Nigdy nie ignoruj bólu zęba

Czytaj dalej
Fot. pixabay.com
Patrycja Wacławska

Nigdy nie ignoruj bólu zęba

Patrycja Wacławska

Należy leczyć nie ból, połykając kolejne tabletki przeciwbólowe, ale jego przyczynę.

Wszystko świetnie się układa, aż tu nagle nadchodzi on – często znienacka. Nie daje pracować, spać, jeść. Wywraca nasze życie do góry nogami i zamienia je w koszmar. Co to takiego? Ból zęba.

Ból zęba to powszechna dolegliwość, której z pewnością doświadczył choć raz w życiu każdy z nas. Kiedy myślimy – ból zęba, automatycznie myślimy – próchnica. Nie jest to jednak reguła. Co jeszcze może być jego przyczyną?

– Ból zęba może mieć bardzo różne przyczyny, poczynając od najczęściej z nim kojarzonej próchnicy, a na uszkodzonym wypełnieniu lub zbyt częstym żuciu gumy kończąc. Częstym źródłem bólu w ostrej postaci jest jednak ropień okołozębowy oraz zapalenie miazgi, które wymagają pilnej interwencji specjalisty często pod postacią leczenia chirurgicznego lub endodontycznego – mówi lekarz stomatolog Dorota Stankowska, autorka poradnika „Bądź bystry u dentysty”. – Nie możemy też lekceważyć bólu zęba, któremu towarzyszy gorączka i ogólne osłabienie – dodaje.
Inne przyczyny bólu zęba to:

dentysta
pixabay.com Ból jest oznaką, że coś jest nie tak.

Kiedy więc można ból zęba zbagatelizować, a kiedy reagować? Specjaliści podkreślają, że w przypadku bólu zęba należy pilnie zgłosić się do stomatologa. Ból jest oznaką, że coś jest nie tak i tylko dentysta jest w stanie stwierdzić, jaka jest jego przyczyna.

– Ból może przybierać na sile na skutek bodźców m.in. zmian temperatur, ucisku np. w trakcie żucia, może też być samoistny, czyli w miarę ciągły bez dodatkowej zewnętrznej stymulacji. Może być łagodny, a w przypadku m.in. ropnia okołowierzchołkowego lub zaawansowanej infekcji miazgi staje się pulsujący, ćmiący, a także promieniujący. Ból staje się coraz bardziej nieznośny dla pacjenta, np. potęguje się w nocy w trakcie snu – wyjaśnia stomatolog.

Stan zapalny wywołujący ból często nie dotyczy tylko zęba, ale poprzez odpowiadający za czucie w tym miejscu nerw trójdzielny, obejmuje szczękę, a nawet twarz. Proces zapalny w zębie wywołuje również bóle głowy, może mu towarzyszyć obrzęk i gorączka. – Ból jest sygnałem alarmowym i objawem patologii, którą należy rozpoznać, a często również leczyć. W przypadku zapalenia miazgi, jest to skutek nieleczonej próchnicy, gdzie ubytek z tkanek twardych zęba nachodzi na miazgę, czyli bogato unaczynioną i unerwioną tkankę wypełniającą zęba. Gdy dochodzi do niej proces zapalny, ta żywa tkanka zaczyna obumierać. Wtedy mówimy, że ząb staje się martwy, gdy tak się stanie, bólu możemy już nie czuć, ale ryzykujemy innymi powikłaniami np. zgorzelą – mówi dr Dorota Stankowska.

Należy leczyć nie ból, połykając kolejne tabletki przeciwbólowe, ale jego przyczynę. Stomatolog przeprowadza wywiad lekarski, dokonuje przeglądu jamy ustnej, a w razie potrzeby zleca wykonanie zdjęcia rtg zęba, które ujawni, co się dzieje się w jego wnętrzu.

Patrycja Wacławska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.