Pieniądze samorządowe są przede wszystkim dla aktywnych rodziców

Czytaj dalej
Fot. Pixabay
Hanna Walenczykowska

Pieniądze samorządowe są przede wszystkim dla aktywnych rodziców

Hanna Walenczykowska

Samorządy miasta i województwa kujawsko-pomorskiego pomagają rodzicom w opiece nad dziećmi do 3 roku życia. Ruszył kolejny projekt.

Od 6 maja można składać wnioski o wsparcie z wojewódzkiego projektu „Aktywna Mama, aktywny Tata”, który wspiera rodziny z małymi dziećmi. Realizacja projektu pozwala na łączenie aktywności zawodowej z opieką.

Rodziny, które zostaną zakwalifikowane do tego projektu otrzymają pomoc w postaci refundacji rocznych kosztów opieki nad maluchami, w wieku do trzech lat. Beneficjenci mogą otrzymać nawet 800 złotych miesięcznie w postaci voucherów na pokrycie kosztów żłobka lub wynagrodzenia niani. Wsparcie ma otrzymać nawet tysiąc rodzin. Wnioski będą przyjmowane do 13 maja.

- Nasza oferta to odpowiedź na oczekiwania i potrzeby społeczne. Przygotowaliśmy ją z myślą o ułatwieniu rodzicom powrotu na rynek pracy po przerwie w aktywności zawodowej – wyjaśnia marszałek Piotr Całbecki.

Z refundacji kosztów opieki nad dzieckiem mogą skorzystać: osoby pracujące sprawujące opiekę nad dziećmi do lat 3 i osoby bezrobotne pozostające poza rynkiem pracy.

Miasto wspiera rodziców

Należy jednak podkreślić, że w ubiegłym roku, na wniosek prezydenta Rafał Bruskiego radni przyjęli uchwałę, dzięki której możliwe stało się dotowanie niepublicznych żłobków i klubów dziecięcych.

- W ciągu niespełna roku utworzono 383 nowe miejsca, z czego 221 w klubach dziecięcych, a 162 w żłobkach – informuje Marta Stachowiak, rzeczniczka UMB. - Tylko w maju 2019 roku ma powstać kolejnych 20 miejsc.
Na wsparcie miasto przeznacza w tym roku 1 mln 960 tys. zł.

W czerwcu zeszłego roku prezydent Rafał Bruski zaproponował radnym przyjęcie uchwały umożliwiającej niepublicznym żłobkom i klubom dziecięcym otrzymanie dotacji celowej.

- Wszystko po to, by zwiększyć dostępność do opieki nad dziećmi do lat 3 i obniżyć koszty opieki, jakie ponoszą rodzice korzystający z niepublicznych żłobków i klubów dziecięcych – przypomina Marta Stachowiak, rzeczniczka Urzędu Miasta Bydgoszczy.
Uchwała przyjęta przez radnych okazała się bardzo skutecznym narzędziem i sprawiła, że miejsc w prywatnych żłobkach przybyło miejsc.

- Zainteresowanie placówek ubiegających się o dotację jest ogromne. Co ważne, nowo otwarte podmioty mogą w każdym momencie wystąpić o dotację, która wynosi 400 złotych na dziecko oraz 500 złotych na dziecko posiadające orzeczenie o niepełnosprawności – wyjaśnia Marta Stachowiak. - Środki wypłacane są miesięcznie, po wcześniejszym złożeniu informacji o liczbie dzieci zapisanych na dany miesiąc. Dotacje obejmują zarówno miejsca dotychczas istniejące jak i nowe.

Uchwałę w sprawie wysokości i zasad ustalania oraz rozliczania dotacji dla podmiotów prowadzących żłobki niepubliczne i klubiki dziecięce podjęli radni na Sesji Rady Miasta (24 kwietnia).

Miejsc przybędzie także w publicznych placówkach – m. in. dzięki planowanej rozbudowie żłobka na Szwederowie. Przy ul. Brzozowej 28 powstanie m.in. dodatkowy pawilon, dzięki któremu opieką będzie można objąć jeszcze więcej maluchów. Otoczenie żłobka również zostanie przebudowane. Poza tym wyremontowana zostanie elewacja istniejącego budynku i przebudowane zostaną wejścia. Placówka zyska nowe ogrodzenie, oświetlenie i monitoring. Zakończenie inwestycji planowane jest jesienią tego roku – dzięki temu pojawi się 110 nowych miejsc dla dzieci w wieku do 3 lat. Nowy obiekt ma być komfortowo wyposażony i spełniać najwyższe standardy.  

Warto wiedzieć

Celem przyznania dotacji celowej jest wspieranie systemu opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 poprzez zwiększenie liczby miejsc opieki w niepublicznych żłobkach i klubach dziecięcych.

Obecnie na terenie miasta Bydgoszczy funkcjonuje osiem żłobków miejskich zapewniając łącznie 1070 miejsc opieki dla dzieci w wieku do lat 3. Ponadto funkcjonuje 8 niepublicznych żłobków, które posiadają łącznie 233 miejsca opieki nad dziećmi oraz 16 klubów dziecięcych o łącznej liczbie 307 miejsc opieki.

Uwaga! Osoby, które chcą ubiegać się pomoc z projektu województwa kujawsko-pomorskiego otrzymają potrzebne informacje w Regionalnym Ośrodku Polityki Społecznej w Toruniu pod numerami telefonu: 501 604 167 lub 56 657 14 70 wew. 21, 11.

Hanna Walenczykowska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.