Główne drogi są źle zarządzane i Polska stoi w korkach

Czytaj dalej
Fot. Marzena Bugała
Marek Weckwerth

Główne drogi są źle zarządzane i Polska stoi w korkach

Marek Weckwerth

Źle zorganizowane prace drogowe, brak skoordynowanego systemu zarządzania ruchem oraz informowania kierowców o utrudnieniach na drogach ekspresowych i autostradach - to najważniejsze przyczyny tego, że Polska stoi w korkach również poza miastami.

Tak uważa Najwyższa Izba Kontroli, a winą obarcza Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA). Przypomina, że zatory to nie tylko uciążliwość, ale też koszty - straconego czasu, zużytego paliwa, a w związku z tym także zanieczyszczenia środowiska. Niekiedy tylko przez złą organizację prac drogowych podróż wydłuża się nawet o kilkadziesiąt minut. A liczba pojazdów na polskich drogach wciąż rośnie - w ubiegłym roku było ich blisko 29,7 mln.

NIK uważa, że w Polsce nie funkcjonuje sprawny system zarządzania ruchem, który mógłby zwiększyć przepustowość newralgicznych odcinków dróg, zwiększyć bezpieczeństwo ruchu, zapobiegać zatorom drogowym, czy kierować na trasy alternatywne.

Czytaj więcej w dalszej części artykułu.

Pozostało jeszcze 63% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Marek Weckwerth

Dziennikarz "Gazety Pomorskiej" specjalizujący się tematyce bezpieczeństwa ruchu drogowego, transportu, gospodarki oraz turystyki i krajoznawstwa. Zainteresowania: turystyka, rekreacja i sport, kajakarstwo, historia, polityka. Instruktor, komandor spływów i wypraw kajakowych, autor podręczników dla kajakarzy i setek artykułów prasowych z tego zakresu. Rekordzista Polski w pływaniu kajakiem rzekami pod prąd od ujścia do źródła. Magister nauk politycznych po uczelniach w Poznaniu i Bydgoszczy.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.