Marek Weckwerth

Rachunek wojennych krzywd

Serce Koszalina. Zanim weszli sowieci, była tu starówka Fot. Marek Weckwerth Serce Koszalina. Zanim weszli sowieci, była tu starówka
Marek Weckwerth

Czy na szlaku można mówić o polityce? Oczywiście! Ostatnio poruszanym przez PiS tematem są reparacje wojenne, które mieliby zapłacić Niemcy.

Populistyczny przekaz, ma przekonać Polaków, że Niemcy powinni wypłacić nam ogromne odszkodowanie za straty ludzkie i materialne. Skupmy się na tym drugim aspekcie, bo pierwszy - co oczywiste - ocean zbrodni, jest trudny do wyceny. Hitlerowcy w barbarzyński sposób zrównali z ziemią Warszawę, co nie podlega dyskusji i pewnie można oszacować straty. Podobnie jak za spalone wsie Zamoyszczyzny.

Czas zastanowić się nad faktami. Ten kto odwiedził turystycznie współczesne polskie miasta w pasie należącym do końca  wojny do Niemiec, musi się zastanowić, gdzie podziały się ich starówki? Dlaczego w samych centrach miast stoją bloki mieszkalne z lat 50.-60. minionego stulecia? Ano właśnie dlatego, że sowieccy sołdaci w dzikiej orgii zniszczenia wypalili serca tych miast, wysadzili w powietrze, a co cenne - rabowali. Tak wyglądał „wyzwoleńczy” pochód armii Stalina. 

Pozostało jeszcze 86% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Marek Weckwerth

Dziennikarz "Gazety Pomorskiej" specjalizujący się tematyce bezpieczeństwa ruchu drogowego, transportu, gospodarki oraz turystyki i krajoznawstwa. Zainteresowania: turystyka, rekreacja i sport, kajakarstwo, historia, polityka. Instruktor, komandor spływów i wypraw kajakowych, autor podręczników dla kajakarzy i setek artykułów prasowych z tego zakresu. Rekordzista Polski w pływaniu kajakiem rzekami pod prąd od ujścia do źródła. Magister nauk politycznych po uczelniach w Poznaniu i Bydgoszczy.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.