Premier Szydło chce walczyć z wyłudzeniami

Czytaj dalej
Fot. Piotr Smoliński / Polska Press
Piotr Mieszkowski

Premier Szydło chce walczyć z wyłudzeniami

Piotr Mieszkowski

- Naszym celem jest walka z tymi, którzy wyłudzają pieniądze z budżetu państwa i unikają płacenia podatków - zapowiada Beata Szydło.

Premier Beata Szydło wspólnie z ministrem finansów Pawłem Szałamachą i ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobrą zaprezentowała pakiet rozwiązań, których celem jest uszczelnienie systemu podatkowego. - Naszym celem jest ochrona tych, którzy uczciwie podatki płacą - mówiła premier Beata Szydło.

Jej zdaniem pieniądze, które nie wpływają do budżetu państwa w wyniku wyłudzania podatków, to są pieniądze, które nie mogą być przeznaczone na sprawy ważne dla wszystkich - na szkoły, służbę zdrowia, na realizację tych zadań publicznych, do których zobowiązane jest państwo. Szydło poinformowała, że w związku z tym przygotowane zostały przez rząd, ministrów finansów i sprawiedliwości konkretne rozwiązania, które będą realnie walczyły z tymi patologiami.

- Założeniem jest, że państwo będzie chroniło przede wszystkim tych, którzy uczciwie płacą podatki, przestrzegają zasad demokratycznego państwa prawa, którzy stosują się do prawa. Którzy pracują i w ten sposób chcą mieć poczucie tego, że państwo zawsze będzie stało po stronie tych, którzy uczciwie wywiązują się z tych zobowiązań wobec państwa - mówiła Szydło.
- Żeby państwo potrafiło walczyć z tymi patologiami i karać tych, którzy nie stosują się do tych zasad (...) którzy unikają tych zobowiązań, którzy próbują to prawo naciągać czy przekraczać. Mówimy o sprawiedliwości, mówimy o traktowaniu uczciwym tych, którzy stoją zawsze zgodnie z tymi zasadami państwa prawa - powiedziała premier.

- Mamy przygotowane rozwiązania mające na celu uszczelnienie systemu podatkowego. Konsekwentnie i twardo walczymy z tymi, którzy chcą świadomie oszukiwać budżet. Będziemy walczyć z fałszowaniem faktur VAT, co przynosi obecnie wielkie szkody dla budżetu państwa - ocenił minister finansów Paweł Szałamacha.

- Państwo nie może być silne wobec słabych i słabe wobec silnych. Przy obecnej łagodnej polityce karnej nie jest dziwne, że dochodzi do tak wielu wyłudzeń podatkowych. Modyfikujemy prawo karne, wprowadzamy zaostrzenia kar - oświadczył z kolei minister Zbigniew Ziobro.

Autor: Piotr Mieszkowski

Piotr Mieszkowski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.