Do szpitala zajechała nowoczesna karetka

Czytaj dalej
Fot. Jadwiga Aleksandrowicz
Jadwiga [email protected]

Do szpitala zajechała nowoczesna karetka

Jadwiga [email protected]

Zakup nowego sprzętu w ostatnich miesiącach to nie jedyne wyznaczniki unowocześniania placówki. Przybywa też eorganizacji

Wczoraj w południe do Powiatowego Szpitala zajechał z fasonem nowiutki ambulans ratunkowy. To pojazd marki mercedes w pełni wyposażony w nowoczesny sprzęt medyczny. Szpital nabył pojazd w formie leasingu z opcją wykupu. Ambulans wart jest prawie 671 tysięcy złotych brutto.

- To karetka typu S, ratująca życie. Sfinansowaliśmy ją z własnych pieniędzy szpitala - informuje Mariusz Trojanowski, prezes zarządu szpitalnej spółki, należącej do powiatu aleksandrowskiego.

Karetkę przyjęto z honorami, w obecności władz powiatu i z poświęceniem, którego dokonał ks. kan. Andrzej Mali-nowski, proboszcz parafii Przemienia Pańskiego. Wystrzelił też szampan, którym symbolicznie polano koła pojazdu.

To nie jedyna szpitalna inwestycja w ostatnim czasie. Także z własnych funduszy kupiono nowoczesny zestaw videoendoskopowy, w skład którego wchodzą videogastro-skop i videokolonoskop wraz z wyposażeniem. Kosztowało to ponad 183 tysiące złotych. Wcześniej w szpitalu pojawił się mobilny aparat rtg, którym można robić zdjęcia przy łóżku pacjenta.

- Nie możemy oszczędzać na sprzęcie, który z roku na rok jest nowocześniejszy. Chodzi o precyzyjniejszą diagnostykę - tłumaczy prezes Trojanowski, podkreślając że nowoczesny sprzęt potrzebny jest placówce także dlatego, że od grudnia funkcjonuje tu projekt e-Zdrowie. Jego uruchomienie poprzedziła modernizacja i uzupełnienie infrastruktury teleinforma-tycznej sieci komputerowej. Przy tej inwestycji, wartej prawie 907 tys. złotych skorzystano ze wsparcia finansowego z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

W województwie jest 25 takich szpitali (w tym aleksandrowski), w których dzięki e-usługom i e-organizacji zostało usprawnione zarządzanie danymi i ruchem pacjentów oraz podniesiono na wyższy poziom diagnostykę obrazową. Systemy informatyczne umożliwiają prowadzenie pełnej elektronicznej dokumentacji medycznej, ewidencjonowanie zdarzeń medycznych i pracę szpitalnego laboratorium, ale też korzystać z konsultacji specjalistów na odległość.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.