Materiał informacyjny

DZIAŁALNOŚĆ KULTURALNA W GMINIE JASTRZĘBIA

Odsłonięcie pamiątkowej tablicy Bolesława Machnio. Odsłonięcie pamiątkowej tablicy Bolesława Machnio.
Materiał informacyjny

Gminna Biblioteka Publiczna w Jastrzębi jest główną instytucją kultury działającą w gminie Jastrzębia. Działalność placówki szeroko wykracza poza standardowe zadania statutowe, co zapewniania mieszkańcom możliwość udziału w wielu różnorodnych przedsięwzięciach kulturalnych.

Odsłonięcie pamiątkowej tablicy Bolesława Machnio.
Odsłonięcie pamiątkowej tablicy Bolesława Machnio.
Odsłonięcie pamiątkowej tablicy Bolesława Machnio.
Przemówienie posła Mirosława Maliszewskiego podczas uroczystości odsłonięcia tablicy Bolesława Machnio.

W 2023 roku ważnym wydarzeniem zorganizowanym przez bibliotekę we współpracy z Urzędem Gminy w Jastrzębi była uroczystość odsłonięcia pamiątkowej tablicy, poświęconej pamięci Bolesława Machnio, syna Ziemi Jastrzębskiej, Żołnierza Batalionów Chłopskich, Strażaka, Społecznika, Rolnika, Spółdzielcy i Parlamentarzysty. Uroczystość rozpoczęła się mszą św. w kościele parafialnym w Jastrzębi, a część oficjalna miała miejsce na skwerze przy budynku remizy Ochotniczej Straży Pożarnej w Jastrzębi. Na zaproszenie Wójta Gminy Jastrzębia, Wojciecha Ćwierza wzięli w niej udział m.in.: Mirosław Maliszewski – Poseł na Sejm RP, Paweł Głuchowski – Zastępca Wójta Gminy Jastrzębia, Teodozja Bień, Marian Wikło i Ryszard Dziura – Radni Powiatu Radomskiego, Robert Dobosz – Przewodniczący Izby Rolniczej Powiatu Radomskiego, Zbigniew Gołąbek – Wiceprezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP Województwa Mazowieckiego, Andrzej Szczych – Prezes Honorowy Zarządu Oddziału Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Radomiu, ks. Grzegorz Stańczak - Proboszcz Parafii w Jastrzębi, ks. Grzegorz Murawski - Proboszcz Parafii w Goryniu, Stanisław Ośko – wybitny Radomski Pedagog i Regionalista, radni gminy Jastrzębia: Teodozja Borowska, Krzysztof Golec, Marcin Mąkosa, Wiesław Dróżdż, Robert Wojdat i Ewa Banach, Przewodniczący Gminnej Rady Seniorów – Elżbieta Pietruszewska oraz kierownicy gminnych jednostek organizacyjnych. Wydarzenie uświetnili swoją obecnością strażacy ze wszystkich jednostek OSP z terenu gminy Jastrzębia, na czele z Prezesem Gminnym – Zbigniewem Marciniakiem. Podniosły charakter imprezy podkreśliła obecność strażackich pocztów sztandarowych z Bartodziej, Jastrzębi i Mąkos Starych, a także sztandaru Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Jastrzębi i Gminnej Organizacji Polskiego Stronnictwa Ludowego w Jastrzębi. Część oficjalną prowadził Komendant Gminny OSP w Jastrzębi Jerzy Mróz i Małgorzata Skwarek – Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Jastrzębi. Po odegraniu hymnu państwowego i wciągnięciu na maszt flagi narodowej zebrani wysłuchali okolicznościowych przemówień i nastąpiło uroczyste odsłonięcie pamiątkowej tablicy, którego dokonały córki śp. Bolesława Machnio: Barbara Gregorczyk, Bożenna Machnio i Małgorzata Machnio-Mieszczak w asyście wójta gminy Jastrzębia. Odsłonięciu pamiątkowej tablicy towarzyszyła prezentacja wystawy poświęconej biografii Bolesława Machnio, opracowanej przez Małgorzatę Skwarek, na podstawie materiałów udostępnionych przez jego rodzinę.

DBAŁOŚĆ O TOŻSAMOŚĆ I HISTORIĘ LOKALNEJ SPOŁECZNOŚCI

Odsłonięcie pamiątkowej tablicy Bolesława Machnio.
Galeria na Płocie jest miejscem prezentacji wielu interesujących wystaw.
Odsłonięcie pamiątkowej tablicy Bolesława Machnio.
Otwarcie wystawy SAŁACIŃSCY Z GORYNIA.
Odsłonięcie pamiątkowej tablicy Bolesława Machnio.
Wernisaż wystawy fotograficznej Szczepana Pomarańskiego.

Dla Gminnej Biblioteki Publicznej w Jastrzębi ważna jest dbałość o tożsamość i historię lokalnej społeczności. Istotnym wydarzeniem było otwarcie wystawy „Sałacińscy z Gorynia”. W uroczystym spotkaniu w szkole w Woli Goryńskiej uczestniczyło wielu zacnych gości, m.in. inicjator przedsięwzięcia i autor rodzinnych wspomnień – Józef Krawczyk z synem i kilkoma krewnymi, przedstawiciele władz samorządowych gminy Jastrzębia, wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Radomskiego – Teodozja Bień, przedstawiciele organizacji społecznych oraz grupa mieszkańców Gorynia i okolic. Spotkanie prowadziła dyrektor Szkoły Podstawowej w Woli Goryńskiej, Magdalena Trzmiel-Wieteska. Imprezę uświetniły występy artystyczne uczniów miejscowej szkoły i zespołów ludowych z Bartodziej, Mąkos Starych i Gorynia.

Dużym sukcesem było zorganizowanie ,,Poczekalni Kultury” – małej galerii, w której odbywają się spotkania, warsztaty i wystawy osób pochodzących z terenu gminy Jastrzębia lub z gminą związanych. Lokalni twórcy promowani są poprzez prezentację talentów i pasji. Biblioteka zorganizowała wernisaże prac m.in. fotografie autorstwa Szczepana Pomarańskiego.

„Galeria na płocie” – to druga galeria, otwarta na ogrodzeniu przed biblioteką. Dzięki współpracy z Powiatowym Instytutem Kultury w Iłży i Instytutem Pamięci Narodowej prezentowane są w niej interesujące wystawy tematyczne.

CENTRUM ORGANIZACJI WYDARZEŃ

Odsłonięcie pamiątkowej tablicy Bolesława Machnio.
Gmina Jastrzębia współpracuje z Powiatowym Instytutem Kultury.
Odsłonięcie pamiątkowej tablicy Bolesława Machnio.
Stoisko biblioteki w Jastrzębi na targach wydawniczych w Radomiu.

Gminna Biblioteka Publiczna w Jastrzębi zorganizowała wiele wydarzeń kulturalnych skierowanych do dzieci, młodzieży oraz dorosłych. Prawie połowa to spotkania w plenerze, realizowane wspólnie z kołami gospodyń wiejskich, stowarzyszeniami i zespołami ludowymi, m.in. potańcówki, festyny rodzinne oraz pikniki. Biblioteka uczestniczyła również w Radomskich Targach Wydawnictw Regionalnych zorganizowanych przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Radomiu. W Jastrzębi nie zabrakło imprez typowo czytelniczych dla dzieci i dorosłych. Dla najmłodszych przygotowana została ofertę lekcji bibliotecznych oraz spotkań czytelniczych, konkursy plastyczne oraz akcja czytania ,,Cała Polska Czyta Dzieciom”. Dla dorosłych zorganizowano spotkania autorskie m.in. z Izabelą M. Krasińską w Woli Owadowskiej oraz Włodzimierzem Wolskim w Bartodziejach.

ATRAKCYJNE KONKURSY

Dużą atrakcją są konkursy. Biblioteka była zapraszana do współpracy w szkolnych konkursach recytatorskich i plastycznych, m.in. w Kozłowie, Jastrzębi i Owadowie. We współpracy ze schroniskiem „Kocham Psisko” zorganizowany został gminny konkurs plastyczny „Mój przyjaciel Kundelek”. Wpłynęło ponad 70 prac, wykonanych różnymi technikami plastycznymi. Komisja konkursowa w składzie Wiesław Drabik, Robert Piątek, Cezary Pietruszewski, Małgorzata Skwarek biorąc od uwagę technikę wykonania, oryginalność, a przede wszystkim jak największą samodzielność wyłoniła sześciu zwycięzców i wyróżniła dziewiętnastu małych artystów. Prace konkursowe są prezentowane w Poczekalni Kultury. Podczas finału konkursu odbyło się spotkanie z Wiesławem Drabikiem – autorem książek dla dzieci.

BIBLIOTEKA Z WYRÓŻNIENIAMI

Działania jastrzębskiej biblioteki zostały dostrzeżone przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich w Warszawie. Dyrektor Małgorzata Skwarek została nagrodzona tytułem Mazowieckiego Bibliotekarza Roku, a w konkursie ogólnopolskim zajęła 6 miejsce. Starostwo Powiatowe w Radomiu również przyznało pani dyrektor nagrodę Powiatowego Bibliotekarza za prowadzoną działalność kulturalną w gminie Jastrzębia.

Materiał informacyjny

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.