Podbili Marsa

Czytaj dalej
Fot. Miłosz Pindur, Kazimierz Sokołowski (grupowe)
Materiał informacyjny

Podbili Marsa

Materiał informacyjny

Podbój Marsa to już ich specjalność. Zespół Impuls z Politechniki Świętokrzyskiej kolejny raz zdeklasował rywali i znalazł się na najwyższym stopniu podium European Rover Challenge. Drugie miejsce zajęła drużyna z Akademii Górniczo-Hutniczej z Krakowa, trzecią lokatę wywalczyli konstruktorzy z Uniwersytetu Technicznego z czeskiej Ostrawy.

Lider tych zawodów mógł być tylko jeden. To, że drużyna Politechniki Świętokrzyskiej i jej łazik są w szczytowej formie wiadomo było już po pierwszej konkurencji. Takich akrobacji na polu marsjańskim nie widzieliśmy w wykonaniu żadnego zespołu. Pod wrażeniem występu kieleckiego łazika była publiczność i rywale, którzy podpatrywali pracę kieleckiego teamu. Spokój opanowanie i ogromne doświadczenie to wystarczyło by stanąć na najwyższym stopniu podium.

Drugi zespół Fupla z Politechniki Świętokrzyskiej zajął 22 miejsce. W tym roku na zawody do Kielc przyjechało 28 drużyn całego świata. Do rywalizacji stanęły zespoły między innymi z: Niemiec, Wielkiej Brytanii, Australii, Indii, Turcji, Kolumbii czy Bangladeszu. Nie zabrakło także silnej reprezentacji krajowej – w konkursie wzięło udział trzynaście drużyn z Polski. Na specjalnie uformowanym torze marsjańskim, którego powierzchnia w tym roku była geologicznie wyjątkowo złożona, zawodnicy zmierzyli się w czterech konkurencjach terenowych sprawdzających przygotowanie pojazdów do wykonywania misji kosmicznych.

Wyniki zawodów potwierdziły, że Polacy nie mają sobie równych w konstruowaniu pojazdów kosmicznych. I mają otwarte drzwi do kariery w tej branży.

Młodzi kreatywni ludzie są poszukiwani w tej branży, bo kadr wciąż brak. Najlepsi mają szansę na staże a potem pracę w firmach z sektora kosmicznego. A projektów związanych z badaniem kosmosu w Polsce jest coraz więcej. Zwiększa się też ich finansowanie. W ciągu 10 lat Polska ma osiągnąć 3 procent obrotów europejskiego sektora kosmicznego.

Tegorocznym zawodom ERC towarzyszyła konferencja branżowo – biznesowa. Wśród prelegentów można było usłyszeć m.in. reprezentantów Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), Polskiej Agencji Kosmicznej (POLSA), Niemieckiej Agencji Kosmicznej (DLR) oraz przedstawicieli wiodących firm europejskiego i polskiego przemysłu kosmicznego takich, jak GMV, SENER, Airbus, Thales Alenia Space czy InnovaSpace.

Imprezie towarzyszyła strefa pokazów Technologiczno-Naukowych. Na młodszych i starszych pasjonatów nauki i kosmosu czekały warsztaty budowy rakiet i balonów stratosferycznych, pokazy hologramów czy możliwość samodzielnego przebycia analogowej misji marsjańskiej mini robotem. Dużym zainteresowaniem cieszyły się eksperymenty chemiczne i fizyczne prowadzone przez Wiktora Niedzickiego – twórcę niezwykle popularnego w latach 80. i 90. cyklu programów „Laboratorium” w TVP.

Opis. Już po raz piąty konstruktorzy z całego świata stanęli do rywalizacji w międzynarodowych zawodach robotów marsjańskich ERC. Spośród 28 zespołów z 13 krajów świata, które przyjechały do Kielc, bezkonkurencyjna okazała się ekipa IMPULS z Politechniki Świętokrzyskiej. Druga ekipa z PŚk, to studenci działający w kole naukowym Fupla na wydziale Elektrotechniki, Automatyki i informatyki. Medale dla zwycięzców wręczył Premier RP Mateusz Morawiecki.

Materiał informacyjny

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.