Łódzkie powietrze zabija

Czytaj dalej
Fot. Pawel Relikowski
Matylda Witkowska

Łódzkie powietrze zabija

Matylda Witkowska

Region łódzki jest czerwoną plamą na najnowszej mapie czystości powietrza w Europie. Unijna agencja: Polak, wdychając zanieczyszczone powietrze, traci rocznie pięć dni życia

Mieszkańcy europejskich miast umierają z powodu zanieczyszczeń powietrza - wynika z najnowszego raportu Europejskiej Agencji Środowiska (EEA), która działa przy Komisji Europejskiej. Rocznie to około pół miliona osób. Niestety, region łódzki należy do najbardziej zanieczyszczonych na naszym kontynencie.

W raporcie „Jakość powietrza w Europie 2017” zestawiono dane z Europy z ostatnich lat. Okazuje się, że w tylko w 2014 r. z powodu zanieczyszczeń powietrza zmarło przedwcześnie 534 tys. Europejczyków. Z tego najwięcej, bo aż 428 tys., zgonów spowodował smog, czyli zawiesina drobnego pyłu i gazów w powietrzu.

Polska pod tym względem przoduje. Rocznie z powodu smogu umiera u nas 46 tys. osób. Gorzej jest tylko w Bułgarii. Z powodu smogu przedwcześnie umiera tam 187 osób na 100 tys. mieszkańców. W Polsce ten wskaźnik wynosi 121

46 tysięcy osób w Polsce umiera rocznie z powodu zanieczyszczeń powietrza

Według raportu unijnej Europejskiej Agencji Środowiska, gdyby nie smog, żylibyśmy dłużej.

Pozostało jeszcze 76% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Matylda Witkowska

Od kilkunastu lat jestem dziennikarką Dziennika Łódzkiego. W pracy zajmuję się tak ważnymi dziś sprawami zdrowia i medycyny oraz ochroną środowiska. Ale w mojej działce jest też rekreacja oraz duma i serce Łodzi czyli ulica Piotrkowska. Prywatnie jestem urodzonym mieszczuchem. Cieszy mnie moda na miasta zielone i dobre do życia, wolę jeździć rowerem niż autem. Fascynuje mnie to, co niezwykłe. Ktoś widział w Łodzi ufo? Chętnie tam podjadę.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.