Najwyższe szczyty Europy zdobywa dla... Radomia

Czytaj dalej
Izabela Gajewska-Kopczyńska

Najwyższe szczyty Europy zdobywa dla... Radomia

Izabela Gajewska-Kopczyńska

Projekt „Korona Europy dla miasta Radomia”, wymyślony i z powodzeniem realizowany przez Dawida Penkallę, 37-letniego informatyka, pasjonata górskich wspinaczek, zakłada do 2020 roku zdobycie 46 najwyższych szczytów poszczególnych państw Europy. Na każdym z nich zawiśnie flaga Radomia, a zdobytych szczytów jest już 29. Ostatnie z nich to Zugspitze - najwyższy szczyt Niemiec, najwyższy szczyt Grecji - Mitikas, oraz najwyższej góry w Liechtenstein - Grauspitz. Dodatkowo Dawid ze swoją ekipą wszedł na najwyższy szczyt Andory Coma Pedrosa o wysokości 2942 metrów nad poziomem morza.

Pod sam szczyt można wjechać kolejką, ale radomska ekipa pokonała trasę klasycznie - wariantem niemieckim przez wąwóz Höllental, który słynie przede wszystkim z zapierających dech w piersiach widoków, przez lodowiec, grań, a ostatni fragment - po via ferratach, czyli metalowych linach, do których przypinają się wspinacze. - To góra dla wymagających turystów. Sam szlak ma 20 kilometrów długości, ale wspaniałe widoki rekompensują ewentualne trudności. Warto zabrać zes sobą raki do trasy po lodowcu - mówi Dawid.

- Zugspitze - najwyższy szczyt Niemiec to ta góra, która pokazała swój majestat. Do zdobycia tej góry podchodziłem trzy razy, dopiero trzecie podejście zakończyło się sukcesem. Pierwsze wejście zakończyło się na poziomie lodowca (duże opady deszczu i śniegu). Drugą próbę wejścia całkowicie zniwelowała pogoda. Trzecia próba w pięknej aurze zakończyła się zwycięstwem - mówi Dawig Penkalla o szczycie, który zdobył pod koniec sierpnia.  Co mówi o innych zdobytych przez siebie górach?

Pozostało jeszcze 77% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Izabela Gajewska-Kopczyńska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.