Dlaczego warto mieszkać w Katowicach? Bo to fajne miasto

Czytaj dalej
Justyna Przybytek

Dlaczego warto mieszkać w Katowicach? Bo to fajne miasto

Justyna Przybytek

W korkach stoimy najkrócej, bezrobocie mamy najniższe, zarobki najwyższe - to twarde argumenty na rzecz Katowic. Ale dobrze mieszkać tu jeszcze z kilku innych powodów.

Dlaczego warto mieszkać w Katowicach? Bo to miasto młode, modne i z klimatem, nie tak sztywne jak Kraków i nie tak naburmuszone jak Warszawa. Być może starych kamienic w Śródmieściu i rynku jak Wrocław nie mamy, za to moderny może nam zazdrościć cała Polska. Dodajmy do argumentów „za” jeszcze, że to miasto pełne jest poprzemysłowych zabytków i zieleni, bo spośród 16,5 tysięcy hektarów, jakie zajmuje prawie 50 proc. to tereny zielone.

KLIKNIJ: weź udział w loterii!

Katowice, to miasto zaledwie 150-letnie, które dopiero buduje swoją markę i charakter. To jednak działa na jego plus. Nie jest ani Krakowem, ani Wrocławiem, więc pozycjonuje się poprzez kulturę, biznes i alternatywę, stąd też hasło promujące miasto brzmi „Katowice. Dla odmiany”. Kulturę, w tym tę alternatywną, budują festiwale muzyczne, ale też teatralne, a ukoronowaniem wieloletnich starań miasta na tym polu stało się nadanie mu tytułu miasta kreatywnego Unesco w dziedzinie muzyki. Tytuł choć znaczący i poważny, ma też bardziej prozaiczne wytłumaczenie: w Katowicach naprawdę trudno się nudzić.

To tu działa i stacjonuje jedna z najlepszych w Polsce i Europie orkiestra symfoniczna NOSPR. Tu odbywają się wielkie festiwale muzyczne, w tym imprezy, których markę potwierdziły międzynarodowe nagrody, od Rawy Blues poczynając, przez młodsze: Off Festival czy Tauron Nowa Muzyka. Tych imprez muzycznych, teatralnych, filmowych i wszelkiej maści kulturalnych mamy w Katowicach kilkaset. Listę największych otwierają oprócz już wymienionych Festiwal Ars Cameralis, Art Naif Festiwal, Śląski Festiwal Jazzowy, Festiwal Filmów Kultowych, Ogólnopolski Festiwal Sztuki Reżyserskiej „Interpretacje”, Katowicki Karnawał Komedii, Festiwal Teatrów „A Part”, Festiwal Teatrów Lalek, Jazz Art Festival, Street Art Festival czy Ars Independent.

Mało? Do listy wydarzeń dodajmy te sportowe. Stałymi pozycjami na liście sportowych imprez Katowic są turniej tenisowy WTA Katowice Open, Tour de Pologne, Silesia Marathon, czy niedawno zakończone Intel Extreme Masters, jedno z największych wydarzeń e-sportowych na świecie.

KLIKNIJ: weź udział w loterii!

Oczekujecie twardych argumentów? Niezłe drogi, najmniejsze korki, najniższa stopa bezrobocia, najwyższe średnie zarobki i najtańsze mieszkania - to wyróżnia Katowice na tle innych miast wojewódzkich. W korkach, według corocznych raportów, katowiczanie marnują najmniej czasu spośród mieszkańców miast wojewódzkich. To zasługa autostrady A4 i DTŚ, dwóch arterii biegnących przez miasto, które jednocześnie stanowią drogowy kręgosłup aglomeracji. O stopie bezrobocia, ale nie tylko, w Katowicach pisali eksperci firmy PwC w „Raporcie o polskich metropoliach”. Podkreślali zwłaszcza potencjał miasta, które ma możliwości, aby przyciągnąć zagranicznych inwestorów, i które jednocześnie na tle innych dużych miast wyróżnia się dobrze rozwiniętą infrastrukturą, sprawnie zarządzanymi finansami i w końcu największą spośród polskich dużych miast liczbą firm innowacyjnych w przeliczeniu na mieszkańców.

- Katowice znajdują się też w czołówce miast z najniższą stopą bezrobocia - spośród 12 analizowanych w raporcie metropolii niższą stopę bezrobocia mają tylko Poznań, Wrocław i Warszawa - dodawali autorzy raportu. To z kolei zasługa między innymi dużych firm, których w ciągu kilku ostatnich lat w Katowicach przybyło. Wszystkich oczywiście wymienić nie sposób, ale są wśród nich IBM, Rockwell Automation, Mentor Graphics, Capgemini, General Motors, TriGranit Development Corporation, Delphi, Isuzu Motors, Foster Wheeler Energy czy TRW etc. Rozwój biznesowy Katowic doprowadził do boomu na rynku biurowców i mieszkaniowym, w tym ostatnim segmencie ruch jest jak w ulu, deweloperzy budują na potęgę i kuszą niższymi cenami niż w innych dużych polskich miastach.

Katowice są też w trakcie zmian ważnych z punktu widzenia mieszkańców. Największy nacisk kładziony jest na uatrakcyjnienie przestrzeni publicznych. Terenów zielonych w stolicy aglomeracji nie brakuje, jest tu Katowicki Park Leśny, Dolina Trzech Stawów, czyli zielone serce miasta, Park Kościuszki, rezerwat Ochojec, czy lasy murckowskie, będące pozostałością po puszczy pszczyńskiej, ale przez całe lata kulała estetyka przestrzeni w centrum miasta. Ale i w tym temacie wiele już się zmieniło. Dobiega końca wielka, trwająca od 2011 r., przebudowa centrum i budowa nowego rynku oszacowana na 200 mln zł. Zakończyła się budowa strefy kultury na terenie po kopalni Katowice, w której otwarto gmach NOSPR, nowe Muzeum Śląskie oraz Międzynarodowe Centrum Kongresowe. Plany na ten rok i kolejne lata? Nowa linia tramwajowa na południe, trzy kryte pływalnie, rozbudowa ścieżek rowerowych i liczne remonty miejskich kamienic.

Oczywiście można stwierdzić, że zmiany na lepsze idą za wolno. Można narzekać, że Katowice, to nie Wrocław, ale można też przyznać, że nie od razu Rzym zbudowano i cierpliwie czekając cieszyć się z zachodzących tu zmian.

KLIKNIJ: weź udział w loterii!

http://slaskiekamienice.pl/

*Mieszkanie za czytanie. Weź udział w loterii
*Jak grać żeby wygrać. Zasady loterii mieszkaniowej Dziennika Zachodniego
*Loteria mieszkaniowa Dziennika Zachodniego. Najczęściej zadawane pytania
*Nagrody w loterii mieszkaniowej Dziennika Zachodniego
*Regulamin loterii Dziennika Zachodniego - Mieszkanie za czytanie
*Kamienice mają dusze

Justyna Przybytek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.