Kraj polityką podzielony. Jedni boją się PiSu, drudzy - Platformy [rozmowa]

Czytaj dalej
Fot. Sylwia Dąbrowa
Roman Laudański

Kraj polityką podzielony. Jedni boją się PiSu, drudzy - Platformy [rozmowa]

Roman Laudański

Rozmowa z dr. SŁAWOMIREM DRELICHEM, etykiem i politologiem z UMK w Toruniu.

- Aż 43,8 proc. Polaków boi się powrotu PO do władzy, a 42,4 proc. obawia się wygranej PiS i tego, że ta partia będzie rządzić drugą kadencję – to dane IBRiS dla "Faktu".
- Ten wynik pokazuje, jak bardzo podzielone jest nasze społeczeństwo. Obraz ten jest zgodny z aktualnymi preferencjami wyborczymi. Liczba tych, którzy obawiają się powrotu Platformy do władzy pokrywa się mniej więcej z poparciem dla PiS, środowisk prawicowych i antysystemowych. A z drugiej strony są obawiający się reelekcji PiS. Można powiedzieć, że to są zsumowane elektoraty Koalicji Obywatelskiej, Lewicy i może częściowo PSL.

Kraj polityką podzielony. Jedni boją się PiSu, drudzy - Platformy [rozmowa]
nadesłane - Badania sondażowe z ostatnich dni wyraźnie pokazują, że afera Kuchcińskiego nie zaszkodziła PiS - uważa dr Sławomir Drelich, etyk i politolog z UMK w Toruniu.

- Czego boją się przeciwnicy Platformy? Odebrania 500 plus? Wydłużenia lat pracy?
- Platforma przez całą kadencję mocno krytykowała szastanie groszem publicznym przez PiS. Nawet deklaracja Grzegorza Schetyny, że to, co dane, nie zostanie zabrane, nie zmieniła wizerunku tej partii jako przeciwniczki transferów socjalnych. Ten obraz utrwalił się w wyobraźni społecznej – przede wszystkich u tych, który skorzystali na tym socjalu. Widzimy też antyplatformianą retorykę, którą PiS stosuje od kilku lat. Nazywają polityków PO “złodziejami”, “aferzystami”. Zarzucają im, że pozwolili na kradzież VAT, a przynajmniej nie zadbali, by wpływał on do budżetu państwa. “Gęba”, którą doprawili Platformie, jest oczywiście uproszczeniem.

Kto dziś boi się drugiej kadencji PiS, a kto ma nadzieję, że Prawo i Sprawiedliwość wygra po raz kolejny? Czytaj w dalszej części rozmowy.

Pozostało jeszcze 70% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Roman Laudański

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.