Dwór Artusa będzie jeszcze piękniejszy

Czytaj dalej
Fot. Archiwum MHMG
Marek Adamkowicz

Dwór Artusa będzie jeszcze piękniejszy

Marek Adamkowicz

Rozpoczął się remont jednego z najważniejszych zabytków Gdańska. Przy okazji zostanie odtworzony historyczny zdrój

W najbliższych miesiącach Dwór Artusa wypięknieje, przy czym w pierwszej kolejności zmieni się wygląd placyku od strony ulicy Chlebnickiej.

- Rozpoczęty właśnie remont dziedzińca ma się zakończyć do końca sierpnia bieżącego roku. W następnej kolejności przystąpimy do odnowienia przedproża Dworu Artusa od strony Długiego Targu - wyjaśnia Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.

Dodatkowo, dzięki inicjatywie Gdańskich Instalacji Wodociągowo-Kanalizacyjnych, wykonany zostanie zdrój, który przed zakończeniem II wojny światowej znajdował się na tyłach dworu. W upalne dni chętnie korzystali z niego gdańszczanie oraz odwiedzający miasto turyści.

Dwór Artusa będzie jeszcze piękniejszy
Marek Adamkowicz

Remont dziedzińca Dworu Artusa, o wartości 185 tys. zł brutto, to element projektu „Przywracanie blasku Drodze Królewskiej w Gdańsku - rewitalizacja Ratusza Głównego Miasta i Dworu Artusa” dofinansowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

Z kolei odtworzenie zdroju to niezależna inicjatywa władz Gdańska oraz GIWK, przy współpracy MHMG, która ma na celu przywracanie dawnego, gdańskiego dziedzictwa oraz podnoszenie walorów turystycznych miasta.

Przypomnijmy, że wcześniej MHMG zapowiadało rozpoczęcie remontu konserwatorskiego zabytkowych przedproży Ratusza Głównomiejskiego oraz Dworu Artusa, a więc obiektów, w których mieszczą się oddziały tegoż muzeum. W tym przypadku początek robót określono na przełom sierpnia i września br. z finałem na wiosnę roku 2018. W nieodległej przyszłości muzeum czekają jeszcze prace przy remoncie Sieni Ekonomistów, przez którą można wejść do zabytkowej Wielkiej Hali Dworu Artusa.

Marek Adamkowicz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.