Niszczy pan kulturę w Lubsku!- zarzuca burmistrzowi szefowa Lubskiego Domu Kultury!

Czytaj dalej
Fot. Lucyna Makowska
Lucyna Makowska

Niszczy pan kulturę w Lubsku!- zarzuca burmistrzowi szefowa Lubskiego Domu Kultury!

Lucyna Makowska

-To jest zabijanie kultury w mieście - grzmiała w płomiennym wystąpieniu na piątkowej sesji rady miejskiej Maria Łaskarzewska, dyrektor Lubskiego Domu Kultury.

Chodzi o mocno okrojoną dotację dla domu kultury na przyszły rok. – Na działalność Lubskiego Domu Kultury zaplanowano 850 tys. zł, to o 150 tys. zł mniej niż to, czym dysponowaliśmy w tym roku- wyliczała Maria Łaskarzewska, która na piątkową sesję przyszła wraz z całym gronem pracowników zaprotestować przeciwko.

Zwróciła się do rady i samego burmistrza, o pomoc i ponowną weryfikację planu finansowego placówki.- To najniższa dotacja dla LDK w ciągu ostatnich pięciu lat – tłumaczyła- Ta nieracjonalna kwota nie wystarczy nawet na utrzymanie obiektów i wynagrodzeń dla pracowników. A tych zbyt wielu nie jest, bo łącznie to 11 osób. Nie mówiąc już o działalności sekcji, czy projektach.

Od września LDK ma też w zadaniach utrzymanie fontanny, placu zabaw, siłowni i ławek na terenie wokół placówki. Wcześniej w swoich zadaniach miało to Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Lubsku. Kosztowało to spółkę ok. 40 tys. zł, Dyrektorka zwróciła się do miasta o dodatkowe 30 tys. zł na te zadania, jednak otrzymała odmowną odpowiedź.
- Czujemy się pomijani i dyskryminowani jako instytucja kultury- mówiła, prosząc radę o pomoc. Wtórowali jej pracownicy, wyliczając obciążenie pracą czy pracę w dni wolne.

Na tę chyba jednak liczyć za bardzo nie może, bo radni już na sesji dopytywali, co zrobiła by polepszyć sytuację.
Co? O 10 zł podnieśliśmy opłaty za zajęcia dla dzieci i już widoczny jest spadek zainteresowania- mówiła Joanna Rak, pracownica LDK.
Głos zabrał też burmistrz Janusz Dudojć. – To na razie projekt budżetu, ale w związku z realizowanym programem naprawczym w naszej gminie oszczędzać musimy w każdej dziedzinie życia: na oświacie, w jednostkach podległych, w urzędzie też zmniejszyliśmy zatrudnienie o 12 osób.
Do tematu wrócimy.

Polecamy
ŻARY. To jest hucpa, żenada i bezczelność! - komentowała zmiany w komisji rady miejskiej Edyta Gajda!

Polecamy Państwa uwadze takżePomoc to pomoc. Bez granic- mówi pani Izabela, pomysłodawczyni kalendarza dla chorej Julki

Zobacz

Lucyna Makowska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.