Misja gospodarcza z Ukrainy przyjeżdża do Poznania

Czytaj dalej
Fot. Dariusz Bloch
Monika Kaczyńska

Misja gospodarcza z Ukrainy przyjeżdża do Poznania

Monika Kaczyńska

Już za tydzień na zaproszenie Wielkopolskiej Izby Przemysłowo-Handlowej do Poznania przyjeżdża misja gospodarcza z Ukrainy. - Współpraca to szansa dla Wielkopolski - mówi Wojciech Kruk.

Bartlomiej Wutke - Brakuje nam rąk do pracy, osób z Ukrainy, które zasilają nas rynek jest sporo i będzie przybywało - mówi Wojciech Kruk

Misja gospodarcza z Ukrainy, która w przyszłym tygodniu będzie gościła w Poznaniu to kolejny etap współpracy Wielkopolskiej Izby Przemysłowo-Handlowej z ukraińskimi partnerami.

Przez dwa dni przedsiębiorcy z Ukrainy będą mogli zapoznać się z warunkami prowadzenia biznesu w Wielkopolsce - będą temu służyły między innymi prezentacje na Uniwersytecie Ekonomicznym czy spotkanie z prezesem Międzynarodowych Targów Poznańskich dotyczące możliwości udziału w targach oraz ułatwień, na jakie mogą liczyć przedsiębiorcy z Ukrainy.

- W drugiej części dnia zorganizowaliśmy spotkania w Parku Przemysłowym Buk, który rozwinął się dzięki usytuowaniu tam węzła autostrady

- mówi Wojciech Kruk, prezydent WIPH. - W czasie tej wizyty nasi goście będą mogli z bliska przyjrzeć się firmom, w których współpraca polsko-ukraińska kwitnie w najlepsze. To Green Factory i VENTS Group.

Pierwsza z firm produkuje i konfekcjonuje sałaty i ich mieszanki, warzywno-owocowe bazy do koktajli, warzywne bazy do potraw na ciepło.

VENTS Group działa w branży wentylacyjnej.

Kolejny dzień pobytu misji gospodarczej z Ukrainy (27.04) odbędzie się pod znakiem Forum Polsko-Ukraińskiego. Oprócz podpisania porozumień o współpracy, które podpiszą przedstawiciele zarządu województwa wielkopolskiego i przedstawiciele administracji Czernihowa, a także Wielkopolskiej Izby Przemysłowo-Handlowej i Czernihowskiej Izby Przemysłowo-Handlowej przewidziano także wykłady i business mixer.

Ukraińska kancelaria prawna poinformuje o warunkach prowadzenia biznesu w Polsce przez firmy ukraińskie. Jeden z tamtejszych przedsiębiorców podzieli się także swoimi doświadczeniami we współpracy z polskimi partnerami. Przewidziano także prezentacje polskich firm współpracujących z ukraińskimi.

Jednak kluczowym elementem będzie business mixer, w czasie którego polscy przedsiębiorcy zainteresowani współpracą będą mogli spotkać się i rozpocząć rozmowy z przedsiębiorcami zza wschodniej granicy.

- Brakuje nam rąk do pracy, osób z Ukrainy, które zasilają nas rynek jest sporo i będzie przybywało

- mówi Wojciech Kruk. - Ale przecież wszyscy tutaj nie przyjadą. Dlatego często warto zawieźć tam know how, odpowiednie maszyny i zlecić produkcję na miejscu, jednocześnie zyskując dostęp do tamtejszego rynku.

Już teraz w Wielkopolsce działają przedsiębiorcy, którzy zatrudniają pracowników z Ukrainy myślą o ekspansji na tamtejszy rynek. W Polsce kadry wszystkich szczebli nabywają doświadczenia, poznają nie stosowane jeszcze na Ukrainie technologie. W przyszłości zaś mają stać się trzonem ukraińskich oddziałów wielkopolskich przedsiębiorstw.

Monika Kaczyńska

Dziennikarka, redaktorka Przez ponad dwie dekady pracy w Polskapress publikowałam na wszystkich stronach (łącznie ze sportowymi). Od początku swojej kariery buduję, remontuję, urządzam i jestem w tym prawie tak dobra, jak pewna znana sieciówka. Nie obce są mi problemy gospodarki (także rolnictwa) i przyrody. Gdy zmęczą mnie dane i liczby – przyglądam się ludziom. Po godzinach – robię właściwie to samo, z tą różnicą, że zamiast pisać – czytam. I rozpieszczam kota.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.