Michał Pomorski

Norbert Hofer wyczuł Austrię. Przegrał o włos

Michał Pomorski

Na wrogości do islamu Hofer zbudował potęgę skrajnej prawicy w Austrii. Polityk przegrał minimalną ilością głosów. Pokonał go kandydat Zielonych.

Na fali nienawiści do obcych - imigrantów z Bliskiego Wschodu - kandydat prawicowo-populistycznej Austriackiej Partii Wolności (FPÖ) Norbert Hofer mógł zostać prezydentem. Triumfował on do poniedziałkowego popołudnia. Jednak po przeliczeniu głosów korespondencyjnych (oddało je ponad 700 tys. osób) zwycięzcą okazał się Alexander Van der Bellen z partii Zielonych. Dostał 50,3 proc., Hofer – 49,7.

Pierwszą turę, która odbyła się 24 kwietnia, wygrał Hofer. Tegoroczne wybory są pierwszymi od roku 1992, w których doszło do drugiej tury. Austria skręciła na prawo, Hofer pociągnął przede wszystkim tych, którzy m.in. byli przeciwni fali imigrantów, która docierała i wciąż dociera do Europy, w tym również do Austrii.

Jeśli Hofer by jednak wygrał, byłby pierwszym skrajnie prawicowym prezydentem w krajach UE. Sprawy imigracji były kluczem jego kampanii wyborczej. W ubiegłym roku Austria przyznała azyl około 90 tys. ludzi. Wzrost poparcia dla jego ugrupowania rósł w ostatnich latach także z powodu głębokiej frustracji Austriaków poczynaniami i programami partii prawicowych i centrowych, które nie miały jasnego programu w najważniejszych dla kraju wyzwaniach.

Mimo przegranej Hofera widać jednak wyraźnie, że Austria ostro skręciła na prawo. Obecny kryzys związany z migrantami pokazał, że społeczeństwa poszczególnych krajów niechętne są przybyszom, przede wszystkim wyznawcom islamu. Ugrupowanie Hofera jest przeciwne obecnej polityce rządowej wielokulturowości. On sam nie kryje sympatii dla byłej brytyjskiej premier Margaret Thatcher. Podczas kampanii wyborczej głosił on także hasła krytyczne wobec planowanego porozumienia w sprawie handlu między UE oraz USA.

Funkcja prezydenta jest ceremonialna w Austrii, ale wygrana Hofera mogłaby być zachętą dla prawicowych ugrupowań na Starym Kontynencie. Cieszyły się one z pierwszych doniesień o triumfie Hofera. Chodzi o takie ugrupowania, jak kierowany przez Marine Le Pen Front Narodowy, Alternatywa dla Niemiec kierowana przez Frauke Petry, holenderska Partia Wolności Geerta Wildersa oraz włoska Liga Północna Matteo Salviniego. Podkreślają, że to koniec „starej Europy” i idei wielokulturowości.

Hofer ma 45 lat i z wykształcenia jest technikiem lotniczym. Pochodzi z Burgenlandu, austriackiego regionu położonego na południu kraju. Jest wielkim miłośnikiem broni. Nowy prezydent Austrii, 72-letni Alexander Van der Bellen, jest z wykształcenia ekonomistą. W latach 1997–2008 był liderem Zielonych – Zielonej Alternatywy, które kładzie nacisk m.in. na ekologię.

Autor: Michał Pomorski

Michał Pomorski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.