Nowatorski projekt w Bydgoszczy. Chorzy objęci opieką

Czytaj dalej
Fot. Jolanta Zielazna
Jolanta Zielazna

Nowatorski projekt w Bydgoszczy. Chorzy objęci opieką

Jolanta Zielazna

120 osób chorych na otępienia i ich opiekunów zostanie objętych skoordynowaną opieką.

W pierwszym roku od ujawnienia się objawów otępienia opieka na chorym zajmuje około 2 godzin dziennie.

W drugim roku są to już cztery godziny, w piątym - 9, a w 10. roku chory potrzebuje opieki praktycznie całą dobę.

Na otępienia chorują ludzie w podeszłym wieku, opieka nad nimi - statystycznie trwa 8-14 lat. Często opiekunem jest współmałżonek w zbliżonym wieku, jedno z dzieci. Tylko 5 proc. chorych korzysta z pomocy różnych placówek.

Od stycznia 2018 r. 120 rodzin w Bydgoszczy, opiekujących się osobami z otępieniem (także typu alzheimerowskiego) objętych zostanie skoordynowaną pomocą i opieką w miejscu zamieszkania. To bardzo ważna sprawa dla chorych i ich bliskich. Szczególnie dla rodzin, których bliscy chorują na otępienie alzheimerowskie.

Środowiskowa opieka

Centrum Psychoneurologii w Domu Sue Ryder w Fordonie wygrało ministerialny (Ministerstwo Rozwoju) konkurs na projekt z dziedziny makroinnowacji społecznych. Głównym celem jest poprawa jakości usług świadczonych dla osób z otępieniem przez rozwój kompleksowej sieci wsparcia - skoordynowanego leczenia, opieki środowiskowej oraz aktywizacji społecznej. Dzięki temu powstanie Kujawsko-Pomorskie Środowiskowe Centrum Opieki Psychogeriatrycznej w Otępieniach.

Projekt jest innowacyjny, łączy opiekę medyczną ze społeczno-kulturalną. Chorymi zajmować się będą lekarze specjaliści, psycholodzy, pielęgniarki, fizjoterapeuci, terapeuci zajęciowi.

To będzie zespół, którego członkowie zajmą się chorym w jego domu. Wsparcie dostanie też opiekun, który zostanie przeszkolony, jak takim chorym się zajmować, jak z nim postępować.

Prócz tego utworzone zostanie centrum teleopieki - 100 opiekunów dostanie tablety, dzięki którym będzie mogło korzystać z telekonsultacji.

Projekt przewiduje też szkolenia dla lekarzy, pielęgniarek, pracowników socjalnych zawodowych opiekunów.

Partnerem są m.in. oba szpitale uniwersyteckie w Bydgoszczy, pięć przychodni (w tym gminna w Osielsku), MOPS, stowarzyszenia, Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury.

Jak to powinno być

Prace nad przygotowaniem projektu trwały kilka lat. - Najpierw, jesienią 2015 r. ogłoszony był konkurs na stworzenie modelu opieki środowiskowej.- wyjaśnia psycholog, dr Aleksandra Pauszek, koordynator merytoryczny projektu.

Stworzyliśmy model, który pokazuje, jak naszym zdaniem powinna wyglądać opieka nad takim pacjentem.

Wcześniej zespół przeprowadził wiele konsultacji z lekarzami, rodzinami chorych, terapeutami.

Pomysł został w ministerstwie dobrze oceniony i przeszedł do II etapu. Dopiero wtedy zespól mógł taki model opieki stworzyć. W II etapie z 21 rozmaitych projektów do realizacji wybranych zostało pięć, w tym bydgoski. Teraz te rozwiązania przez dwa lata będą wdrażane.

Projekt realizowany będzie także w powiecie sępoleńskim. Wbrew pozorom, niełatwo było namówić różnych partnerów.

Opiekunowie i chorzy, którzy chcą być objęci skoordynowaną opieką muszą złożyć wniosek. Przyjmowane one będą od 1 listopada (cały miesiąc), ale formularze już są dostępne na stronie internetowej www.domsueryder.org.pl w zakładce Projekty.

Informacje także pod numerem telefonu 513 542 532, mail: [email protected].

Chory musi mieć zdiagnozowane otępienie i nie korzystać ze wsparcia środowiskowego.

Jolanta Zielazna

Emerytury, renty, problemy osób z niepełnosprawnościami - to moja zawodowa codzienność od wielu, wielu lat. Ale pokazuję też ciekawych, aktywnych seniorów, od których niejeden młody może uczyć się, jak zachować pogodę ducha. Interesuje mnie historia Bydgoszczy i okolic, szczególnie okres 20-lecia międzywojennego. Losy niektórych jej mieszkańców bywają niesamowite. Trafiają mi się czasami takie perełki.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.