Katowice. Warto tu zamieszkać?

Czytaj dalej
Justyna Przybytek

Katowice. Warto tu zamieszkać?

Justyna Przybytek

W naszej loterii „Mieszkanie za czytanie” mamy do wygrania wyremontowane i w pełni wyposażone mieszkanie w centrum Katowic. Zastanawiacie się, dlaczego warto mieszkać w Katowicach?

Dlaczego warto mieszkać w Katowicach? Bo to miasto młode, modne i z klimatem, pełne poprzemysłowych zabytków i zieleni (prawie 50 proc. jego powierzchni to tereny zielone), do tego miasto muzyki i niezwykłych ludzi.

Katowice to miasto w trakcie przemian. Z ośrodka przemysłu staje się ośrodkiem kultury i muzyki. Symbolem tych zmian niech będzie Strefa Kultury, czyli zrewitalizowany za ponad 1 miliard złotych teren dawnej kopalni Katowice, a podsumowaniem - nadanie stolicy aglomeracji tytułu miasta kreatywnego UNESCO w dziedzinie muzyki. Tytuł, choć znaczący i poważny, ma też bardziej prozaiczne wytłumaczenie: w Katowicach naprawdę trudno się nudzić.

To tu działa i stacjonuje jedna z najlepszych w Polsce i Europie orkiestra symfoniczna NOSPR. Tu odbywają się wielkie festiwale muzyczne, w tym imprezy, których markę potwierdziły międzynarodowe nagrody, od Rawy Blues poczynając, przez młodsze: Off Festival czy Tauron Nowa Muzyka. Tych imprez muzycznych, teatralnych, filmowych i wszelkiej maści kulturalnych mamy w Katowicach kilkaset. Listę największych otwierają oprócz już wymienionych Festiwal Ars Cameralis, Art Naif Festiwal, Śląski Festiwal Jazzowy, Festiwal Filmów Kultowych, Ogólnopolski Festiwal Sztuki Reżyserskiej „Interpretacje”, Katowicki Karnawał Komedii, Festiwal Teatrów „A Part”, Festiwal Teatrów Lalek, Jazz Art Festival, Street Art Festival czy Ars Independent.

Oczekujecie twardych argumentów? Niezłe drogi, najmniejsze korki, najniższa stopa bezrobocia, najwyższe średnie zarobki i najtańsze mieszkania - to wyróżnia Katowice na tle innych miast wojewódzkich. W korkach, według corocznych raportów, katowiczanie marnują najmniej czasu spośród mieszkańców miast wojewódzkich. To zasługa autostrady A4 i DTŚ, dwóch arterii biegnących przez miasto, które jednocześnie stanowią drogowy kręgosłup aglomeracji. O stopie bezrobocia, ale nie tylko, w Katowicach pisali eksperci firmy PwC w „Raporcie o polskich metropoliach”. Podkreślali zwłaszcza potencjał miasta, które ma możliwości, aby przyciągnąć zagranicznych inwestorów, i które jednocześnie na tle innych dużych miast wyróżnia się dobrze rozwiniętą infrastrukturą, sprawnie zarządzanymi finansami i w końcu największą spośród polskich dużych miast liczbą firm innowacyjnych w przeliczeniu na mieszkańców.

Mieszkanie za czytanie

- Katowice znajdują się też w czołówce miast z najniższą stopą bezrobocia - spośród 12 analizowanych w raporcie metropolii niższą stopę bezrobocia mają tylko Poznań, Wrocław i Warszawa - dodawali autorzy raportu. To z kolei zasługa między innymi dużych firm, których w ciągu kilku ostatnich lat w Katowicach przybyło. Wszystkich oczywiście wymienić nie sposób, ale są wśród nich IBM, Rockwell Automation, Mentor Graphics, Capgemini, General Motors, TriGranit Development Corporation, Delphi, Isuzu Motors, Foster Wheeler Energy czy TRW etc. Rozwój biznesowy Katowic doprowadził do boomu na rynku biurowców i mieszkaniowym, w tym ostatnim segmencie ruch jest jak w ulu, deweloperzy budują na potęgę i kuszą niższymi cenami niż w innych dużych polskich miastach.

Katowice są też w trakcie zmian ważnych z punktu widzenia mieszkańców. Największy nacisk kładziony jest na uatrakcyjnienie przestrzeni publicznych. Terenów zielonych w stolicy aglomeracji nie brakuje. Są tu: Katowicki Park Leśny, Dolina Trzech Stawów, czyli zielone serce miasta, Park Kościuszki, rezerwat Ochojec, czy lasy murckowskie, będące pozostałością po puszczy pszczyńskiej, ale przez całe lata kulała estetyka przestrzeni w centrum miasta. Jednak i w tym temacie wiele już się zmieniło. Dobiega końca wielka, trwająca od 2011 r., przebudowa centrum i budowa nowego rynku oszacowana na 200 mln zł.
Plany na ten rok i kolejne lata? Nowa linia tramwajowa na południe, budowa starówki przy ulicy Dworcowej, tuż obok starego katowickiego dworca, na przedłużeniu ulicy Mariackiej, czyli imprezowego deptaka aglomeracji. Do tego w planach są też trzy kryte pływalnie w dzielnicach, połączenie dzielnic z centrum siecią dróg rowerowych i liczne remonty miejskich kamienic.

Justyna Przybytek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.