Maria Eichler

Pamiętali o ks. Jerzym Popiełuszce. Zapalili znicze, złożyli kwiaty

Zbigniew Reszkowski na tle wystawy na Starym Rynku. Fot. Maria Eichler Zbigniew Reszkowski na tle wystawy na Starym Rynku.
Maria Eichler

Biuro poselskie posła na Sejm RP Ale-ksandra Mikołaja Mrówczyńskiego zaprosiło na otwarcie wystawy plenerowej i prelekcję pt. „Błogosławiony ksiądz Jerzy Popiełuszko- życie, męczeńska śmierć, pamięć”.

Wystawa będzie eksponowana na Starym Rynku w Chojnicach do poniedziałku 24 października. Jej uroczyste otwarcie nastąpiło 15 października, później w podziemiach kościoła gimnazjalnego była prelekcja poświęcona błogosławionemu księdzu Jerzemu Popiełuszce.

Poseł Aleksander Mrówczyński złożył pod jedną z plansz wiązankę kwiatów, zapalono też znicz. Mimo przenikliwego zimna kilkudziesięciu chojniczan przyszło na to wydarzenie. A Zbigniew Reszkowski, działacz NSZZ „Solidarność” przypomniał, że ks. Jerzy Popiełuszko był bardzo bliski chojnickiej „Solidarności” i Duszpasterstwo Ludzi Pracy inspirowało się jego naukami i przesłaniem. - Nigdy u nas nie był - wspomina Zbigniew Reszkowski. - Ale był dla nas bardzo ważny. To dzięki niemu docierały do nas papieskie homilie, które krzepiły nas, podnosiły na duchu...

Prelegentami na spotkaniu w podziemiach byli doktor Marek Szymaniak z IPN-u oraz Zbigniew Branach, dziennikarz, felietonista, autor książek między innymi o zamordowanych przez komunistyczne służby PRL-u księżach (Zlecenie na Popiełuszkę, Tajemnica śmierci księdza Zycha, Sam płonął i nas zapalał, Zbrodnia przy Powązkowskiej).

O tym, że dla chojniczan ks. Jerzy Popiełuszko jest postacią szczególną, może świadczyć także fakt, że przed kilkoma laty pojawiła się inicjatywa nazwania jego imieniem ronda w mieście. Wystąpił z nią ówczesny poseł PiS Piotr Stanke. Chodziło mu o nowo budowane rondo łączące ulice Stefana Kardynała Wyszyńskiego, 14 Lutego i alei Brzozowej.

Stanke tłumaczył w swoim piśmie do rady miejskiej, że Jerzy Popiełuszko to jeden z najodważniejszych i najwierniejszych Sług Bożych Kościoła Katolickiego, związany ze środowiskami robotniczymi, aktywnie wspierający działalność Solidarności. Zamordowany przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa. Był nie tylko działaczem społecznym czy politycznym, ale przede wszystkim kapłanem wiernym Ewangelii i patriotą miłującym Ojczyznę. Uczczenie osoby ks. Jerzego Popiełuszki - zdaniem posła - jest obowiązkiem także chojniczan. - Wyrazem tych działań z pewnością byłoby nadanie rondu imienia kapłana - pisał.

Ale ten pomysł z roku 2010 nie doczekał się realizacji, a rondo nosi imię kardynała Wyszyńskiego.

Maria Eichler

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.