Koronawirus uchronił nas przed innymi chorobami zakaźnymi

Czytaj dalej
Fot. Tumisu from Pixabay
Iwona Kłopocka-Marcjasz

Koronawirus uchronił nas przed innymi chorobami zakaźnymi

Iwona Kłopocka-Marcjasz

Liczba zachorowań Polaków na odrę zmalała w tym roku o 98 procent. Innych chorób zakaźnych mamy o połowę mniej. To "zasługa" koronawirusa, a konkretnie surowego reżimu sanitarnego wymuszonego pandemią.

Z danych opublikowanych przez Państwowy Zakład Higieny widać wyraźnie, że społeczna izolacja skutecznie chroni nas przed chorobami wirusowymi i bakteryjnymi. Statystyki zachorowań na choroby zakaźne od 1 stycznia do 31 lipca w 2020 i 2019 roku, pokazują to, co od początku narodowej kwarantanny przewidywali epidemiolodzy.

Im mniej kontaktów z innymi ludźmi, tym mniej chorób. Zamknięcie szkół i przedszkoli, przejście znacznej części pracowników na home office, ograniczenie przyjęć do szpitali, zamknięcie restauracji, odwołanie imprez masowych - to wszystko, co służyło powstrzymaniu ofensywy koronawirusa, zdusiło też inne choroby wywoływane przez drobnoustroje. I to zarówno te przenoszone drogą kropelkową, jak i pokarmową czy poprzez kontakt.

Najbardziej spektakularny jest spadek liczby zachorowań na odrę. W ubiegłym roku zachorowało na nią w całym kraju do końca lipca 1476 osób. W ciągu siedmiu miesięcy tego roku - tylko 29. To spadek o 98 procent. Wystarczyło, że Polacy pochowali się po domach. Wpływ miało też z pewnością zamknięcie granicy z Ukrainą, skąd zawleczono w ubiegłym roku do Polski wiele przypadków tej choroby.

Pozostało jeszcze 61% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Iwona Kłopocka-Marcjasz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.