Tak z lotu ptaka wygląda Busko-Zdrój. Wielkie wrażenie robi nie tylko park, ale cała zabudowa miasta

Czytaj dalej
Bartłomiej Bitner

Tak z lotu ptaka wygląda Busko-Zdrój. Wielkie wrażenie robi nie tylko park, ale cała zabudowa miasta

Bartłomiej Bitner

Region świętokrzyski z lotu ptaka bez wątpienia wygląda ładnie. Na portalu echodnia.eu w cyklu „Podniebny powiat” pokazujemy, jak z tej perspektywy wyglądają różne rejony naszego województwa. Po przybliżeniu całego powiatu buskiego prezentujemy jego stolicę – miasto i gminę Busko-Zdrój.

Busko-Zdrój to ponad 16-tysięczne miasto na urokliwym Ponidziu, oddalone od Kielc o około 40 kilometrów. Jest położone na łagodnych stokach Garbu Wójczańsko-Pińczowskiego. Częściowo leży w dolinie, geograficznie należącej już do Niecki Soleckiej.

Busko jest jedną z najbardziej znanych miejscowości uzdrowiskowych w Polsce. Miasto słynie z wód leczniczych, a głównym jego bogactwem są woda siarczkowa i solanka jodkowo-bromkowa. Pozwalają one na leczenie między innymi chorób reumatycznych, narządów ruchu oraz skóry.

Dlatego o Busku nie można powiedzieć inaczej jak o prawdziwym kurorcie. Działa w nim kilkanaście sanatoriów. Bodaj najbardziej znanym, a na pewno najstarszym – powstałym w 1836 roku jako Łazienki – jest sanatorium Marconi, nazwane tak od nazwiska architekta Henryka Marconiego. Mieści się w zbudowanym w stylu klasycystycznym budynku, w którym na parterze znajduje się pijalnia wód leczniczych, a obok niej sala koncertowa.

Sanatorium Marconi otoczone jest Parkiem Zdrojowym. Jego starsza część powstała w XIX wieku. To właśnie na tym terenie znajdują się kościółek pod wezwaniem Świętej Anny i muszla koncertowa, a także będąca nieodłącznym elementem sanatoryjnego krajobrazu fontanna. Po zachodniej stronie alei Kasztanowej rozciąga się nowa część parku – z lotu ptaka jak na dłoni widać jego piękno i oryginalność.

Od wschodniej strony park otoczony jest ulicą 1 Maja, od której w pewnym momencie odchodzi ulica Rzewuskiego. Przy obu drogach znajdują się nowsze sanatoria i szpitale uzdrowiskowe. Przy 1 Maja mamy między innymi sanatoria Zbyszko, Oblęgorek, Słowacki i Willa Zielona, a przy Rzewuskiego – Krystynę, Nidę i 21 Wojskowy Szpital Uzdrowiskowo-Rehabilitacyjny. Całość uzdrowiskowych obiektów w Busku zamyka Specjalistyczny Szpital Ortopedyczno-Rehabilitacyjny „Górka”, ulokowany na południowym krańcu miasta, rzecz jasna na wzniesieniu.

Ale Busko-Zdrój to nie tylko kurort. To miasto pełne także innych ważnych i ciekawych miejsc oraz zabytków. Jego sercem jest Rynek, czyli plac Zwycięstwa. Otaczają go kamienice, w tym zabytkowe – budynek dawnej poczty czy klasycystyczny dom, w którym przed wojną mieściła się apteka. Na północny zachód od Rynku znajduje się kościół pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny wraz z zabudowaniami klasztornymi. Niedaleko, u zbiegu ulic Bohaterów Warszawy i Młyńskiej, stoi zaś najstarsza buska świątynia. To kościółek pod wezwaniem Świętego Leonarda. Powstał w 1699 roku, wybudowano go w stylu zakopiańskim. Jest drewniany, kryty gontem.

Od Rynku w kierunku uzdrowiskowej części miasta prowadzi aleja Mickiewicza. To główny deptak miasta. Znajduje się przy nim wiele ważnych i ciekawych obiektów. Są Urząd Miasta i Gminy Busko-Zdrój, siedziby starostwa powiatowego i czterech szkół. Przy deptaku można podziwiać przykłady ciekawej zabudowy. Wśród niej na pierwszy plan wybija się Zamek Dersława. To pochodzący z 1911 roku, wybudowany przez lekarza uzdrowiskowego Rosjanina Wasyla Jakobsa budynek, który po I wojnie światowej trafił do rąk Leona Sulimierskiego, a ten nad wejściem do willi postawił figurę historycznego właściciela Buska – rycerza Dzierżaka i nazwał ją jego imieniem. Na południowym końcu alei Mickiewicza usytuowane są dwa inne ciekawe obiekty. Po wschodniej stronie hotel Bristol, a po zachodniej – siedziba Buskiego Samorządowego Centrum Kultury.

Busko-Zdrój to również ciekawe miejsca sportowo-rekreacyjne. Przy ulicy Kusocińskiego usytuowany jest stadion występującego w IV lidze Miejskiego Klubu Sportowego Zdrój Busko. Na północ od niego mamy halę sportową, a nieco dalej w tym samym kierunku – oblegany przez dzieci i młodzież skatepark i obok niego Staw Niemiecki. Natomiast we wschodniej części miasta, przy ulicy Grotta, znajduje się Pływalnia Miejska. Na południe od niej mamy zaś – kończąc przy okazji wątek sakralny Buska – kościół pod wezwaniem Bożego Ciała.

To jednak nie wszystko, bo przecież równie jak miasto jest atrakcyjna cała gmina Busko-Zdrój. Zabytkowo warto odwiedzić na przykład Chotelek, bo w tej miejscowości stoi wybudowany w 1527 roku kościół pod wezwaniem Świętego Stanisława. Świątynia jest jedynym zachowanym na Kielecczyźnie obiektem XVI-wiecznego drewnianego budownictwa sakralnego. Ciekawy pod względem walorów historycznych jest także dwór z 1620 roku w Widuchowej. Choć stoi wśród starych drzew ocalałych z dawnego parku, widoczny jest z głównej drogi biegnącej przez wieś.

Miejscem idealnym do wypoczynku od miejskiego zgiełku, zwłaszcza w ciepłe dni, jest kąpielisko w podbuskim Radzanowie. Można nie tylko opalać się na plaży i pływać, ale od kilku lat również wypływać w rejsy łodziami żaglowymi po akwenie. Do zalewu prowadzi wygodna ścieżka rowerowa, a szlaków rowerowych jest więcej, bo przecież jednym z nich, wiodącym głównie przez zaciszne tereny leśne, możemy przejechać z Buska przez Wełecz, gdzie znajduje się tak zwana sosna na szczudłach, do miejscowości Kameduły.

Przyrodniczo ciekawy jest natomiast Rezerwat „Zimne Wody”. Znajduje się na styku granicy Buska z Łagiewnikami. To idealne miejsce do wypoczynku, gdzie w ciszy i spokoju można cieszyć się przyrodą. Ta jest ciekawa, bo występują tu gipsy ze zjawiskami krasowymi. W centralnej części, obok odsłonięcia gipsów, tryska źródło, którego wody dają początek niewielkiemu strumykowi. W rezerwacie można spotkać wiele chronionych roślin, między innymi miłka wiosennego czy zawilca wielkokwiatowego.

Podniebny powiat

„Podniebny powiat” to nowy cykl kilkuminutowych odcinków, realizowany przez redakcję „Echa Dnia” wraz z lokalnymi samorządami. Przedstawiamy w nim gminy – pokazujemy, jak prezentują się z lotu ptaka, a także przybliżamy najważniejsze i najciekawsze znajdujące się w nich obiekty przypominając pokrótce ich historię.

W pierwszym odcinku „Podniebnego powiatu” prezentowaliśmy powiat buski jako całość. Dziś przybliżamy stolicę tego powiatu, czyli miasto i gminę Busko-Zdrój. Odcinek poświęcony temu samorządowi można oglądać na naszym portalu – echodnia.eu.

W kolejnej części „Podniebnego powiatu” zaprezentujemy „z góry” gminę Solec-Zdrój.

Bartłomiej Bitner

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.echodnia.eu/podkarpackie

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.