Eksperci z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w Białymstoku. Dzielili się wiedzą z podlaskimi przedsiębiorcami i naukowcami

Czytaj dalej
Fot. Wojciech Wojtkielewicz
EN

Eksperci z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w Białymstoku. Dzielili się wiedzą z podlaskimi przedsiębiorcami i naukowcami

EN

W warsztatach w Białostockim Parku Naukowo-Technologicznym uczestniczyło kilkudziesięciu przedsiębiorców. Część z nich skorzystała z indywidualnych rozmów z ekspertami. Zadawali pytania głównie w związku z konkursem "Szybka Ścieżka, którego pierwsza runda wystartowała w piątek. Budżet konkursu wynosi 1,2 mld złotych - mówi Izabela Lewandowska z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

- Po raz kolejny eksperci Narodowego Centrum Badań i rozwoju przyjechali do Białegostoku, żeby opowiadać o ofercie konkursowej centrum w ramach funduszy europejskich. Skupiamy się tu głównie na programie Inteligenty Rozwój w ramach, którego centrum prowadzi szereg konkursów na innowacyjne projekty - mówi Izabela Lewandowska z NCBR.

"Szybka Ścieżka" to flagowy konkurs NCBR, składa się z czterech rund. Rundy I-II oraz III-IV mają innych adresatów. W dwóch pierwszych rundach największe szanse na dofinansowanie mają projekty realizowane przez duże przedsiębiorstwa oraz konsorcja złożone z dużych przedsiębiorstw.Trwają łącznie od 7 lutego do 2 kwietnia 2020 roku. Z kolei w rundach III-IV pieniądze mogą uzyskać projekty realizowane przez małe i średnie przedsiębiorstwa oraz ich konsorcja. Oznacza to, że firmy z sektora MŚP mogą ubiegać się o dofinansowanie w każdej z rund. W dwóch pierwszych jako konsorjanci dużych przedsiębiorstw, a dwóch ostatnich w konsorcjum z inną małą firmą, z jednostką naukową lub samodzielnie - wyjaśniali na spotkaniu w Białymstoku przedstawiciele NCBR.

Uczestnicy warsztatów w Białymstoku poznawali zasady przygotowania projektu B+R oraz kryteria konkursowe, co jest ważne dla przygotowania dobrego wniosku. - Przyszedłem na te warsztaty, bo chciałem dowiedzieć się jak wyglądają realia i praktyczna strona pozyskiwania funduszy. Potrzebowałem konkretnych informacji i odpowiedzi na trudne pytania. Dostałem jasne i konkretne odpowiedzi, więc jestem bardzo zadowolony - mówi Robert Orłowski, uczestnik warsztatów w Białymstoku.

Asystenci do usług

Absolutnie zachęcamy wszystkie firmy i jednostki naukowe do weryfikacji tego, czy pomysł na nowy produkt czy technologię jest zgodny z tym czego szuka NCBR - mówi Maksymilian Kochański, ekspert Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Na stronie NCBR dostępny jest Asystent Innowacji, który pozwala wstępnie zweryfikować pomysł na projekt B+R pod kątem zgodności z kryteriami POIR (Programu Operacyjnego Inteligenty Rozwój) - dodaje.

Jedną z nowości podczas warsztatów w Białymstoku było zapoznanie uczestników z bardzo pożytecznym narzędziem, jakie NCBR przygotowało z myślą o innowatorach. Mowa o bezpłatnej aplikacji Asystent Budżetowy, która służy do łatwego kwalifikowania kosztów zaplanowanych w projektach finansowych ze środków POIR. Asystent ten ma pomóc w uniknięciu często powtarzających się błędów.

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) jest agencją wykonawczą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Od ponad 11 lat Centrum łączy świat nauki i biznesu, tworząc odpowiednie warunki do prowadzenia prac badawczo-rozwojowych. Misją NCBR jest realizacja zadań służących społecznemu i gospodarczemu rozwojowi Polski oraz rozwiązywanie konkretnych cywilizacyjnych problemów jej mieszkańców. NCBR pełni funkcję Instytucji Pośredniczącej w programach operacyjnych: Inteligenty Rozwój oraz Wiedza Edukacja Rozwój.

Z rocznym budżetem na prace B+R rzędu miliarda, euro NCBR jest obecnie największym w kraju i regionie ośrodkiem wspierania rozwoju nauki i gospodarki.

EN

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.