Droga od prywatnej szkoły rzemiosł do zespołu szkół

Czytaj dalej
Fot. Jadwiga Aleksandrowicz
Jadwiga [email protected]

Droga od prywatnej szkoły rzemiosł do zespołu szkół

Jadwiga [email protected]

W piątek Zespół Szkół nr 2 im. mjra Henryka Dobrzańskiego „Hubala” w Aleksandrowie Kujawskim obchodzić będzie 100-lecie istnienia placówki i 76 rocznicę śmierci patrona.

Zmieniło się wszystko, od lokalizacji po kierunki kształcenia i formę organizacyjną. Nic dziwnego, minęło 100 lat odkąd Towarzystwo Popierania Szkoły Rzemiosła taką szkołę utworzyło. Dokładnie 1 maja 1916 roku.

Pierwsza lokalizacja placówki to adres dzisiejszego Powiatowego Szpitala. Szkoła mieści się w jego najstarszym budynku i kształciła fachowców potrzebnych w tamtych czasach: kołodziejów i szkutników.

Dziś tak jak dawniej placówka, która rozrosła się do rozmiarów zespołu szkół odpowiada na zapotrzebowanie rynku pracy. Nauka odbywa się na różnych poziomach: szkoły zawodowej i technikum, jest liceum ogólnokształcące, jest też szkoła specjalna. Kształci i przygotowuje do zawodu m. in. przyszłych gastronomików, hotelarzy, kelnerów, mechaników, elektryków, handlowców. Od ubiegłego roku jest też klasa mundurowa.

- Mamy znakomitą, dobrze przygotowaną kadrę nauczycieli, którzy sami zabiegają o nowoczesne metody pracy i praktyki dla młodzieży w renomowanych zakładach w regionie i zagranicą - chwali grono pedagogiczne Janusz Chrzanowski, dyrektor ZS nr 2, podkreślając że młodzież ma tu także duży wachlarz ciekawych zajęć pozalekcyjnych.

W najbliższy piątek, 22 bm., będzie okazja, by bliżej poznać szkołę. Na ten dzień zaplanowane są uroczystości związane ze 100-leciem placówki, w której naukę pobiera ponad 400 uczniów. Rozpocznie je o godz. 10 wymarsz na Plac 3 Maja, gdzie odbędzie się musztra paradna. Po niej ( już w szkole) zaplanowano część artystyczną i zwiedzanie nie tylko okolicznościowej wystawy, ale też całej szkoły.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.