Monitoring ma chronić przed wandalizmem

Czytaj dalej
Fot. Łukasz Kolesnik
Łukasz Koleśnik

Monitoring ma chronić przed wandalizmem

Łukasz Koleśnik

Wandale najczęściej grasują na placach zabaw w krośnie Odrzańskim. Jak się chronić? Zainstalowanie nowoczesnego monitoringu może w tym pomóc.

Od dawna urzędnicy podkreślają, że najważniejsze jest to, aby osoby, które niszczą mienie publiczne odpowiadały za swoje czyny. - Dlatego już kilka razy wyznaczaliśmy nagrody dla osób, które pomogą w ustaleniu sprawców. W ten sposób nie tylko udało nam się złapać kilku wandali, ale również zwiększamy świadomość mieszkańców. W końcu budujemy między innymi te place zabaw właśnie dla nich. Nie po to, aby je niszczyć - stwierdza burmistrz Marek Cebula.

Krosno Odrzańskie, podobnie zresztą jak inne miasta, traci sporo pieniędzy na naprawianie szkód po chuligańskich wybrykach. Najczęstszym celem wandali są place zabaw. - Były również incydenty np. na boiskach przy hali sportowej. Ale zdecydowanie przeważają place zabaw. Każdego roku wykonujemy przeglądy i musimy wymieniać urządzenia. Koszty sięgają od kilkudziesięciu do nawet 150 tys. złotych - przyznaje Cebula.

Niedawno w Parku 1000-lecia zmodernizowany został plac zabaw. Podobnie jak po zainstalowaniu siłowni na powietrzu, pojawiają się obawy. - Jak długo to postoi? - mówią mieszkańcy. Urzędnicy starają się jak najbardziej zmniejszyć przypadki wandalizmu. - Dzięki naszym poprzednim akcjom, czyli wyznaczaniu nagród za doprowadzenie do chuliganów, liczba zniszczeń trochę się zmniejszyła - przyznaje burmistrz.

Urzędnicy chcą też wspomóc się monitoringiem. - Wandalizmu nie można uniknąć, ale trzeba za niego karać. Dlatego wprowadziliśmy zmiany w regulaminie. Dzięki temu po godz. 22.00 może interweniować policja oraz straż miejska. Ponadto sukcesywnie staramy się usprawniać nasz system monitoringu. Musimy mieć kamery najwyższej jakości, ponieważ musimy rozpoznać sprawców - podkreśla burmistrz.

Łukasz Koleśnik

Co robię?


Żadna tematyka mnie nie odstrasza. Biznes, polityka, sport, reportaże, fotoreportaże, relacje, newsy, historia. Dzięki temu też pogłębiam swoją wiedzę i doskonalę swoje umiejętności.


Największą satysfakcję z pracy mam wtedy, kiedy w jakiś sposób mogę pomóc. Dlatego często opisuję ludzi z problemami, chorych i potrzebujących oraz zachęcam do pomocy. I kiedy uda się pomóc nawet w najmniejszym stopniu, to jest plus. 


Działam głównie na terenie powiatu krośnieńskiego. Obecnie trzymam rękę na pulsie, jeśli chodzi o poszczególne inwestycje w regionie, jak chociażby przygotowywane podniesienie zabytkowego mostu w Krośnie Odrzańskim (Czy zabytkowy most w Krośnie Odrzańskim zostanie podniesiony w tym roku? To coraz mniej prawdopodobne), przyglądam się rozwojowi szpitala w regionie (Zachodnie Centrum Medyczne w końcu kupiło nowy rentgen do szpitala. Budynek w Gubinie doczeka się termomodernizacji).


Jak trafiłem do Gazety Lubuskiej?


W Gazecie Lubuskiej jestem zatrudniony od kwietnia 2015 roku. Wcześniej też pracowałem jak dziennikarz, głównie na terenie Gubina i okolic. Tam stawiałem też swoje pierwsze kroki w zawodzie, poznałem podstawy, złapałem kontakty.


Początkowo nie łączyłem swojej przyszłości z dziennikarstwem. Myślałem o informatyce albo aktorstwie (wiem, spory rozstrzał ;) ). Ostatecznie trafiłem jednak na studia do Wrocławia, gdzie studiowałem na kierunku Dziennikarstwo i komunikacja społeczna. Poszczęściło mi się i po studiach zacząłem pracę w zawodzie oraz trwam w nim do dziś.


O mnie


Jestem miłośnikiem piłki nożnej oraz koszykówki. Od lat zapalony kibic Borussii Dortmund. Łatwo się domyślić, że w wolnym czasie lubię oglądać mecze, ale nie tylko. Czytam książki. Głównie kryminały lub biografie. Kinomaniak. Oglądam filmy (fan Gwiezdnych Wojen, ale tych starych) i seriale (za dużo by wymieniać). Lubię czasem pobiegać (za rzadko, co po mnie widać ;) ). Tak w skrócie. To tyle :)

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.