 w kategorii Edukacja

Czytaj dalej
Materiał informacyjny

Gmina Przyłęk – Lider Regionu 2023 w kategorii Edukacja

Materiał informacyjny

Inwestowanie w oświatę to inwestowanie w przyszłość – taką dewizą od kilku lat kieruje się Urząd Gminy w Przyłęku w powiecie zwoleńskim, który dzięki skutecznemu pozyskiwaniu środków zewnętrznych przeprowadził szereg ważnych przedsięwzięć w obszarze edukacji. Działania te zaowocowały prestiżową nagroda w konkursie Liderzy Regionu 2023. Gmina Przyłęk została laureatem w kategorii Samorząd – Oświata.

Uroczysta gala Liderzy Regionu 2023 odbyła się pod koniec września w Zespole Szkół Muzycznych imienia Oskara Kolberga w Radomiu. Nagrodzone zostały samorządy, firmy i instytucje, które wnoszą trwały wkład w rozwój gospodarczy naszego regionu poprzez promocję, funkcjonowanie oraz działania na rzecz środowiska lokalnego. Wśród tego zaszczytnego grona znalazła się Gmina Przyłęk, która dzięki skutecznemu pozyskiwaniu środków zewnętrznych przeprowadziła mnóstwo ważnych inwestycji w obszarze edukacji. Statuetkę odebrał Eugeniusz Andrzej Wolszczak, wójt Gminy Przyłęk.

– Jestem niezmiernie szczęśliwy, że Kapituła dostrzegła nasze starania i osiągnięcia związane z inwestycjami w oświatę. Od początku mojej kadencji dokładam starań, aby poprawić warunki nauki w szkołach oraz wyposażać szkoły w najnowocześniejszy sprzęt. Szczególne podziękowania kieruję do dyrektorów szkół za dotychczasową doskonałą współpracę. Dziękuję również pracownikom Urzędu Gminy za wielkie zaangażowanie przy realizacji wszystkich inwestycji w gminie. Uważam, że ta nagroda to nasz wspólny sukces – mówi Eugeniusz Andrzej Wolszczak, wójt Gminy Przyłęk.

Na realizację wszystkich inwestycji pozyskano środki zewnętrzne w łącznej kwocie prawie 9 milionów złotych, co dowodzi efektywnego zarządzania finansami gminy i jej zdecydowanego zaangażowania w rozwijanie infrastruktury edukacyjnej. – Było to przede wszystkim wsparcie rządowe, za które bardzo dziękuję parlamentarzystom Ziemi Radomskiej, w szczególności panu posłowi Markowi Suskiemu oraz pani poseł Annie Kwiecień – podkreśla Eugeniusz Andrzej Wolszczak, wójt Gminy Przyłęk.

Dzięki wspomnianym już dofinansowaniom przeprowadzony został remont budynku Publicznej Szkoły Podstawowej w Łaguszowie. Prace objęły sale dydaktyczne, a także odświeżenie placu przed szkołą. Umożliwiło to stworzenie nowoczesnej przestrzeni dla uczniów, którą wkrótce uzupełni nowoczesna sala gimnastyczna, której budowa ma zakończyć się już niebawem. Koszt inwestycji wyniósł aż 5,1 miliona złotych, z czego wsparcie z programów „Sportowa Polska” i „Polski Ład” pokryją całą tę kwotę. Inwestycje w szkołę w Łaguszowie objęły nie tylko samą infrastrukturę, ale również sprzęt dydaktyczny. Dzięki kwocie 150 tysięcy złotych dofinansowania w ramach „Mazowieckiego programu przygotowania szkół, nauczycieli i uczniów do nauczania zdalnego” placówka wzbogaciła się w osiem zestawów komputerowych, trzynaście laptopów, dwanaście tabletów, trzynaście drukarek laserowych, monitor interaktywny, projektor multimedialny, a także urządzenie wielofunkcyjne. To nie wszystko. Dzięki pieniądzom z Rezerwy Budżetowej w kwocie 20 tysięcy złotych doposażone zostały również pomieszczenia dydaktyczne.

Gmina Przyłęk troszczy się też o zdecydowanie najmłodszych mieszkańców. Dzięki wsparciu programu ministerialnego "Maluch Plus" powstały dwa Samorządowe Kluby Dziecięce. Pierwszy z nich, „Żółwik”, otrzymał dotację w wysokości prawie 762 tysięcy złotych i znajduje się specjalnie zaadaptowanym do tego celu budynku w Mszadli Starej. W placówce objętych profesjonalną opieką jest trzydzieścioro dzieci. Niedawno klub wzbogacił się również o plac zabaw. Łącznie liczy on dwadzieścia urządzeń i jest jednym z największych w całym powiecie. Tu też kluczowe były skutecznie pozyskane dofinansowania z Fundacji PZU oraz Fundacji BGK. Koszt inwestycji to 137 tysięcy 451 złotych. Drugi z Klubów Dziecięcych zlokalizowany jest w Łaguszowie, w zaadaptowanych do celu pomieszczeniach miejscowej szkoły. Jedna z sali lekcyjnych została wyremontowana i zaadaptowana na salę zabaw. Zerwano starą, drewnianą posadzkę, a w jej miejsce położona została elastyczna podłoga. Wymieniono również instalację elektryczną, a także powstała nowa instalacja centralnego ogrzewania. Drugie z zaadaptowanych pomieszczeń pełni funkcję sali sportowej. Tam również wymieniona była między innymi wykładzina, zmodernizowano instalację elektryczną i centralne ogrzewanie. W przypadku łazienki, pomieszczenie zostało dostosowane do potrzeb małych dzieci. Zamontowano nowy sprzęt oraz armaturę. Pojawiły się także nowe ścianki działowe. W ramach programu „Maluch Plus” Urząd Gminy w Przyłęku dostał na tę inwestycję 240 tysięcy złotych. Do placówki uczęszcza obecnie szesnaścioro dzieci.

Duże wsparcie otrzymała też Publiczna Szkoła Podstawowa w Grabowie nad Wisłą. Dzięki środkom pozyskanym z Programu „Sportowa Polska – Program rozwoju lokalnej infrastruktury sportowej – Edycja 2022” w kwocie 303 tysięcy złotych, na terenie placówki powstaje nowoczesne, wielofunkcyjne boisko. Kolejnym wsparciem finansowym było uzyskanie dotacji z programu Ministerstwa Edukacji i Nauki na projekt „Posiłek w szkole i w domu” w kwocie 80 tysięcy złotych. W jego ramach przeprowadzono gruntowny remont kuchni szkolnej, obejmujący wymianę instalacji hydraulicznej i elektrycznej, zakup specjalistycznego sprzętu oraz profesjonalnych mebli gastronomicznych. Szkoła w Grabowie nad Wisłą uczestniczyła także w „Mazowieckim programie przygotowania szkół, nauczycieli i uczniów do nauczania zdalnego”. W jego ramach szkoła otrzymała pakiet sprzętu obejmujący zestawy komputerowe, laptopy, drukarki, urządzenia wielofunkcyjne, projektory multimedialne oraz monitory interaktywne. Wsparcie wyniosło 159 tysięcy 749 złotych. Z kolei w ramach wsparcia z rezerwy budżetowej, szkoła otrzymała dofinansowanie wyposażenia pracowni przyrodniczych, co umożliwiło stworzenie atrakcyjnych i nowoczesnych warunków nauki dla uczniów. Tu dofinansowanie wyniosło 75 tysięcy złotych.

Również w Publicznej Szkole Podstawowej w Przyłęku przeprowadzono szereg inwestycji. Odnowiono między innymi ściany na korytarzach, wyremontowano dwie sale lekcyjne oraz szatnię przy sali gimnastycznej. Prace budowlane wykonali pracownicy Urzędu Gminy. W tym przypadku gmina poniosła jedynie koszt materiałów. Ponadto, kostką brukową został utwardzony podjazd dla osób niepełnosprawnych oraz fragment placu wzdłuż ogrodzenia szkolnego, dzięki czemu uczniowie będą mogli dojść do budynku szkoły od autobusu szkolnego, a także dokonano napraw dachu szkoły. Koszt prac budowlanych to 60 tysięcy 580 złotych. Kolejnym ważnym projektem jest też gruntowny remont kuchni i stołówki szkolnej dzięki dofinansowania rządowego z programu „Posiłek w szkole i w domu” w kwocie 80 tysięcy złotych. Urząd Gminy w Przyłęku zakupił nowoczesny sprzęt gastronomiczny, takie jak: piec konwekcyjno-parowy, kuchnia gazowa gastronomiczna 6-palnikowa, zmywarka z funkcją wyparzania, szafa chłodniczo-mroźnicza, trzy stoły przyścienne ze zlewem i baterią oraz nowe drobne urządzenia elektryczne. Tu również całość prac budowlanych została zrealizowana przez pracowników Urzędu. Warto również wspomnieć, że w Publicznej Szkole Podstawowej w Przyłęku powstała ścieżka edukacyjna, której realizacja była możliwa dzięki programowi współfinansowanemu przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie w kwocie 37 tysięcy 213 złotych. W ramach tego projektu, wybudowano nie tylko samą ścieżkę, ale także stworzono funkcjonalne elementy, takie jak wiata edukacyjna, tablice edukacyjne oraz pomoce terenowe. Ponadto, Gmina Przyłęk wygrała konkurs na utworzenie Ekopracowni w Publicznej Szkole Podstawowej w Przyłęku, organizowanym przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska we współpracy z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Samorząd otrzymał na ten cel 50 tysięcy złotych.

Wśród innych znaczących inwestycji związanych z edukacją w gminie znalazł się też zakup laptopów dla wszystkich czterech szkół podstawowych w ramach programu „Zdalna Szkoła” oraz „Zdalna Szkoła+”. Dofinansowanie zewnętrzne wyniosło 135 tysięcy złotych. Na terenie Gminy Przyłęk zrealizowany został również projekt „Laboratoria Przyszłości” mający na celu wyposażenie pracowni we wszystkich szkołach podstawowych. W tym przypadku pozyskano dofinansowanie w kwocie 240 tysięcy złotych. Z kolei w ramach programu rządowego „Aktywna Tablica”, mającego na celu rozwijanie infrastruktury szkolnej oraz kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie technologii informatyczno-komunikacyjnych, Urząd Gminy w Przyłęku otrzymał po 35 tysięcy złotych wsparcia dla PSP w Grabowie nad Wisłą, PSP w Przyłęku oraz PSP w Babinie. Ponadto, przeprowadzono program „Powszechnej Nauki Pływania – Umiem Pływać”, w ramach którego Urząd Gminy w Przyłęku otrzymał 20 tysięcy złotych dofinansowania. Ze wsparciem finansowym w kwocie 58 tysięcy 847 złotych od Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu realizowano również inicjatywę związane z organizacją wycieczek szkolnych. W szkole w Babinie przeprowadzono natomiast inwestycję polegającą na ułożeniu kostki brukowej na terenie szkoły, koszt wyniósł 149 tysięcy 200 złotych. Kolejnym zrealizowanym projektem jest „Asystent Ucznia Niepełnosprawnego” zrealizowany w szkole w Babinie, na co samorząd otrzymał 26 tysięcy 910 złotych dofinansowania zewnętrznego. Ponadto PSP Babin, Łaguszów i Grabów nad Wisłą łącznie otrzymały 12 tysięcy złotych w ramach programu wieloletniego Priorytet 3 „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa” 2.0.

Materiał informacyjny

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.