Przylecieć do Bydgoszczy - przylecieli. Ale wrócić samolotem nie mogą

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Czachorowski
Wojciech Mąka

Przylecieć do Bydgoszczy - przylecieli. Ale wrócić samolotem nie mogą

Wojciech Mąka

Jedna z naszych Czytelniczek, mieszkająca i pracująca w Irlandii, przyleciała na wakacje do Polski. Tu dowiedziała się o zawieszeniu ruchu lotniczego. Na razie samolotem nie odleci. Pozostaje transport prywatnymi busami.

- Na co dzień mieszkam w Irlandii północnej. Przyjechałam dwa tygodnie temu na urlop do Polski, do Bydgoszczy do domu rodzinnego wtedy sytuacja według rządu była stabilna - opowiada Czytelniczka. - Teraz z powodu zamknięcia granic nie mogę wrócić do pracy.

Czytelniczka mówi, że zostaje bez środków do życia. - A rachunki same się nie zapłacą - mówi - Mój przewoźnik zawiesił loty do końca marca. Na stronie rządowej są podane numery na infolinie, ale od trzech dni nie da się tam dodzwonić, aby uzyskać jakiekolwiek informacje albo pomoc. Rząd polski pomaga Polakom wrócić z zagranicy do Polski... Ale co z tymi, co utknęli w Polsce i nie mogą wrócić do pracy za granicą? Za co zapłacę czynsz?

Rząd polski pomaga Polakom wrócić z zagranicy do Polski... Ale co z tymi, co utknęli w Polsce i nie mogą wrócić do pracy za granicą? Za co zapłacę czynsz?

Nie wylecisz za granicę

- Obie linie lotnicze operujące z Portu Lotniczego Bydgoszcz zawiesiły wyloty - potwierdza Daniel Mackiewicz, rzecznik bydgoskiego lotniska. - Ryanair nie startuje do końca marca, Lufthansa do 24 kwietnia. To oczywiście dotyczy naszej sytuacji, co będzie dalej i jakie zapadną decyzje nie wiadomo.

Jaka jest rada dla Polaków pracujących za granicą? Prosta - pozostał transport kołowy, czyli zwykłe busy. Tego rodzaju ruch wciąż jest na granicach dopuszczony, a niektóre prywatne firmy uruchomiły dodatkowe kursy po to, żeby zwyczajnie zarobić. Przy wyjeździe za zachodnią granicę trzeba tylko przejść odpowiednią kontrolę tamtejszych służb - o ile w ogóle została uruchomiona.

Przestali latać

Niemieckie linie lotnicze Lufthansa początkowo ograniczyły liczbę połączeń na linii Bydgoszcz-Frankfurt do czterech w tygodniu. Teraz zapadła decyzja, żeby loty całkowicie zawiesić do 24 kwietnia.

Również LOT anulował rejsy: Warszawa - Bydgoszcz - 24 marca i 26 marca, godz. 23.50 - oraz Bydgoszcz - Warszawa - 25 marca, godz. 6. Samoloty nie wzbiją się w powietrze na linii stolica - Bydgoszcz także między 27 a 29 marca. Wyjątkiem będzie przylot w ostatnią niedzielę marca, 29.03., o godz. 23.50.

Do zakaźnego

- Od ostatniego piątku aż do odwołania w Porcie Lotniczym w Bydgoszczy obowiązuje pomiar temperatury wszystkich osób wchodzących na teren lotniska - przypomina rzecznik PLB. - Osoby z podniesioną temperaturą ciała zostają skierowane do dodatkowej kontroli, zgodnie z decyzjami inspektora sanitarnego. Jeśli będzie taka konieczność, pasażerowie lub osoby ich odprowadzające będą przewożeni specjalnym ambulansem do szpitala zakaźnego.

Lot do domu

Polska zamknęła granice lotnicze na 14 dni - do 28 marca, a nie tylko na 10 dni. Władze zapowiedziały jednak pomoc Polakom, którzy obecnie "utknęli" za granicami kraju.

Wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz ocenił, że spośród ok. 1,5 mln Polaków za granicą kilkaset tysięcy może być na wyjazdach wakacyjnych i chcieć powrócić. Rząd uruchomił nawet specjalny program dla nich pod nazwą "LOT do domu".

Wiceszef MSZ podkreślił, że cała operacja organizacji powrotu Polaków pod nazwą "LOT do domu" będzie trwała do odwołania. Operacja jest do odwołania, do momentu, kiedy zakończy się stan koniecznych powrotów w trybie alarmu Polaków. - Nie ma żadnej daty granicznej, działamy dopóki dopóty będzie potrzeba - zapewnił Przydacz.

Irlandia zamknięta

Żeby z awaryjnego lotu skorzystać trzeba wejść na stronę lotdodomu.pl. Tam możemy wybrać jeden z dostępnych lotów, albo zgłosić zapotrzebowanie na jakiś niezaplanowany jeszcze kierunek.

Co dzieje się w samej Irlandii? - Wszystkie szkoły, uczelnie i placówki opieki nad dziećmi w Irlandii zostaną zamknięte w związku z epidemią koronawirusa - ogłosił p.o. premiera tego kraju Leo Varadkar.

Ponadto zakazane zostaną zgromadzenia z udziałem powyżej 100 osób w pomieszczeniach zamkniętych i z udziałem powyżej 500 osób na świeżym powietrzu. Restrykcje mają obowiązywać co najmniej do 29 marca.

Wojciech Mąka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.