Każdy z nas ma problemy. Porzuć pragnienie bycia wyjątkowym, a będziesz szczęśliwszy

Czytaj dalej
Fot. Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
Julia Kalęba

Każdy z nas ma problemy. Porzuć pragnienie bycia wyjątkowym, a będziesz szczęśliwszy

Julia Kalęba

Porzuć chęć bycia doskonałym, a będziesz szczęśliwszy - mówi w rozmowie z nami Janusz Kitrasiewicz, psycholog i psychoterapeuta z Krakowa

Boimy się bliskości, od siebie oczekujemy za dużo, a świat przeżywamy totalnie i bez odcieni. O tym, z jakimi problemami najczęściej przychodzimy do terapeutów, mówi Janusz Kitrasiewicz, psycholog i psychoterapeuta, dyrektor Krakowskiego Centrum Psychodynamicznego.

Raporty o kondycji psychicznej donoszą, że co czwarty Polak cierpi w ciągu życia na przynajmniej jedno zaburzenie psychiczne. W poradni to widać?

Jeśli powiem pani, że każdy z nas ma problemy, to zabrzmi jak banał. Ale też samo przeżywanie trudności życiowych nie jest jeszcze powodem do podjęcia psychoterapii. Naszym zadaniem jest pomaganie tym, którzy, krótko mówiąc, mają motywację, by nad sobą pracować, bo natężenie ich problemów i dylematów destruuje im życie. Dlatego w poradni nie widać tych, którzy cierpią, ale nie widzą sensu, żeby to zmienić.

Porozmawiajmy o tych, którzy do specjalistów przychodzą.

Część z nich oczekuje od psychoterapii pewnego rodzaju chirurgii psychologicznej, liczy, że uczynimy ich piękniejszymi emocjonalnie. Albo takiego treningu, który sprawi, że zwiększy się ich zdolność do osiągnięcia sukcesów. Generalnie moglibyśmy podzielić pacjentów na dwie grupy: w pierwszej byliby ci, którzy przychodzą z wyraźnymi symptomami, np. reakcjami lękowymi lub stanami depresyjnymi. Drugą stanowiłyby osoby z problemami związanymi z jakością życia emocjonalnego, z poczuciem braku satysfakcji życiowej, sensu, radości, umiejętności bycia w relacjach z innymi ludźmi, często samotne.

Naprawdę możemy w ten sposób zwiększać szansę na osiągnięcie sukcesów?

Właśnie, takie oczekiwania opierają się na nierealistycznych wizjach szczęścia, więc jako terapeuci nie potrafimy ich spełnić. Nie umiemy odpowiedzieć na tego typu założenia, ponieważ ich źródłem najczęściej jest taka konstrukcja psychiki, która sprawia, że człowiek nie potrafi przeżyć siebie w sposób realistyczny.

Z dalszej części tekstu dowiesz się: 

 • Dlaczego stawiamy sobie nierealistyczne cele?
 • Co sprawia, że nie potrafimy być szczęśliwi sami ze sobą?
 • Dlaczego boimy się zobowiązań?
Pozostało jeszcze 84% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Julia Kalęba

Reporterka pisząca o ludziach i kulturze. Absolwentka dziennikarstwa na wydziale Zarządzania i Komunikacji Społecznej oraz edytorstwa na wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Laureatka V edycji Nagrody Młodych Dziennikarzy im. Bartka Zdunka w kategorii Debiut Publicystyczny oraz III edycji konkursu Nagrody Dziennikarskiej im. Zygmunta Moszkowicza. Na co dzień szuka tematów.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.