EWA ŁUKOMSKA

Co dziecku daje pobyt w przedszkolu? Mówi ekspert

Modelka i właścicielka przedszkola AQQ w Kielcach Agnieszka Makuch z 6-letnim synem Adasiem Modelka i właścicielka przedszkola AQQ w Kielcach Agnieszka Makuch z 6-letnim synem Adasiem
EWA ŁUKOMSKA

O korzyściach z uczęszczania do przedszkola rozmawiamy z Agnieszką Makuch, właścicielką Przedszkola Niepublicznego AQQ w Kielcach.

Czy dzieciom trudno jest się za-aklimatyzować w nowym miejscu? Jak rodzice mogą zachęcić pociechy do odwiedzania przedszkola?
Wszystko zależy od charakteru dziecka, ale i od tego, jak zostało ono przygotowane przez rodzica. Istotne jest także to, czy dziecko miało wcześniej kontakt z rówieśnikami, czy jest to jego pierwsze tego rodzaju doświadczenie. Niestety, w 80% przypadków dzieci na początku płaczą i tęsknią za rodzicami. Z tego względu bardzo ważny jest etap adaptacyjny w przedszkolu, który prowadzi większość placówek. Polega on na integracji dziecka z grupą i zapoznaniu się z wychowawcą. Przez większą część tego okresu w zajęciach uczestniczą również rodzice, co buduje w dziecku poczucie bezpieczeństwa. Im ciekawsze zajęcia i im lepsze podejście pań, tym łatwiejszy jest okres adaptacji.

Jak długo dziecko może się czuć nieswojo w nowym otoczeniu? W jaki sposób wychowawcy starają się ośmielić dziecko, zachęcić je do wspólnej zabawy?
Niektóre dzieci płaczą przez 2, 3 dni, inne tylko rano, a potem zapominają o całym świecie. Mieliśmy też przypadek, kiedy dziecko płakało aż pół roku, ale w końcu nastąpił przełom. Próbowaliśmy wtedy dosłownie wszystkiego – maluch przynosił do przedszkola zdjęcia rodziców, miał z nimi kontakt także za pośrednictwem kamerki internetowej. Przynosił też
ulubione zabawki. Ważne, by wrażliwsze dziecko potraktować bardziej indywidualnie – dzieci mają przeróżne charaktery i każde wymaga odpowiedniego podejścia.

Co w przypadku nowej grupy dzieci może się okazać dla opiekuna największym wyzwaniem?

Jeżeli opiekun dostaje całkowicie nową grupę, najpierw musi poznać dzieci, ich nawyki, charaktery. Powinien też rozpoznać dzieci bardziej wrażliwe. Istnieją różne gry i zabawy służące integracji, w których początkowo uczestniczą także
rodzice. Im krócej są oni obecni na sali, tym lepiej, ponieważ dzieci wiedzą, że muszą poradzić sobie same i akceptują nową sytuację. Roztkliwianie się i długie pożegnania nigdy nie służą maluchom. Najlepiej jest zająć dziecko, by nie miało czasu tęsknić, ponieważ im lepiej się bawi, tym łatwiej się przystosowuje. Bywa i tak, że rano dziecko nie chce zostać w przedszkolu i płacze, a po południu płacze, ponieważ nie chce wracać do domu.

Jakie zajęcia są dla dzieci najbardziej rozwojowe? Co maluchy powinny robić, by zabawa była dla nich nie tylko przyjemna, ale i pożyteczna?
Istotne jest przede wszystkim obcowanie z równieśnikami, przystosowanie do życia w grupie. Dzięki temu dziecko zyskuje pewność siebie, potrafi sobie lepiej poradzić, staje się samodzielne. Dzięki pobytowi w przedszkolu nawet rozpieszczane wcześniej maluchy lepiej funkcjonują nie tylko w nowym środowisku, ale też na placu zabaw czy w domu. Doskonale wpływa to na ich rozwój.

W jakim wieku warto zapisać dziecko do przedszkola?

Z moich obserwacji wynika, że dziecko dobrze jest posłać do przedszkola już w wieku około 3 lat. Wtedy, jako 5-, 6-latki sprawnie się komunikują, znają podstawy języka angielskiego, uczą się rzeczy, które jedynie pod okiem rodziców trudniej byłoby im przyswoić. Bywa jednak tak, że trzylatek jest bardzo zżyty z mamą czy tatą i nie jest emocjonalnie gotowy na taką zmianę, wtedy warto poczekać. Nie ma tutaj sztywnych reguł.

Jakie czynniki mają wpływ na rozwój fizyczny dziecka? Co, oprócz diety, ma fundamentalne znaczenie w fazie wzrostu?
Bardzo istotne jest wpajanie zdrowych zasad odżywiania, ponieważ dieta ma ogromne znaczenie. Ważne jest także przekonanie dziecka do aktywności fizycznej. Dzieci doskonale czują się na zajęciach grupowych, które nie tylko wspomagają ich rozwój fizyczny, ale też uczą zasad zdrowej rywalizacji, co z kolei przekłada się na charakter i osobowość.

EWA ŁUKOMSKA

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.