Handel wymienny

Czytaj dalej
Fot. Adam Guz
Sławomir Sowa

Handel wymienny

Sławomir Sowa

Czy prezydent Andrzej Duda szantażuje PiS? Z pozoru tak to może wyglądać.

Handel wymienny
Grzegorz Gałasiński

Powiedział przecież, że nie podpisze ustawy o Sądzie Najwyższym, jeśli Sejm nie uchwali ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa według jego pomysłu. A jego pomysł jest taki: kandydatów do KRS wybiera Sejm większością 3/5 głosów.

Co to w praktyce oznacza? Że wybór sędziów wygodnych dla PiS nadal jest możliwy, nawet jeśli cała Platforma, Nowoczesna i PSL będą przeciw. Suma wszystkich głosów PiS, Kukiz 15, apostatów od Kukiza i posłów niezależnych ledwie, ledwie, ale daje potrzebną większość. Trudno mówić tu o odpartyjnieniu wyboru członków KRS, którą deklaruje prezydent. W wariancie optymalnym i PiS będzie syty, i prezydent cały.

Swoją drogą, ciekawe jest rozumowanie prezydenta. Grozi wetem ustawy o Sądzie Najwyższym nie dlatego, że chce bronić zasad i uważa ją za niekonstytucyjną. Mówi po prostu, że można pohandlować. Można, prawda?

Sławomir Sowa

Jestem dziennikarzem w redakcji Dziennika Łódzkiego, zajmuję się m.in. problematyką wojskową, biznesem i polityką, ale lubię zanurkować w historię, zarówno tę lokalną, jak i powszechną, żeby poszukać punktów odniesienia i zdobyć dystans do tego, co dzieje się na bieżąco. Zainteresowania? Te zawodowe wyrastają z osobistych.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.