Marek Kęskrawiec

„Mein Kampf” Adolfa Hitlera trafiło do księgarń. Jest się czego obawiać?

„Mein Kampf” Adolfa Hitlera trafiło do księgarń. Jest się czego obawiać?
Marek Kęskrawiec

20 stycznia ukazała się pierwsza polska, pełna edycja „Mein Kampf” Adolfa Hitlera, z obszernym wstępem i licznymi przypisami. Wydawałoby się, że sprawa ta wywoła w Polsce spór. A jednak nic się nie dzieje. Prawie nikt nie protestuje, a historycy wręcz się cieszą. Głos oburzenia przyszedł za to z Moskwy. Rzeczniczka MSZ Rosji uważa, że wydanie dzieła Hitlera to wraz z usuwaniem pomników żołnierzy sowieckich - element polskiej strategii fałszowania historii…

Autorem krytycznej edycji jest niezwykle ceniony historyk i tłumacz, prof. Eugeniusz Cezary Król, badacz Trzeciej Rzeszy i historii stosunków polsko - niemieckich.

- Od lat obserwowałem z niepokojem nieprofesjonalne wydania „Mein Kampf”: źle przetłumaczone, pełne błędów i upiększeń, arbitralnie skracane, czasem niemal o połowę, bez przypisów, bez krytycznego opracowania. Chciałem to zmienić - wyjaśnia prof. Król. - Natchnęło mnie niemieckie wydanie z 2016 r., które było możliwe, gdyż wygasły prawa autorskie do książki Hitlera i przestał obowiązywać zakaz publikacji w Niemczech. Początkowo myślałem o wydaniu licencyjnym tego ogromnego dwutomowego dzieła, nad którym pracowało 150 historyków. Nabrałem jednak wątpliwości, czy znajdzie się na to odbiorca w Polsce. Postanowiłem stworzyć własną, już jednotomową edycję krytyczną, z obszernym wstępem i wieloma przypisami, w której mógłbym położyć nacisk na rzeczy szczególnie interesujące dla Polaków.

Nieudolny, mętny styl

Na razie książka nie wzbudza kontrowersji. W internecie nie sposób znaleźć na jej temat zażartych dyskusji, a sam autor przyznaje, że na razie usłyszał co najwyżej głosy krytyki pod adresem nieco krzykliwej okładki w „nazistowskich” kolorach, zaprojektowanej w wydawnictwie Bellona.

Pozostało jeszcze 84% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Marek Kęskrawiec

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.