„Mnich” – bohater po latach. Kim był naprawdę?

Czytaj dalej
Tomasz Trepka

„Mnich” – bohater po latach. Kim był naprawdę?

Tomasz Trepka

Miał zaledwie 22 lata i przed sobą całe życie. Za zaangażowanie w walkę o suwerenną i demokratyczną Polskę spotkała go najsurowsza z możliwych kar. W poniedziałek, 6 listopada w Staszowie, po upływie 66 lat od śmierci, Ludwik Machalski doczeka się godnego pochówku.

Władze „ludowe”, jak ognia, obawiały się „zachwaszczenia” młodego pokolenia przez wszelkiego rodzaju „reakcjonistów”. Do tej grupy zaliczano wszystkich, którzy mieli odmienny pogląd i wizję powojennej Polski. Zagrożeniem stali się przedstawiciele Kościoła katolickiego, opozycyjnego Polskiego Stronnictwa Ludowego, inteligencji [między innymi przedwojenni nauczyciele, prawnicy oraz urzędnicy państwowi – redakcja] oraz byli żołnierze Polskiego Państwa Podziemnego. Dostanie się pod wpływy tych grup, według komunistów, groziło tworzeniem podziemnych organizacji, skierowanych przeciwko „ludowej demokracji”.


Komunistyczni oprawcy nie mieli litości dla 22-latka. W trakcie procesu, prosił on o sprawiedliwy wymiar kary oraz uwzględnienie okoliczności łagodzących. 31 stycznia 1951 roku Wojskowy Sąd Rejonowy w Kielcach skazał go na karę śmierci. Nie pomogły apele i listy z prośbami o ułaskawienie. 10 kwietnia 1951 roku wyrok wykonano.

Pozostało jeszcze 92% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Tomasz Trepka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.