Rada Miasta ustaliła wysokość opłat i podatków lokalnych

Czytaj dalej
Fot. Archiwum Express Bydgoski
Hanna Walenczykowska

Rada Miasta ustaliła wysokość opłat i podatków lokalnych

Hanna Walenczykowska

W Bydgoszczy w nowym 2020 roku wzrosną opłaty, w tym za wywóz śmieci, odprowadzenie deszczówki i wód roztopowych oraz podatek od gruntu.

Rada Miasta Bydgoszczy w środę (27 listopada), po pierwszym czytaniu projektu budżetu miasta na 2020 rok, ustanowiła wysokość miejskich opłat i podatków.

Deszcz będzie kosztował

Rada wprowadziła nowe stawki opłat za deszczówkę i wody roztopowe. Obecnie wynosi ona 3,67 zł za metr sześcienny.
Natomiast, w latach 2020 – 2023 ma się to zmienić. Opłaty wynosić będę odpowiednio; 4,36 zł, 4,8 zł oraz 5,27 zł (brutto) za metr sześcienny wód opadowych lub roztopowych. Cennik ten wejdzie w życie od 1 stycznia 2020 roku.

Prezydent Rafał Bruski, podczas środowej dyskusji nad wysokością tych opłat, przypomniał o tym, że nie wyraził zgody na zaproponowana przez MWiK stawkę (5,25 zł netto) i dzięki temu obciążenie bydgoszczan kosztami rozbudowy oraz utrzymania systemu kanalizacji deszczowej będzie mniejsze.

Należy dodać, że opłaty naliczane będą od powierzchni utwardzonej, w tym dachów. Mieszkańcy (właściciele i administratorzy nieruchomości) powinni otrzymać m.in. aneksy do umów.

Droższy wywóz odpadów

Rada Miasta zatwierdziła też nowe stawki wywozu odpadów. Przez ostatnich kilka lat bydgoszczanie płacili 13 złotych (za osobę). Cena ta wzroście w 2020 roku do 22 złotych. Ale, gdyby rząd zmienił szkodliwe dla samorządów przepisy, to mieszkańcy mogliby płacić niecałe 17 złotych. Dlatego…

- Prezydent Rafał Bruski zachęca do wysyłania apelu do premiera Mateusza Morawieckiego o podjęcie działań legislacyjnych, które przywrócą w obszarze finansów samorządów stan obowiązujący przed wprowadzeniem w 2019 roku zmian dotyczących dochodów i wydatków. Licząc tym samym, że duża liczba skierowanych pism, wpłynie na zmianę decyzji rządu, który podejmie odpowiednie działania legislacyjne w tym zakresie – czytamy na portalu bydgoszcz.pl, na którym odnaleźć można test apelu do premiera.

Podatek gruntowy

Zgodnie z Obwieszczeniem Ministra Finansów i uchwałą rady wzrośnie również wysokość podatku od gruntu. W stosunku do 2019 roku opłata wyższa będzie w 2020 o 1,8 proc. I tak np. grunty związane z prowadzeniem działalności podatek z 0,93 wzrośnie do 0,95 zł za metr kwadr. powierzchni. Natomiast stawka obowiązująca dla gruntów zajętych na prowadzenie działalności pożytku publicznego wyniesie 0,5 zł za metr kwadr. powierzchni (o 1 grosz więcej).

Opłaty za odholowanie
Zmienią się również stawki za przymusowe odholowanie pojazdów. Ceny kształtować się będą w granicach od 115 zł (rower) do 1.562 zł (pojazdy przewożące odpady niebezpieczne).

Pojazdy przetransportowywane będą na parking. Właściciele za dobę przechowywania pojazdów na parkingu zapłacą odpowiednio od 18 zł (rower, motorower) do 204 zł (pojazdy przewożące odpady).
Nowe stawek w żłobkach
Od pierwszego dnia nowego roku zmieni się wysokość opłat za pobyt dziecka w miejskim żłobku. Stawki zostały uzależnione od kosztów utrzymania. Zgodnie z decyzją RMB przestanie obowiązywać opłata za godzinę pobytu dziecka w placówce. Wprowadzona zostanie cena zryczałtowana związana z gotowością do opieki nad dzieckiem. Stawka godzinowa wynosiła 1,9 zł, a zryczałtowana np. za 10 godz. pobytu ok. 400 zł.

Do tematu wrócimy.

Hanna Walenczykowska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.