Nie żyje Tomasz Wójtowicz - legenda siatkówki. Dołączył do swojego mentora trenera Huberta Wagnera, z którym zdobywał największe laury

Czytaj dalej
Fot. wikimedia commons
Jacek Kmiecik

Nie żyje Tomasz Wójtowicz - legenda siatkówki. Dołączył do swojego mentora trenera Huberta Wagnera, z którym zdobywał największe laury

Jacek Kmiecik

Po trzyletnim leczeniu nowotworu trzustki zmarł Tomasz Wójtowicz, jeden z najwybitniejszych polskich siatkarzy, mistrz świata z Meksyku z 1974 roku oraz złoty medalista olimpijski z Montrealu z 1976. Miał 69 lat.

„Dzisiaj odszedł od nas mistrz świata i mistrz olimpijski w siatkówce Tomasz Wójtowicz. Tę smutną wiadomość przekazała nam Jego Rodzina. Od dłuższego czasu walczył z chorobą nowotworową. Polska Liga Siatkówki składa najszczersze kondolencje najbliższym” - napisano na stronie internetowej PlusLigi.

Podstawowy siatkarz drużyny Wagnera

Wójtowicz był podstawowym zawodnikiem reprezentacji Polski, prowadzonej przez trenera Huberta Wagnera, która zdobyła mistrzowstwo olimpijskie w Montrealu 1976 i mistrzostwo świata w Meksyku 1974. Z Biało-Czerwonymi zdobył również cztery wicemistrzostwa Europy 1975, 1977, 1979 i 1983.

Został zasłużonym Mistrzem Sportu, odznaczonym m.in. dwukrotnie złotym Medalem za Wybitne Osiągnięcia Sportowe. Dwukrotnie był wybrany siatkarzem sezonu 1974/75 i 1982/83 w plebiscycie „Przeglądu Sportowego”.

Pierwszy Polak w panteonie siatkarskich sław

Wójtowicz był pierwszym Polakiem, który w 2002 roku wprowadzony został do panteonu siatkarskich sław, jakim jest Volleyball Hall of Fame w Holyoke w amerykańskim stanie Massachusetts, gdzie w 1895 roku William Morgan stworzył nową grę dającą początek dzisiejszej siatkówce. Po Wójtowiczu zaszczytu wprowadzenia do panteonu siatkarskich sław dostąpili trzej inni Polacy - Stanisław Gościniak (2005 rok), Edward Skorek (2006) i Hubert Wagner (2010).

Wójtowicz urodził się 22 września 1953 roku w Lublinie. Był honorowym obywatelem tego miasta. Wystąpił w filmie „Zmruż oczy”, gdzie zagrał ochroniarza. Był właścicielem restauracji w Lublinie. Komentował w telewizji Polsat mecze siatkarskie.

W 2021 roku został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Jacek Kmiecik

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.