Mogą zamknąć biblioteki w regionie!

Czytaj dalej
Fot. Sławomir Kowalski
Ewa Abramczyk-Boguszewska

Mogą zamknąć biblioteki w regionie!

Ewa Abramczyk-Boguszewska

Pracownicy regionalnych filii biblioteki pedagogicznej boją się o swoje miejsca pracy. Apelują do władz, aby nie likwidowały tych placówek.

„W związku z zapisaną w budżecie województwa na rok 2016 likwidacją 9 filii biblioteki pedagogicznej protestujemy przeciwko takiemu działaniu, które jest szkodliwe głównie dla czytelników, bo zabiera im dostęp do najbliżej położonej biblioteki o charakterze naukowym” - napisali w liście do marszałka Piotra Całbeckiego kierownicy filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Bydgoszczy. List ten został przesłany także do naszej redakcji.

O planach likwidacji filii PBW w Bydgoszczy wiadomo nie od dziś. Władze województwa twierdzą, że chcą je zreorganizować i uporządkować. - Naszym zamierzeniem jest zawarcie porozumień z jednostkami samorządu terytorialnego, na terenie których znajdują się filie Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Bydgoszczy, aby zbiory przeszły w zasoby lokalnych bibliotek - tłumaczy Zbigniew Ostrowski, wicemarszałek. - Kolejnym ważnym krokiem jest digitalizacja tych zasobów i unowocześnienie funkcjonowania filii.

Co to oznacza w praktyce? Zdaniem pracowników, zamknięcie filii i zwolnienia. Podkreślają, że zmiany mogą się odbić również na czytelnikach. - Obsługujemy nie tylko miasto, ale również powiat - mówi Anna Wójcik, kierownik inowrocławskiej filii. - Z naszych zbiorów korzystają nie tylko nauczyciele, ale również studenci, uczniowie i osoby podnoszące kwalifikacje. W mieście powstało kilka filii szkół wyższych, a nasza biblioteka jest w Inowrocławiu jedyną bazą naukową. Pracujemy w nowoczesnym systemie, dzięki któremu czytelnicy mogą zarezerwować książkę online i odebrać ją na miejscu. Niektóre pozycje sprowadzamy z innych filii. Wspieramy również biblioteki szkolne, prowadzimy zajęcia dla uczniów itp.

Ponieważ „zwykłe” biblioteki publiczne pracują w innym systemie niż pedagogiczne, przeniesienie księgozbiorów będzie wymagać odpowiedniego skatalogowania ich. A zasoby bibliotek nie są małe. Najwięcej książek mają filie w Świeciu - około 28 tys., i w Inowrocławiu - 24 tys. Na półkach w każdej z pozostałych filii jest około 10 tys. pozycji.

- Ze swej strony możemy zapewnić, że dla czytelników dostęp do książek pozostanie niezmieniony - mówi Ewa Pronobis-Sosnowska, dyrektor PBW w Bydgoszczy. - Z prowadzonych rozmów wynika, że w bibliotekach publicznych znajdzie się miejsce dla naszych książek. Jesteśmy w stanie sprawnie je skatalogować.

Znajdują się one w Inowrocławiu, Koronowie, Mogilnie, Nakle, Sępólnie Krajeńskim, Szubinie, Świeciu, Tucholi i Żninie. Największe są w Inowrocławiu i Świeciu. W sumie jest w nich około 130 tys. książek.

Oznacza to, że pracownicy mogą otrzymać wypowiedzenia już z końcem marca, tak aby 3-miesięczne wypowiedzenia biegły od 1 kwietnia. O miejsca pracy obawia się 20 nauczycieli bibliotekarzy. Samorząd twierdzi jednak, że nic nie jest jeszcze przesądzone.

- Sprawa każdej z filii biblioteki jest traktowana indywidualnie, przewidujemy także scenariusze dla pracowników - podkreśla wicemarszałek Zbigniew Ostrowski. - Jesteśmy obecnie w trakcie rozmów.

Ewa Abramczyk-Boguszewska

Szkoła – to nie tylko miejsce, ale przede wszystkim uczniowie i nauczyciele. To oni tworzą ją każdego dnia. Dlatego też piszę o tym, co dla nich ważne: o ich problemach, codziennych sprawach, sukcesach i radościach. W swoich artykułach zawsze staram się pokazać dwie strony medalu, bo przecież w gruncie rzeczy chodzi nam wszystkim o to samo: o dobrą edukację dla dzieci. Sięgam również po opinie fachowców, którzy odnoszą się do aktualnej sytuacji w polskiej oświacie. Interesuje mnie też to, co dzieje się na polskich uczelniach, zwłaszcza tych z Kujawsko-Pomorskiego. Pisząc o edukacji, ciągle się czegoś uczę.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.