Bogna Skarul

Jest praca w Szczecinie. Zobacz w jakich branżach

Jest praca w Szczecinie. Zobacz w jakich branżach
Bogna Skarul

Już w II kwartale Wojewódzki Urząd Pracy w Szczecinie sygnalizował, że zachodniopomorscy pracodawcy w dalszym ciągu planują zwiększyć zatrudnienie. W jakich branżach?

Całkowite zwiększenie zatrudnienia deklarowało 22,1 proc. badanych podmiotów gospodarki narodowej, 10,4 proc. przewidywało redukcję etatów, natomiast 61,2 proc. zamierzało utrzymać zatrudnienie na tym samym poziomie.

Przede wszystkim chęć zatrudnienia deklarowali pracodawcy z branży budownictwa, handlu, produkcji przemysłowej, restauracje i hotele oraz transport i logistyka.

Barometr ManpowerGroup przedstawiła swój raport Perspektywy Zatrudnienia. Wynika z nich, że 88 proc. firm w Polsce deklaruje wzrost zatrudnienia lub stabilizację w liczbie etatów w III kwartale.

Pracodawcy mają ostrożnie optymistyczne plany dotyczące zatrudnienia w okresie lipiec - wrzesień. Spośród przebadanych w Polsce pracodawców, 14 proc. przewiduje zwiększenie całkowitego zatrudnienia, 5 proc. zamierza redukować etaty a 74 proc. nie planuje zmian personalnych w najbliższym kwartale.

- Rynek pracy kieruje się sezonowością. Początek wakacji zaowocuje napływem wielu ofert sezonowych. Z tego samego powodu, w późniejszym czasie możemy spodziewać się pewnego spowolnienia u progu jesieni, co będzie spowodowane zakończeniem aktywności sezonowych po lecie - powiedziała Iwona Janas, Dyrektor Generalna ManpowerGroup w Polsce. - Nie powinno to mieć wpływu na ogólny obraz rynku pracy, gdzie w większości sektorów obserwujemy stały popyt na pracowników. Obecną sytuację można nazwać ostrożnie optymistyczną.

Największy wzrost zatrudnienia przewidują pracodawcy w budownictwie.

Wzrost zatrudnienia przewidywany jest w sektorze transport/ logistyka/ komunikacja a także w handlu detalicznym i hurtowym. Jednocześnie spodziewany jest spadek zatrudnienia w dwóch sektorach: energetyka/gazownictwo/wodociągi oraz finanse/ubezpieczenia/ nieruchomości/ usługi.

W badaniu ManpowerGroup wzięło udział blisko 59 tys. pracodawców z 43 krajów i terytoriów. Pracodawcy w 41 z 43 krajów i
terytoriów zamierzają w różnym stopniu zwiększać zatrudnienie w okresie od lipca do września.

W porównaniu do ubiegłego kwartału plany rekrutacyjne poprawiły się w 17 z 43 krajach i terytoriach, pogorszyły w 16, a w 10 pozostały bez zmian.

W ujęciu rocznym można zaobserwować większą pewność pracodawców; wzrost zatrudnienia prognozowany jest w 26 krajach, spadek spodziewany jest w jedynie 15 krajach, natomiast bez zmian pozostanie sytuacja w dwóch krajach. Najlepsze nastroje związane ze zwiększaniem zatrudnienia w III kwartale panują wśród pracodawców w Japonii, na Tajwanie, Węgrzech i w USA. Najsłabsze prognozy odnotowano we Włoszech, w Czechach i Finlandii.

Bogna Skarul

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.