Uwaga kierowcy! Nowe obowiązki na drogach: „suwak” i korytarz życia

Czytaj dalej
Fot. Fot. Piotr Krzyzanowski/ Polska Press
BG

Uwaga kierowcy! Nowe obowiązki na drogach: „suwak” i korytarz życia

BG

Uwaga kierowcy, w piątek zmieniają się zasady jazdy na naszych drogach. Nowymi obowiązkami będą jazda „na suwak” i tworzenie „korytarza życia” dla pojazdów służb ratunkowych.

- W obu przypadkach to bardzo rozsądne rozwiązania, które z powodzeniem funkcjonują w wielu krajach. Wpływają zarówno na usprawnienie ruchu na drogach, jak i na poprawę bezpieczeństwa. Jestem pewien, że jeśli kierowcy będą się stosować do nowych zasad, szybko zobaczymy efekty na drogach

- ocenia Robert Drozd, egzaminator nadzorujący w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Rzeszowie.

Nowości na drogach to skutek ostatniej nowelizacji ustawy prawo o ruchu drogowym w Sejmie. Nowe zapisy wprowadzają w określonych okolicznościach obowiązek jazdy „na suwak”, a także tworzenie przez kierowców korytarza życia. Posłowie opowiedzieli się za tymi zmianami niemal jednogłośnie.

Autorzy zmian są przekonani, że pozwolą one zapewnić służbom ratunkowym sprawniejszy i krótszy dojazd do poszkodowanych w wypadkach drogowych.

W dalszej części artykułu:

 • Korytarze życia - o co chodzi w praktyce
 • Kiedy obowiązywać będzie jazda "na suwak"
 • Nowe zasady będą brane pod uwagę podczas egzaminów na prawo jazdy
Pozostało jeszcze 76% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

  już od
  2,46
  /dzień
BG

Komentarze

1
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

misiekle

Przy jakiejkolwiek zmianie (lub wprowadzaniu nowych) przepisów ruchu drogowego najbardziej martwię się tym, że nie wszyscy mogą się o tym dowiedzieć, nawet po dłuższym czasie. A to dlatego, że nikt ich o tym indywidualnie nie poinformuje. Więc skąd mają się o tym dowiedzieć ? Z tego co pamiętam, to w Polsce nie ma obowiązku słuchania radia, oglądania telewizji, czytania gazet lub specjalistycznych czasopism, używania internetu. Więc skąd przeciętny kierowca ma się o tym dowiedzieć ?

Podobnie jest z jeżdżeniem na hulajnodze, rowerze, czy skuterze. Jeżeli masz ukończony określony wiek, to masz prawo nimi się poruszać bez prawa jazdy, czy karty rowerowej - ot tak, tylko dlatego, że skończyłeś ileś tam lat. Ale przecież wiek w żaden sposób nie gwarantuje znajomości przynajmniej podstawowych przepisów ruchu drogowego i zasad bezpieczeństwa na drogach. Niestety widać to bardzo wyraźnie będąc uczestnikiem ruchu drogowego, a szczególnie na nagraniach z kamer samochodowych. To co się wyprawia tylko woła o pomstę do nieba - ludzie ci zachowują się gorzej jak święte krowy w Indiach, jak niepodzielni panowie, czy królowie ulic, chodników i ścieżek rowerowych zupełnie nie zważając na innych. A spróbuj na takiego ostrzegawczo trąbnąć, to co najmniej popuka się w czoło, pokaże ci znany specyficzny gest ze środkowym palcem, kopnie w samochód lub wręcz urwie lusterko.

plus.echodnia.eu/podkarpackie

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.