Wojciech Mąka

Mieszkańcy Łęgnowa boją się katastrofy ekologicznej i proszą premiera o ratunek

Coraz więcej mieszkańców Łęgnowa i Plątnowa interesuje się stanem wody, którą czerpią z przydomowych studni, a widmo Zachemu z dnia na dzień staje się Fot. Tomasz Czachorowski Coraz więcej mieszkańców Łęgnowa i Plątnowa interesuje się stanem wody, którą czerpią z przydomowych studni, a widmo Zachemu z dnia na dzień staje się coraz groźniejsze. Na zdjęciu jedno ze spotkań z grupą AGH
Wojciech Mąka

Niebawem okaże się, czy petycja do premiera w sprawie zanieczyszczeń po Zachemie przyniesie skutek i czy znajdą się pieniądze na ich likwidację.

Już 700 podpisów zebrano pod petycją do premiera rządu w sprawie likwidacji skażenia spowodowanego przez dawne Zakłady Chemiczne Zachem. Odkryto nowe miejsca, w których, jak na dłoni, widać zanieczyszczenia. Być może z budżetu państwa pojawią się jakieś pieniądze na rekultywację.

Poprawkę, dotyczącą przekazania z przyszłorocznego budżetu państwa 22 mln złotych na rekultywację terenów po Zakładach Chemicznych Zachem, złożyła posłanka PO Krystyna Skowrońska. Dwoje bydgoskich posłów tej partii - Paweł Olszewski i Teresa Piotrowska ją poparło. - Są marne szanse na przyznanie tych pieniędzy, bo byłyby one przeznaczone na działania na terenach prywatnym i należącym do syndyka masy upadłościowej - komentuje jeden z parlamentarzystów. - Trudno znaleźć uzasadnienie dla wydawania publicznych pieniędzy na obszary, które nie są państwowe.

- Zgłosiłem poprawkę do budżetu o przyznanie 900 tys. zł na dokończenie badań wody przez Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie - mówi Piotr Król, poseł PiS z Bydgoszczy.
Porównanie wyników badań z 1968 i 2017 roku jest przerażające.

w dalszej części artykułu:

 • o ile przekroczone są normy stężeń zanieczyszczenia wody w Łęgnowie?
 • Co w związku ze skażeniem wody proponuje mieszkańcom Łęgnowa bydgoski ratusz?
 • Czy uda się wybudować barierę ochronną przy składowisku „Zielona” - największym źródle zanieczyszczeń?

 

Pozostało jeszcze 75% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Wojciech Mąka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.